Зуны улиралд цэцэрлэгийн анги. Зун

СЭДЭВ: "Зун"

Зорилтот: Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи мэдлэгийг баяжуулах.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Мэдлэгийн хэрэгцээг бий болгох.

Зуны тухай хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэн гүнзгийрүүлэх.

· Экологийн соёлын үндсийг тавих.

· Хүүхдэд ертөнцийн олон янз байдлыг харилцан уялдаа холбоо, харилцан хамаарлын тогтолцоонд харах чадварыг төлөвшүүлэх.

Хөгжиж байна:

Сонсгол, харааны анхаарлыг хөгжүүлэх.

Үйлдлийн дараалал, аман зааварчилгааг санаж, дагаж мөрдөж сур.

· Хүүхдийн идэвхтэй үгсийн санг өргөжүүлэх, баяжуулах, үгсийг ашиглаж сурах - антоним.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх (хуруу, үе мөч) болон үгсийг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.

Гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх Бүтээлч ур чадвархүүхдүүд.

Боловсролын:

Хүүхдүүдийг баяжуул тод сэтгэгдэл.

Хичээлийн туршид хүүхдийн гүйцэтгэлийг дэмжиж, эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

· Төрөлх байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Хосолсон үзвэр No32 "Ойн үлгэр"

Ростов мужийн Пролетарскийн Пролетарскийн дүүрэг

Хичээлийн хураангуй ахлах бүлэг

Сэдэв: "Зун"

СЭДЭВ: "Зун"

Зорилтот : Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи мэдлэгийг баяжуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • Мэдлэгийн хэрэгцээг бий болгох.
  • Зуны тухай хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэн гүнзгийрүүлэх.
  • Экологийн соёлын үндэс суурийг тавих.
  • Хүүхдэд ертөнцийн олон янз байдлыг харилцан уялдаа холбоо, харилцан хамаарлын тогтолцоонд харах чадварыг төлөвшүүлэх.

Хөгжиж байна:

  • Сонсгол, харааны анхаарлыг хөгжүүлэх.
  • Үйлдлийн дараалал, аман зааварчилгааг санаж, дагаж мөрдөж сур.
  • Хүүхдүүдийн идэвхтэй үгсийн санг өргөжүүлж, баяжуулж, үгсийг ашиглаж сурах - антоним.
  • Нарийн моторт ур чадвар (хуруу, үе мөч) болон зохицуулалтыг хөгжүүлэхмөн хөдөлгөөнтэй үгс.
  • гоо зүйг хөгжүүлэхойлголт , хүүхдийн бүтээлч байдал.

Боловсролын:

  • Хүүхдүүдийг тод сэтгэгдэлээр баяжуулаарай.
  • Хичээлийн туршид хүүхдүүдийн гүйцэтгэлийг дэмжиж, эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.
  • Байгаль дэлхийгээ хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

"Зун" илтгэл, хайлт, судалгааны ажилд зориулсан SLIDE, хөгжим.

Хичээлийн явц

Org. мөч

  1. Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ?
  2. Намрын дараа ямар улирал ирэх вэ?
  3. Намрын өмнө ямар улирал байсан бэ?
  4. Намар зуныхаас юугаараа ялгаатай вэ? Мөн тэд сэтгэл санааны хувьд ч ялгаатай!
  5. Намар, ялангуяа оройтсон цагт бид ямар ааштай байдаг вэ?
  6. Зуны улиралд ихэвчлэн юу тохиолддог вэ? (баяр хөөртэй, хөгжилтэй)

"Зуны дуу" лого хэмнэлтэй дасгал.

Одоо та бид хоёр бага зэрэг баярлах болно ("зуны тухай дуу" бичлэг асаалттай, хүүхдүүд багштай хамт хөдөлгөөн хийдэг)

  1. Бид яагаад зуныг хайрласаар байна вэ? (нарны хувьд)

Илтгэл

Би таныг зуны богино аялалд урьж байна. Бид замдаа явж байна, бид юу авч явах талаар бодож үзээрэй?

асуудалтай нөхцөл байдал

Санал зөв бол ингэж хэлээрэй, гэхдээ би эсгий гутал, чарга авахаар шийдсэн! Та ...... авч байна гэж хэлэхийн тулд би эсгий гутал, чарга авахаар шийдсэн. Чи яагаад инээгээд байгаа юм бэ? Тэд зун надад сайн биш гэж үү? Тэгээд эсгий гутал өмсөөд чарган дээр суувал яах вэ?

Та нарын зөв шүү, би хэрэггүй юм авахгүй. Надад мэдэгдсэнд баярлалаа.

танилцуулгыг үзэх

Одоо бид бэлэн боллоо!

За тэгвэл явцгаая.

зуны танилцуулга

Тоглоом

Замын бүх аялагчид амрахаар зогсоод, бид ч бас амрах цаг болжээ. Бид нэртэй тоглоом тоглох болно"Эсрэгээр нь хэл".

  • Том. (бага).
  • Хурц (мохоо)
  • өргөст (зөөлөн)
  • Бохир (цэвэр)
  • Нарийн (өргөн)
  • Өндөр бага)
  • Цагаан хар)
  • Хөнгөн хүнд)
  • Зузаан (нимгэн)
  • Хүчтэй (сул)
  • Халуун хүйтэн)

судалгааны үйл ажиллагаа

Залуус аа, бид тоглож байхдаа би харж байхдаа байгалийн маш ер бусын буланг санав.

Мэдээжийн хэрэг, энэ бол бидний цэцгийн ор, оньсоготой, амар цэцгийн ор биш юм. Тэднийг таагаарай. Эсрэг үгсийг нэрлэ.

Сайн байна залуусаа! Бүгдийг нь зөв тодорхойлж, нэрлэсэн.

Амралт.

дуураймал болон үе мөчний гимнастик.

Одоо бид нугад зочлох болно.

1. Залуус аа, бид зун, нарыг яаж эдлэх вэ?

  1. Тэнгэрийг үүл бүрхэж, бороо ороход бид ямар гунигтай байдаг вэ?
  2. Гэнэтийн хүйтэн салхи үлээхэд бид яаж хөлдөх вэ?
  3. Бид жимс идэхэд ямар сайхан, амттай байдаг вэ?

амьсгалын дасгалууд

Залуус аа, аажуухан, зөөлөн амьсгалаарай, зун, дулаан агаар, амьсгалахад гэдэс дүүрдэг. Үүний дараа бид гэдэс дотогшоо татагдахын тулд аажмаар, жигд амьсгалдаг.. (багш чимээгүйхэн "амьсгалах", "амьсгалах" гэж тоолно). Одоо би даалгавраа хүндрүүлж, хамраараа амьсгалж, амаараа амьсгалж, хамараар амьсгалж, амаар амьсгалах болно.

Мөн тэд хаана ургадаг сайхан цэцэгс, та олон төрлийн шавж олж болно.Тэдэнтэй танилцахыг хичээ(зуны шавжны дуу чимээг бүртгэх).

Залуус аа, та танил дуу сонсож байна уу? (хүүхдүүд хариулдаг) Танидаг хүнээ нэрлэ.

Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, бидний зуны аялал дууслаа.

Та сонирхож байсан уу? (хүүхдийн хариулт).

Та юуг хамгийн их санаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт).


Даалгаварууд:сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн улирлын тухай ойлголт, зуны улиралд зэрлэг ан амьтдын улирлын өөрчлөлт, амьгүй байгалийн тухай ойлголтыг нэгтгэх; "Ургамал", "Шавж", "Загас", "Шувууд", "Амьтан" сэдвээр үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх;

Зуны улиралд зэрлэг ан амьтдын төлөөлөгчдийн амьдрал, зуны улиралд хүүхдийн тоглоом, хүмүүсийн ажлын талаархи санаа бодлыг тодруулах; орон зайд чиг баримжаа, уян хатан байдал, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх; нэгдлийн мэдрэмж, байгальд анхааралтай, эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал:ургамал, шавьж, амьтдын сэдэвчилсэн зураг; "Холбооны фермийн хашаа" зураг; цүнх, бөмбөг, хоёр халбага бүхий олс.

AT.Өнөөдөр бид ер бусын явган аялал хийх болно - зуны өдрүүдэд явган аялал!

Ямар зун вэ? (Дулаан, баяр хөөртэй, хөгжилтэй, нарлаг.) Тийм ээ, зуны улиралд гол зүйл бол нар, түүний дулаан, туяа юм!

Багш нарны том цацраг бүхий загварыг авчирдаг.

AT.Зун яагаад улаан гэж нэрлэгддэг вэ? ( сайхан зун- дулаан, халуун

Sunny Ray бидэнтэй хамт явган аялал хийх гэж байна. (Толь, гар чийдэн эсвэл лазер заагч ашиглан сурган хүмүүжүүлэгч нь зураг, сэдэвчилсэн зургийг зурахын тулд цацрагийг чиглүүлдэг.)

Чихээ дээд талд нь тавь

Бүр хойшоо ч гэсэн.

Одоо дити зохиоё

Бидний хөгжилтэй аяллын тухай!

Эхлээд бид үүргэвч, цүнх цуглуулах хэрэгтэй!

Дидактик тоглоом "Явган аялалд бид юу авч явах вэ?"

Халуун зун, халуун зун

Наранд шарсан шарсан, шатдаг.

Бид хүчирхийлэгч толгойгоо халхлах хэрэгтэй

Малгайгаа тайл, хүмүүс ээ!

Өнгө, хэлбэр, хэмжээгээр ангилах дидактик тоглоом "Хэний малгай хаана байна?"

Хамгийн сүүлд явган аялал хийсэн

Тэд шалбаагнаас уусан.

Манай Сараанагийн гэдсэнд

Хоёр мэлхий асаалттай байна!

AT.Энэ удаад бид заавал усны сав авч явах болно!

Бүх зүйлийг харахын тулд дуран, тагнуулын шил хэрэгтэй болно! Нүдний шилний гараа барьж, урд талын зургийг хараарай!

Багш Лучикийг цэцэрлэг, ногооны цэцэрлэгийн төлөвлөгөөнд чиглүүлдэг.

AT.Оньсого асуултуудын тусламжтайгаар би ямар ногоо, жимс, жимсгэний тухай ярьж байгааг тодорхойлоорой.

Жишээлбэл: "Тэр тэмцэгч биш ч гэсэн эргэн тойрныхоо бүх хүнийг уйлуулна, гэхдээ ..." (нум); "Нүцгэн дээрх нөхөөс - ногоон толбо. Өдөржингөө цэцэрлэгт гэдсэн дээр нь хооллодог. (Байцаа.)

Хүүхдүүдэд зарим хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, жимс жимсгэнэ, амт, үнэрийг түүхий хэлбэрээр эсвэл хоосон хэлбэрээр танихыг санал болгож болно.

Багш Лучикийг "Холбооны хашаанд" зураг руу чиглүүлдэг.

AT.Бид тэнд хэнтэй уулзахаа Лучикт хэлээрэй!

Бөмбөг тоглоом "Асуулт - хариулт".

"Хэн хэнд төрсөн бэ?"

Гэрийн тэжээвэр амьтдыг дүрсэлсэн сэдвийн зургуудын дагуу: тугал - ... дотор (үхэр); гөлөг - ... үед (нохой); piglets - at ... (гахай); хурга - ... үед (хонь); хүүхдүүд - ... үед (ямаа); унага - ... үед (морь) гэх мэт.

"Хэн хэнтэй бэлчээж байгаа юм бэ?"

Зүйрлэвэл: үхэр - ...-тэй (тугал); хонь - ...-тай (хурга); туулай - ... хамт (туулай); гахай - ...-тай (гахай) гэх мэт.

Бид колхозын хашааг гатлав -

Орон зай нээгдэж байна!

Бид тантай хамт хивсэн дээр алхаж байна

Энэ нь өөрөө өссөн

Энэ бол өнгөлөг бөгөөд амьд!

Багш Рэйг "Нуга дахь" дидактик зургийн дагуу хөдөлгөдөг.

Тоглоом-уралдаан "Хэн нуга, зэрлэг цэцгийн нэрийг илүү мэддэг вэ?"

Сүүлчийн зөв хариулт нь тоглоомд ялах болно!

Цацраг нь хүүхдүүдийн нэрлэсэн ургамлын сэдэвчилсэн зургийг "онцлон" өгдөг. Хариулт бүр нь бүхэл бүтэн бүлгийг нэг алхам хийх эрхтэй. Тиймээс бид энэ нугыг гатлах болно!

Цацраг нь шавьжны зураг руу чиглэнэ. Хүүхдүүд тэднийг нэрлэнэ.

Гэхдээ ядаргаатай миджүүд

Надад төвлөрөхийг бүү зөвшөөр!

Мөн хатгаж, хазах -

Бид тэдэнтэй хэрхэн харьцах вэ?

AT.Энэ саадыг даван туулахын тулд бид хатагтай Васпын даалгаврыг гүйцэтгэх ёстой "Үйлдлийг нэрлэ!"

Хүүхдүүд дэд бүлгүүдэд хуваагдаж, сэдэвчилсэн зургийг хүлээн авдаг: "Эрвээхэй", "Загас", "Мэлхий". Бүхэл бүтэн багаар хүүхдүүд "нисэх", "сэлж", "үсрэх" гэсэн үгсээс аль болох олон үйлдлийг нэрлэх ёстой.

Эрвээхэй нисэв: цэцэг рүү ... (дээш нисэв); цэцэгнээс ... (ниссэн); мөчир дээр ... (ниссэн); байцааны эргэн тойронд ... (эргэж тойрсон); майханд ... (ниссэн); цонхоор ... (ниссэн); тэнгэрт өндөр ... (ниссэн).

Мэлхий үсрэв: гуалин руу ... (үсрэв); модон дээр ... (үсэрч); модноос ... (үсэрч); тогоруунаас ... (үсэрсэн); овойлтоос овойлт хүртэл ... (үсэрсэн); нүхнээс ... (үсэрсэн).

Загас сэлэв: чулуу руу ... (дээш сэлэх); эргээс ... (дарвуулт); бүхэл бүтэн гол ... (гаталсан).

Багш Лучикийг "Цөөрөм дэх загас" дидактик зураг руу чиглүүлдэг).

AT.Манай Лучик цэвэр нуур, гол мөрөнд ямар төрлийн загасыг онцолдог вэ?

Хүүхдүүд загасыг сэдэвчилсэн зургийн дагуу нэрлэнэ.

Би загас барихыг хүссэн

Тэд загас барих саваа барьсан.

Зөвхөн манай загас бариулаас

Нугасууд инээв!

"Загасчид ба загас" тоглоом.

Цагираг - нүх. Загас - хүүхдүүд - нүхэнд сууна. Загасчид - хоёр тоглогч - эрэг дээр сууна. Сурган хүмүүжүүлэгчийн дохиогоор (хэнгэрэг цохих) загас голын (сайт) бүхэлдээ сэлж эхэлдэг. Дохиогоор "Загасчид!" Загаснууд нүхэнд нуугдах гэж оролдох бөгөөд хоёр загасчин гар барьж, тэднийг барихыг оролддог.

Тоглолт давтагдах бүрт цөөхөн нүх гарч магадгүй. Зөвхөн нэг загас нүхэнд нуугдаж болно.

"Загас барих саваа" хөдөлгөөнт тоглоом.

Загас хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Тойргийн төвд байгаа багш "загас барих саваа" (төгсгөлд нь цүнхтэй утас) газраас 7-10 см зайд эргүүлж эхэлдэг. Хүүхдүүд саваа хөлийг нь цохихгүйн тулд үсэрдэг. Загас агнуур хэний хөлд хүрсэн нь баригдаж, тоглоомоос гардаг.

Хүндрэл: багш зөвхөн баруун (зүүн) хөлөөрөө үсрэхийг санал болгож байна.

AT.Гэхдээ зуны сайхан өдрүүдэд ч гэсэн халуунаас болж зовлон бэрхшээл, тэр байтугай зовлон бэрхшээл тохиолддог. Шатаж буй нарны туяа дэлхийг, ургамалыг хатаана. Манай Рэй ойд гай зовлонг хардаг!

Багш нь "Ойг гал түймрээс хамгаалъя!" Зурагт хуудсыг харуулж байна.

AT.Залуус аа, жил бүр дулаан өдрүүд эхлэхтэй зэрэгцэн ойд асуудал гардаг - ойн түймэр. Тэд юугаар заналхийлж байна вэ? (Шувуу, амьтад үхэж, мод шатаж, бут сөөг - бүх зүйл үхдэг. Мөн тэр хавийн хүмүүс утаанд амьсгал боогддог.) Амьтад бамбаруудаа зөөв. аюулгүй газар. Бид одоо тэдэнд Аврагчдын буухиа уралдаанд туслах болно.

Хүүхдүүд "Араатнууд", "Шувууд" гэсэн хоёр багт хуваагдана. Баг бүрээс нэг оролцогч багш руу гүйж очоод, ширээн дээр байгаа амьтан (шувуу) дүрс бүхий сэдэвчилсэн зургийг олж, түүнийг дуудаж, энэ зургийг гараараа барихгүйгээр халбагаар багдаа авчирдаг.

Дараагийн тоглогч энэ зургийг халбагаар багшид аваачиж, галаас гаргаж авсан таван бамбарыг (дэгдээхэйгээ) нэрлээд баг руу буцна.

Жишээлбэл, "Амьтад" багийн тоглогч "Чоно" зургийг багшид "Би таван бамбарууш аварсан!" гэж буцааж өгсөн. "Шувууд" багийн тоглогч халбага дээрх "шар шувуу" зургийг буцааж өгөөд: "Би таван шар шувууг аварсан!" Гэнэ.

Бидний аялал дууслаа

Гэхдээ үүрд санаж:

Байгаль дэлхийгээ хайрлацгаая

Ямар ч үед!

Багш хүүхдүүдийг "Байгалийг хамгаалагч залуу!" бүлгийн (багийн) медалиар (эцэг эхтэйгээ хамт) урьж байна.

AT.Бидний аялалаас хойш бүтэн өдөр өнгөрлөө. Нар тэнгэрийн хаяанд шингэж, манай найз Лучик өглөө болтол бидэнтэй баяртай гэж хэлээд хамгийн сүүлд нуугдаж байна. Түүн рүү даллаж, сонирхолтой аялалд нь талархал илэрхийлье.

Бусад улирал хичнээн сайхан байсан ч зун хүүхдүүдийн хувьд хамгийн тухтай, чөлөөт цаг байсаар ирсэн. Зун халуун байсан ч үүнээс аврах найдвартай арга байдаг - усанд сэлэх.

Зуны сэргэлтийн үе бидэнд өгдөг бүх давуу талыг хэрхэн дээд зэргээр ашиглах талаар та энэ MAAM хэсэгт байрлуулсан хэрэгтэй материалуудаас суралцах болно. Түүний хуудсан дээрх янз бүрийн үйл явдлын хураангуй, сценариуд ихээхэн хэмжээний зай эзэлдэг. цэвэр агаар. Биеийн тамир, тоглоом, танин мэдэхүйн болон нэгдсэн үйл ажиллагаа, зугаа цэнгэл, сэдэвчилсэн зугаалга, тусгай "зуны амралт", "зуны амралт" ... Олон нийтэд зориулсан газар байсан. сонирхолтой санаануудзуны бүтээлч үйл ажиллагаа зохион байгуулах, түүнчлэн стандарт бус спорт, тоглоомын хэрэгсэл үйлдвэрлэх.

Шинэ цэцэрлэгийн зуны бүх өнгө МААМ дээр ирлээ. Үүнийг бидэнтэй хамт зур!

Хэсэгт багтсан:
Хэсэг багтана:
  • Нар, агаар, ус бол бидний жинхэнэ найзууд. Хичээлийн тэмдэглэл, төсөл, хувилбар
Бүлэгээр:

1039-ийн 1-10 хүртэлх нийтлэлийг харуулж байна.
Бүх хэсгүүд | Зун. Зуны үйл ажиллагаа, хураангуй, GCD

"Улаан зун өнгөрлөө" зургийн GCD-ийн хураангуйЗорилтот дурсгалт газрууд: Хүүхэд хөгжсөн төсөөлөлтэй бөгөөд энэ нь хэрэгждэг янз бүрийн төрөл үйл ажиллагаа; хүүхэд ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлсэн Даалгаврууд: Боловсролын: Бие даасан байдал, өөртөө итгэх итгэл, санаачлагатай байх. Боловсролын: Бүтээлч хөгжүүлэх...

Залуу бүлгийн "Сайн уу зун" алхалтын тойм Хийсвэрзалуу бүлэгт алхаж байна "Сайн уу зун» Бэлтгэсэн, зассан багш Вишнева О.И. Зорилтот: 1. тухай санаагаа өргөжүүлэх зунөөрчлөлтүүд байгаль: халуун, хурц нар, ургамал цэцэглэдэг, хүмүүс сэлж, дэгдээхэйнүүд үүрэндээ гарч ирдэг. Юуны талаарх мэдлэгээ бататгах зун...

Зун. Зуны үйл ажиллагаа, хураангуй, GCD - "Зуны баглаа" бага насны хоёрдугаар бүлгийн хэрэглээний GCD хураангуй

Нийтлэл "Бага насны хоёрдугаар бүлгийн өргөдөл гаргах GCD-ийн хураангуй" Зун ... "Хоёр дахь бүлгийн хэрэглээний GCD-ийн хураангуй бага нас"Зуны баглаа" Хөтөлбөрийн агуулга: 1. бүтээх сонирхлыг төрүүлэх сайхан баглаабагш болон бусад хүүхдүүдтэй хамтран ажиллах; 2. бэлэн элементүүдээс найрлага зохиож сурах - цэцэг; өөрөө сонго...

MAAM зургийн номын сан

Ахлах бүлэгт зориулсан GCD-ийн тойм "Ингээд зун өнгөрлөө"Ахмад насны хүүхдүүдэд зориулсан гадаад ертөнцтэй танилцах шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм сургуулийн өмнөх нас"Улаан зун дууслаа!" Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Нийгэмшил". Зорилго: цогц байдлыг бий болгох ...


2019 оны 6-р сар г) Удаан хүлээсэн халуун дулаан, амралт ойртож байгаа нь хүүхдүүд ихэнх цагаа гадаа өнгөрөөнө гэсэн үг юм. Амралт нь сайхан сэтгэгдэл, дурсамж үлдээж, зовлон бэрхшээл зуны гурван сарыг дарахгүйн тулд та хүүхдийн аюулгүй байдлын талаар урьдчилан бодож,...


"Асфальт дээрх зуны өнгө" үйл ажиллагааны скриптийн хураангуй. Зорилго: Асфальт дээр өнгийн харандаагаар зурах сонирхлыг бий болгох. Суралцагчдыг илэрхийлэх арга хэрэгслийг ашиглан бие даасан уран сайхны дүр төрхийг бий болгоход урамшуул. Даалгавар: - Бүтээлч байх орчныг бүрдүүлэх...

Зун. Зуны үйл ажиллагаа, хураангуй, GCD - "Хавар нугад хувцаслаж, зунтай уулздаг" ахлах бүлгийн OOD-ийн тойм.

Зорилго: өвслөг ургамлын талаархи санаа бодлыг авч үзэх, тодруулах, сонирхлыг хөгжүүлэх ургамалнуга. Боловсролын даалгавар: - мнемоник хүснэгт ашиглан түүх зохиох, ургамлын өсөлт, хөгжлийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх чадварыг бий болгох; - Дадлага хий...

"Зуны дурсамж" ахлах бүлгийн 9-р сарын GCD-ийн тойм. 9-р сарын тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагаа Сэдэв: Зуны дурсамж Сэдэв: Эрүүл мэндийн долоо хоног Сэдэв: Замын хөдөлгөөний дүрмийн долоо хоног Сэдэв: Намрын улирал манайд айлчлан ирлээ Даваа гариг ​​Танин мэдэхүйн хөгжил (Сэдвийн орчин, сошиал ертөнцийн танилцуулга) "Зуны дурсамж" Т. : ...

Хийсвэр зугаа цэнгэлийн арга хэмжээ 3-7 насны хүүхдэд зориулагдсан. Баярыг дотор болон гадаа (цаг агаарын нөхцөл байдлаас шалтгаалан) зохион байгуулж болно. Сонгосон материал нь наснаас үл хамааран бүх хүүхдүүдэд баяр ёслолын бүрэн эрхт оролцогч мэт сэтгэгдэл төрүүлэх боломжийг олгодог бөгөөд тус бүр нь сонирхолтой тоглоомыг санал болгодог.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хийсвэр зугаа цэнгэл цэцэрлэг

"Өө, зун!"

(3-7 насны хүүхдэд зориулсан)

Хөгжмийн дагуу хүүхдүүд танхимд орж, тойрог дээр зогсдог (эсвэл хоёр тойрог).

"Зуны тухай дуунууд" дууны бичлэг сонсогдож, хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр хөдөлж, дуулж байна.

Тэргүүлж байна : Бид бүх хүмүүсийг баярт урьж байна,

Бүжиглэж дуулцгаая.

Цэнхэр рүү, цэнхэр рүү дуу, нис!

Илүү хөгжилтэй, илүү хөгжилтэй, нарны гэрэл, гэрэлтэх!

Хүсэн хүлээсэн зун айсуй. Нар хурц, дулаахан туяарч, цэцэгс дэлгэрч, бүлээн салхи үлээж, эрвээхэй нисэж, зөгий, цох шувууд, царцаа жиргэж байна.

1-р хүүхэд : Маш эелдэг, маш тод

Алтан тунгалаг өдөр

Зун гэхэд бид зочлох болно,

Нар руу явцгаая.

2 дахь хүүхэд : Гүзээлзгэнэ, цэцэг

Бид ой, нуга хоёрын аль алинтай нь уулзах болно.

Бидний дуунууд бидэнтэй хамт

Эргэн тойрон шувууд дуулах болно.

Ириска танхимд гүйж ороод тойргийн төвд зогсож байна.

Шар шар. Сайн уу залуусаа! Ингээд танилцацгаая. Намайг Айриска гэдэг. Би бас зун, нарны гэрэл, дулаанд дуртай. Бас хүмүүстэй уулзах, зугаацах дуртай. Тийм учраас би өнөөдөр чам дээр ирлээ. Та тоглож, хөгжилдөх дуртай юу? Бүжиглэвэл яах вэ?

Тоглоом "Баяртай хэнгэрэг"

(Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр хэд хэдэн хэнгэрэг дамжуулж: "Чи нис, хөгжилтэй хэнгэрэг, хурдан, хурдан гартаа. Хэн хэнгэрэгтэй хэнгэрэгтэй, тэр одоо бидэн рүү бүжиглэх болно." Хэнгэрэгтэй хүүхдүүд тойрог болж, бүжиглэнэ. амрах - алга таших)

Хүүхдүүд хөгжимд сандал дээр очдог.

Тоффи: Залуус аа, зуныг дуудцгаая. Зун, ир

Хүүхдүүд удирдагчтайгаа хамт зуныг дууддаг.

Зун (сагстай хамт багтсан). Та намайг таньсан уу?

Би улаан зун.

Хөгжилтэй туяа

Зун дулаан байна.

Тоффи : Сайн уу зун! Бид таныг удаан хүлээсэн. Та бидэнд юу бэлэглэсэн бэ?

Зун (сагснаас тоглоомуудыг гаргаж авдаг)

Би чамд бэлэг авчирлаа

Бөмбөг, тоглоом,

өнгөт бөмбөг,

Хөгжилтэй байхын тулд шажигнана.

Тоглоорой залуусаа

Зуслангийн байшин, голын эрэг дээр,

Цэцэрлэгт, хашаанд

Мөн дулаан үүдний тавцан дээр

Тэргүүлж байна Баярлалаа! Зун, чи бидэнд өөр юу бэлэглэсэн бэ?

Зун: Би чамд дулаахан өдрүүд, сайхан цаг агаар, гэрэлт нарыг авчирсан.

Хүүхдүүд 2 мл.гр. "Нарны гэрэл" дууг дуул

"Нар бороо" тоглоом тоглох

Тоффи. Гэрэлт наранд баярлалаа, зун! Гэсэн хэдий ч таны сагс хоосон болоогүй байна, өөр бэлэг байгаа болов уу?

Зун. Надад нууц байхгүй

Би чамд өгөх байх

Талбай, гол, зуны халуун

Төрөлх нутаг бүхэлдээ цэцэгт (цэцэг гаргадаг)

"Цэцэгтэй дасгал"хүүхдүүдтэй хамт 2 мл. болон харьц. гр.

Тэргүүлж байна. Зуны улиралд нугад нарнаас цэцэг ургадаг, зуны улиралд хүүхдүүд нугад хэлхээ сүлждэг.

Хүүхдүүд харьц. гр. "Нуга дахь" дууг дуул

3 дахь хүүхэд. Мөн цэцэрлэгт улаан лиш цэцэг байдаг.

Намуу нь бүхэлдээ улаан өнгөтэй. Хараач.

Мөн зуны улиралд цэцэрлэгт хонго өссөн

Бүгд улаанаар бүрхэгдсэн.

Ард түмэн дэмий хоосон байдаггүй нь харагдаж байна

Зуныг улаан гэж дуудаарай

"Галя цэцэрлэгээр алхсан" тоглоом

Зун. (дугуйлан зогсож буй залуусыг тойрон алхах) Залуусыг нарийн замаар явуулъя.

Миний алган дээр жимс нь тод шатаж байна (жимсгүүдийг харуулав).

4 дэх хүүхэд. Бид бөөрөлзгөнөөөс илүү амттай зүйлийг олохгүй.

Дугуй бүжигт орцгоо, бөөрөлзгөнө цэцэрлэгт явцгаая

"Бөөрөлзгөнө-Бөөрөлзгөнө" дугуй бүжиг Урлаг. гр.

Тэргүүлж байна (Ирискаг дурдаж): Баттерскоч, чамд юу болоод байна, чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ?

Тоффи: Би яаж гуниглахгүй байх билээ. Зун бидэнд маш олон бэлэг авчирсан! Цэцэг, жимс жимсгэнэ, зарим хүмүүс энэ бүх гоо үзэсгэлэнг сүйтгэдэг: тэд цэцэг түүж, хаядаг, ойд жимсний бут сөөгийг хагалж, эрвээхэйг барьж, тамлан зовоож, шоргоолжийг буталдаг.

Тэргүүлж байна . Битгий бухимд, Айрис. Манай залуус байгальд биеэ хэрхэн авч явахаа мэддэг гэдэгт итгэлтэй байна. Тэд энэ тухай танд хэлэхийг хүсч байна уу?

5 дахь хүүхэд . Дэлхийд анхаарал тавь. санаа тавих

Цэнхэр оргил дахь тэнгэрийн туяа.

Эрвээхэй навчис дээр,

Зам дээр нарлаг царайнууд

Тоглож буй хавчны чулуун дээр.

Баобабаас цөлийн сүүдэрт.

Залгих, амьдралд гялалзах,

Дэлхийд анхаарал тавь, анхаарал тавь!

Хүүхдийн урлаг. хамтлагууд "Нохойг бүү шоолоорой" дууг дуулдаг.

Тоффи . Өө ямар агуу! Та нар юу вэ, сайн залуус аа! Би эндээс жинхэнэ найзуудаа олсон гэж бодож байна. Тэгээд би та нарыг бүгдийг нь эмчлэхийг үнэхээр хүсч байна уу? (хоол хайж байна). Өө, миний амттан хаана байна? Замдаа унасан байх...

Зун . Санаа зоволтгүй, Айриска, залуус бид хоёр түүнийг олоход тань туслах болно. Нээрээ залуусаа?

Тоффи . Тэгээд цаашаа яв! Цаг үрэхгүй байцгаая!

Хүүхдүүд танхимаас гарч, амралт зугаалгаар үргэлжилж байна

Тэргүүлж байна : Санаа зоволтгүй Айриска, бид чамд туслах болно. Залуус аа, Ирискагийн бидэн рүү явсан замаар явцгаая. Магадгүй бид түүний алдсан сюрпризийг олох байх.

Хүүхдүүд сайт руу очдог gr. №6, жижиг тоглоомуудыг урьдчилан нуудаг (царцаа, хорхой, эрвээхэй)., мэлхий, шоргоолж, зараа, нохой)

Тэргүүлж байна . Залуус аа, энэ цоорхойг хараарай, магадгүй Айриска энд бэлэгээ алдсан байх.

Хүүхдүүд хайж, тоглоом хайж, сагсанд хийж Ириска руу хийнэ.

Тоффи (уйлах) Үгүй ээ, залуус аа, энэ бол миний бэлэг биш.

Тэргүүлж байна . Битгий уйл, гуйя. Бид танд зориулж хөгжилтэй дуунуудыг дуулах болно.

Хүүхдүүд багшийн санал болгосон дуунаас нэг бадаг дуулна (4-5 дуу)

Тэргүүлж байна. Хэрвээ чи хүсвэл, Айриска, энэ нарлаг нугад бидэнтэй хөгжилтэй тоглоом тоглоорой.

Гадна тоглоом "Мэлхий ба Хэрон" (эсвэл бусад үсрэх тоглоом)

Тэргүүлж байна. За залуусаа, цаашаа явцгаая, тийм үү?

Тэргүүлж байна . Бидний урагшлах зам хэцүү байх болно. Саяхан хар шуурганд сүйдсэн ойг бид туулах ёстой. Тэр мод, бутыг хугалсан. Энэ ойд гүн гол урсаж, асар том мод, өргөстэй бут ургаж, хүйтэн, хурдан урсгал эргэлддэг. Бид энэ бүх саад бэрхшээлийг даван туулах хэрэгтэй. Та айхгүй байна уу? Бүгд бэлэн үү? Хараач, гүүрэн дээр биднийг асар том аймшигтай баавгай хүлээж байна.(баавгайн малгайтай хүүхэд дуулал дээр зогсож байна. вандан сандал).Тэр биднийг ой руу оруулахгүй байх шиг байна. Юу хийх вэ? Түүнийг баярлуулахыг хичээцгээе.

"Ой дахь баавгай дээр" хөдөлгөөнт тоглоом

Баавгай хүүхдүүдийг "санаж", тэдэнтэй хамт цааш явдаг.

Бүх саад бэрхшээлийг даван туулах(вандан сандал дээр алхах, нуман дундуур авирах, тээглүүр хооронд гүйх, цагираг дундуур үсрэх, нимгэн самбар дээр алхах), хүүхдүүд цааш замаа үргэлжлүүлж гр №4 хэсэг рүү шилжинэ.

Тэд бутны дор туулай (малгай өмссөн хүүхэд) унтдаг газар руу ойртдог. Ойролцоох газарт боргоцой, лууван, хоёр сагс тарсан байна.

Тоффи . Сайн байна уу, бөжин минь, миний хүүхдүүдэд авчирсан, гэвч алдсан тэр гэнэтийн бэлэгийг та олсон уу?

Дунд болон бага бүлгүүд

Тэргүүлж байна . Хараач, залуусаа, туулай гунигтай байна. Өнөөдөр тэр цуглуулсан их ургацтүүний цэцэрлэгт лууван, мөн ойд тэр боргоцой оноо (газар руу зааж). Гэтэл хажуугаар нь чоно өнгөрч хамаг юмаа тарааж орхив. Гэхдээ битгий гуниглаарай, бөжин, бид чиний тухай дуу дуулах болно!

Хөгжим зохион байгуулж байна. тоглоом "Бид нуга руу явлаа" (хөдөлгөөнийг дуурайлган).

Тэргүүлж байна . Залуус аа, одоо бөжинд тусалцгаая.

"Хэн хурдан вэ" тэмцээн: охид лууван, хөвгүүд боргоцой цуглуулдаг.

Тэргүүлж байна. Энэ юу вэ? Тэнд хэн амьдардаг вэ? Энэ бол үлгэр байх.

Тоффи. Өө тийм, энэ бол миний гэр. Би үүнд амьдардаг. Бид алхаж, алхсаар манай гэрт ирлээ.

Тэргүүлж байна. Энэ сайн байна. Одоо бид таны зочин боллоо. Хамтдаа "Теремок" тоглоом тоглоцгооё, бидний шинэ найзууд - туулай, баавгай бидэнд туслах болно.

Хүн бүр гар нийлж, хулгана, мэлхий, чоно, үнэг сонгогддог (малгай өмсдөг).

"Тоглоом" Теремок "

Амьтад хажуу тийшээ зогсоод, үлдсэн хэсэг нь гар барьж, тойрог хэлбэрээр хөдөлж, дуул:

Талбайд теремок байна, тэремок байна.

Тэр намхан ч биш, өндөр ч биш, өндөр ч биш.

Энд хулган (бусад амьтад) гүйдэг талбар, талбай байна, -хулгана гүйж байна (өөр амьтан)

Тэр хаалганы өмнө зогсоод тогшив: -хүүхдүүд зогсдог.

Хулгана (өөр амьтан).Тогшиж, дуулдаг:

Теремочкад амьдардаг хэн бэ?

Хэн, хэн нам дор амьдардаг вэ? -тойрог руу гүйдэг

Баавгай байхад Амьтад: "Чи хэн бэ?" Гэж асуухад тэр: "Би бол баавгай, хүн бүрийн урхи" гэж хариулдаг. Бүх хүүхдүүд тарж, баавгай тэднийг барьдаг.

Тоффи . Би очиж, гэрийнхээ бэлгийг мартсан эсэхийг харъя (гэрээсээ авдартай чихэр гаргаж ирээд, бүгдэд нь хандаж, баяртай гэж хэлнэ).


"Зун болон түүний ах нарын даалгавар"

Хөтөлбөрийн агуулга: Зуны тухай, зуны саруудын байгалийн үзэгдлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг гүнзгийрүүлж, нэгтгэх. Шавжны олон янз байдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг системчлэх. Олж авсан мэдлэгээ тоглоом, карттай ажиллахад ашиглаж сур. Асуултанд бүрэн бөгөөд тодорхой хариулт өгч сур.

Ажиглалт, анхаарал, хүрээлэн буй орчны сонирхол, яриаг хөгжүүлэх. Шавжны сонирхлыг нэмэгдүүлэх, тэднийг хүндэтгэх, төрөлх байгалийг хайрлах.

Хичээлийн явц:

1. Оршил яриа.

Оньсого сонсож, ямар улирлын тухай болохыг таагаарай?

Алтан цэцгийн ирмэг дээр,

Зөгий бүжиглэдэг

Зэгсэн дотор мэлхий хашгирч,

Голын уснаас болж бороо орж байна. (зун)

Зөв! Энэ зун.

Зун гэж юу болохыг надад хэлээч?

Хаалга тогшиж, гартаа захидал, том хайрцаг барьсан зөгий орж ирэв.

Залуус аа, энд танд илгээмжтэй захидал байна, гэхдээ та Лето эгч болон түүний ах нарын бүх асуултанд хариулж, зургадугаар, долдугаар сар, наймдугаар саруудад өгсөн даалгаврыг биелүүлэхэд л үүнийг нээж болно.

2. Даалгаврын дугаар 1.

6, 7, 8, 8, юу вэ?

Та зургадугаар сарын тухай юу мэдэх вэ?

Та ямар шинж тэмдгийг нэрлэж чадах вэ? (Зургадугаар сарыг дүрслэхийн тулд зургийг ашигла).

Долдугаар сарын тухай яриач?

8-р сард юу алдартай вэ? 8-р сард улирлын ямар өөрчлөлт гардаг вэ?

Бид Лета эгч болон түүний ах нарын 6, 7, 8-р сарын захидлын №1 даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн.

3. Вдаалгаврын дугаар 2.

10-р "Уран бүтээлчийн алдаа" карттай ажиллах

4. Даалгаврын дугаар 3.

Зуны тухай зүйр цэцэн үгсийг нэрлэ.

  • Наргүй бол зун муу байдаг.
  • Зун хүйтэнд суусан хүн өвөл уйлна.
  • Зургадугаар сар ирлээ - өнгөлөг - ажил дуусахгүй.
  • Зун цуглаж, өвөл иддэг.
  • Наймдугаар сард цуглуулсан зүйлээ түүгээрээ өвөлжүүлнэ.

Хүмүүс яагаад ингэж хэлдэг вэ?

Хүнсний ногооны талбай, цэцэрлэг, талбайд ямар ажил хийдэг вэ?

5. Даалгаврын дугаар 4.

Зун бол эрвээхэй эргэлдэж, шавж, шумуул нисч, хорхой шавьж шуугидаг жилийн цаг юм.

Та мэддэг шавжнуудаа нэрлэнэ үү? (царцаа, эрвээхэй, шумуул, зөгий, зөгий, ялаа)

Шавж хаана амьдардаг вэ? (агаарт, усанд, газар, газар доор)

Шавж хэрхэн хөдөлдгийг санаж байна уу? (үсрэх, нисэх, мөлхөх, гүйх, сэгсрэх).

"Дөрөв дэх нэмэлт" тоглоом.

  • Эрвээхэй, соно, үнэг, зөгий.
  • Царцаа, хатагтай, бор шувуу, кокчафер.
  • Аалз, зөгий, зөгий, шаазгай.
  • Жоом, ялаа, эрвээхэй, туулай.

6. Даалгаврын дугаар 5.

Би асуултуудыг унших болно, та шавьжны зургийг сонгох хэрэгтэй.

1. Авгалдай болон aphids дээр хооллодог уу? (Шоргоолж).

2. Ямар шавьж хөлөөрөө сонсож чадах вэ? (Царцаа).

3. Тэр нектар, цэцгийн тоосонд дуртай юу? (Эрвээхэй, зөгий, зөгий).

4. Аль шавж нуруундаа 7 цэгтэй байдаг вэ? (Ladybug).

5. Аль шавж бусад шавжийг иддэг вэ? (Аалз, соно).

6. Ямар шавж түүж авбал үхдэг вэ? (Эрвээхэй).

Сайн хийлээ! Би та бүхэнд баяртай байна, та бүх даалгавраа биелүүлсэн, одоо бид багцыг нээж, тэнд юу байгааг харах боломжтой. Илгээмжинд зөгийн балтай нэг баррель (лонхтой).

Залуус аа, та юу гэж бодож байна вэ, ямар шавьж бидэнд энэ бэлгийг өгсөн бэ? (Зөгий).

Энэ нь зөв, энэ нь зөгий юм.

алтан зөгий

Цэцгийн дээгүүр эргэлдэнэ

Анхилуун шүүс уух -

Зөгийн бал цуглуулдаг.

Хичээлийн дараа бүлгээр зөгийн балтай цай ууж байна.