Агаар мандлын ерөнхий эргэлтийн талаархи илтгэл. Газарзүй

Анги: 8

Түлхүүр үг: Агаар мандлын эргэлт, антициклон, циклон, хувиргалт, атмосферийн фронт

Зорилго:

  • Боловсролын: оюутнуудын уур амьсгалын талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх; "агаар мандлын фронт", "циклон ба антициклон" гэсэн ойлголтыг бий болгох; Суурийн гадаргуугийн уур амьсгалд үзүүлэх нөлөөг тодорхойлох.(слайд 2)
  • Сурган хүмүүжүүлэх: хүний ​​эдийн засгийн үйл ажиллагааны уур амьсгал, түүний өөрчлөлтөд үзүүлэх нөлөөллийг харуулах.
  • Хөгжлийн: системчлэх, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх; оюутнуудын харилцааны болон мэдээллийн чадамжийг бүрдүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

Тоног төхөөрөмж: ОХУ-ын физик газрын зураг, тусламжийн карт, атлас, газарзүйн асуулт, даалгаврын цуглуулга, сурах бичиг, уулын загвар, проектор.

Хичээлийн төрөл:шинэ материал сурах.

Ашигласан технологиуд:харилцан яриа-харилцааны, заах арга, төслийн арга хэлбэрийг бий болгох.

Дүрсүүд:тоглоом, хувь хүн, бүлэг.

Арга:судалгаа, боловсролын, практик.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Анги таван багт хуваагдана. Баг бүр командлагчтай. Тэрээр үнэлгээний хуудсыг бөглөж, ярьж буй багийн гишүүн бүрийн хариултыг тэмдэглэнэ. Аялалын төгсгөлд оролцогч бүр оноо авдаг.

Багийн онооны хуудас.

Ф.И. 1 өндөр 2 өндөр 3 өндөр 4 өндөр 5 өндөр 6 өндөр 7 өндөр 8 өндөр эцсийн анги

Багш: Залуус аа, өнөөдөр бид ер бусын хичээлтэй, та бид хоёр уулын оройд гарах болно. Үүнийг хийхийн тулд эхлээд халаалт хийнэ. Өмнөх материалыг хэрхэн эзэмшсэнийг шалгацгаая. Ширээн дээр та хоёр асуулт бүхий картууд байгаа бөгөөд энэ нь танд 2000 м өндөрт гарах боломжийг олгоно.

Дараах өндөрлөгт гарахын тулд та асуултанд хариулах хэрэгтэй: (слайд 3)

1. Цаг агаар гэж юу вэ? Цаг агаарын элементүүдийг нэрлэнэ үү.

2. Уур амьсгал гэж юу вэ? Уур амьсгалын талаархи мэдлэг яагаад хэрэгтэй вэ?

3. Диаграм дээрх тэмдэглэгээг тайлах (Газарзүйн асуулт, даалгаврын цуглуулга 17-р хуудас).

4. Нарны дулаан, гэрлийн ялгаруулалт нь:

5. Нарны цацрагийг хэмжих нэгж (ккал? см2)

6. Нийт цацраг гэж юу вэ?

Багш: Цаашдын аялалаа үргэлжлүүлэхийн тулд бид зогсох хэрэгтэй. Цаг агаар нь ихэвчлэн урьдчилан таамаглах боломжгүй байдаг тул бид аяллын үеэр тулгарч болох агаар мандлын үйл явцыг судлах шаардлагатай байдаг (Багш дараа нь шинэ материалыг тайлбарлах болно).

Аялал жуулчлалын дэвтэрээ нээгээд шинэ ойлголтуудыг бичээрэй. Эхлэхийн тулд би танаас асуултуудад хариулахыг хүсч байна: (слайд 4, 5, 6)

1. Агаарын масс гэж юу вэ? Агаарын масс дэлхийн гадаргуу дээгүүр хөдлөхөд юу болдог вэ? (тэд дулаан, чийгийг тэсвэрлэдэг)

2.Оросын уур амьсгалд ямар агаарын масс нөлөөлдөг вэ?

3. Агаарын массын хөдөлгөөнийг ямар шалтгаанаар үүсгэдэг вэ? (даралтын зөрүү, дэлхийн гадаргуугийн жигд бус халаалт.)

4. Агаарын массын шинж чанарын ялгаагаар далайн болон эх газрын гэж хуваагддаг.

Эдгээр агаарын масс ямар шинж чанартай вэ?

(Далайн агаарын масс чийглэг, хур тунадас авчирдаг. Эх газрын агаарын масс нь хуурай бөгөөд зундаа ган гачиг, өвөлдөө цэлмэг, жавартай байдаг.)

5. Агаар мандлын эргэлт гэж юу вэ? (слайд 7)

Агаар мандлын эргэлт нь янз бүрийн гаралтай агаарын массын хөдөлгөөн юм. (Оюутнууд тодорхойлолтыг дэвтэртээ бичнэ)

Багш: (слайд 8)

Манай улс сэрүүн ба туйлын өргөрөгт оршдог бөгөөд Оросын нутаг дэвсгэрийн ихэнх хэсэг нь сэрүүн өргөрөгт оршдог. Дунд зэргийн өргөрөгт баруун чиглэлийн тээвэр (баруун чиглэлийн салхи) давамгайлж, Атлантын далай нь Номхон далайтай харьцуулахад уур амьсгалд илүү их нөлөө үзүүлдэг.

Атласыг нээж, Номхон далай яагаад хамгийн бага нөлөө үзүүлдэг болохыг тодорхойлохыг хичээцгээе?

Манай орны зүүн хэсэгт Номхон далайгаас агаарын массыг барьж байдаг уулс байдаг.

Өвлийн улиралд төв нь Өвөрбайгалийн болон Хойд Монголын бүс нутагт байрладаг Азийн өндөр хэмээх өндөр даралтын өргөн уудам газар гол үүрэг гүйцэтгэдэг. Үүнээс зүүн хойд зүгт Чукоткийн хойг, Зүүн Сибирь, баруун талаараа Казахстанаар дамжин Оросын тэгш тал руу 50° хойд зүгт өндөр даралтын бүсүүд тархав. Зуны цаг агаар цэлмэг, нэлээд дулаахан, өвөл нь цэлмэг, хүйтэн жавартай байдаг.

Мөн тус улсын уур амьсгал бүрэлдэхэд Исланд ба Алеутын минимум (PH), Азор ба Арктикийн максимум (Pv) нөлөөлдөг (дараа нь багш цаг агаарт үзүүлэх нөлөөллийн талаар ярьдаг).

Доод гадаргуу нь уур амьсгал бүрэлдэхэд ихээхэн нөлөөлдөг. Жишээлбэл, Оросын тэгш талыг дайран өнгөрч буй Арктикийн агаарын масс маш их дулаарч, цаг агаар удаан хугацаанд цэвэр, хуурай хэвээр байна.

Агаарын масс юу болсон бэ?

Тэр өмч хөрөнгөө өөрчилсөн. (слайд 9)

Өөрчлөлт гэдэг нь үндсэн гадаргуугийн нөлөөн дор агаарын массын шинж чанарыг өөрчлөх явдал юм.

Арктикийн агаарын масс Оросын тэгш талаас өмнө зүгт нэвтэрч, хаврын улиралд хяруу, өвлийн улиралд огцом хүйтрэл үүсгэдэг вэ?

Газар нутаг нөлөө үзүүлдэг.

Агаар мандлын фронтууд уур амьсгал бүрэлдэхэд нөлөөлдөг. (слайд 10)

Агаар мандлын фронт - агаарын масс хоорондын шилжилтийн бүсүүд (Сурах бичгийн 58-р зүйлийг үзнэ үү)

Арктикийн фронт - Арктик ба сэрүүн агаарын массын хооронд үүсдэг.

Туйлын фронт - сэрүүн болон халуун орны агаарын массын хооронд үүсдэг.

Урд талын өргөн нь ихэвчлэн хэдэн арван километр хүрдэг. Урд талын бүсэд хоёр өөр агаарын масс хүрэлцэх үед даралт, температур, чийгшил огцом өөрчлөгдөж, хүчтэй салхи шуурч, хур тунадас орно.

Хоёр оюутанд дулаахан, хүйтэн фронтын тухай мэдээ бэлтгэхийг урагшлуулах даалгавар өгсөн (Оюутнууд мессежийг самбар дээр танилцуулдаг). (слайд 11-12)

Уур амьсгалын тогтоц нь атмосферийн эргүүлэгт нөлөөлдөг: циклон ба антициклон. (Слайд 13-16) (Багш самбар дээр тайлбарласны дагуу үндсэн тоймыг зурсан болно).

Оюутнууд ахиц дэвшлийн тайланг самбар дээр танилцуулдаг богино хугацааны төсөл

Технологийн хичээлийн газрын зураг

Бүтэн нэр

Ажлын газар

Албан тушаал

Зүйл

Анги

Сэдэв болон хичээлийн дугаар

Уразов Александр Александрович

МКОУ Верхнехава 1-р дунд сургууль

Газарзүйн багш

Газарзүй

7

"Агаар мандлын ерөнхий эргэлт"

Хичээл № 14/6

UMK

Газарзүй 7-р анги: сурах бичиг. боловсролын байгууллагуудын хувьд / A.I. Алексеев, Е.К. Липкина, В.В. Николина нар.

А.И.Алексеев найруулсан; өсөж томорсон акад. Шинжлэх ухаан, Орос акад. боловсрол, "Просвещение" хэвлэлийн газар. М.:

Гэгээрэл, 2013. (Алтан гадас од)

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:агаарын массын төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх; агаар мандлын ерөнхий эргэлтэд давамгайлж буй салхины үүргийг илчлэх;
диаграмм, цаг уурын зурагтай ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Хөгжлийн:дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх; олж авах, дүн шинжилгээ хийх практик ур чадвар

зураг зүйн эх сурвалжаас авсан мэдээлэл; багаар ажиллах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэх:Өөрийн байр сууриа сонсож, маргах, бүлэгт нэгтгэх, үр бүтээлтэй болгох чадварыг бий болгох

харилцан үйлчлэл; экологи, соёл, нийгмийн ертөнцийг үзэх үзлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн зорилго: агаар мандлын ерөнхий эргэлтийн хэв маягт дүн шинжилгээ хийх; тогтмол салхины уур амьсгалд үзүүлэх нөлөөг тодорхойлох; мэдлэгийг системчлэх

зонхилох салхины талаар дэлхийн хэлбэр, температур, атмосферийн даралт, тогтмол салхи хоорондын хамаарлыг харуул.

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг сурах хичээл

Сургалтын технологи: үйл ажиллагаанд суурилсан, асуудалд суурилсан, кейс судалгаа

Байгууллагын хэлбэрүүд: бүлгийн ажил; урд талын ажил

Салбар хоорондын холбоо: уран зохиол, нийгэм судлал, MHC

Боловсролын хэрэгсэл:

Мультимедиа танилцуулга, боловсролын атлас “Газар зүй. 7-р анги”, сурах бичгийн цахим хавсралт “Газар зүй. 7

анги”, сурах бичиг, бүлгийн даалгавар бүхий картууд.

Мультимедиа төхөөрөмж:

мультимедиа проектор, компьютер.

Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн

Хувийн

Мета субьект

Сэдэв

Ажил гүйцэтгэх үеийн үйл ажиллагаа. Өөрийн байр сууриа хамгаалах, жишээ татах чадвар.

Температур, даралт, салхины хоорондын хамаарлыг олох чадвар. Мэдээллийг тайлбарлах, нэгтгэн дүгнэх. Мэдээллийн технологийн хэрэгслийг ашиглах

Дэлхий дээрх тогтмол салхины систем, түүний үүсэх шалтгаануудын талаархи мэдлэг;

"худалдааны салхи", "агаарын масс", "агаар мандлын эргэлт" гэсэн ойлголтууд;

тухайн нутаг дэвсгэрийн газарзүйн өргөрөг, атмосферийн даралтаас хамааран тогтмол салхины чиглэл, нэрийг тодорхойлох;

Хичээлийн бүтэц, урсгал

Хичээлийн алхамууд

Цаг (мин)

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сурагчидтай мэндчилж, ажлын байрыг зохион байгуулна

Багштай мэндчилж, хичээлд бэлэн байгаагаа харуул

2. Зорилгоо тодорхойлох

Хичээлийн эпиграф бүхий слайд, агаар мандлын ерөнхий хуулиудын талаархи мэдлэгийн талаархи асуултууд.

Тунгаан бодохгүйгээр суралцах нь ашиггүй боловч суралцахгүйгээр эргэцүүлэн бодох нь бас аюултай.

Багшийн асуултад хариулна уу.

Хичээлийн сэдвийг томъёолох,

хичээлийн зорилго, зорилтуудыг дэвшүүлэх.

3. Асуудлын мэдэгдэл, асуудлыг шийдвэрлэх төсөл барих

Асуудалтай асуудлыг оюутнуудын анхаарлын төвд оруулдаг.

Залуус аа! Би Мигель Сервантесын бүтээлээс сэдэвлэсэн "Дон Кихот" киноны хэсгийг та бүхэнд хүргэж байна.

Дон Кихот баатар салхин тээрмийг баатруудын отряд гэж андуурч, тэдэнтэй тулалдаанд орж, өөртөө гамшигт үр дагавар авчирсныг та харсан.

Анхаар, асуулт!

"Салхин тээрэм хазайх" гэсэн зүйрлэл яагаад хийсвэр дайсантай ямар ч утгагүй тэмцэл гэсэн үг вэ?

Ангийг бүлэг болгон хувааж, даалгавар бүхий картуудыг өгдөг.

Даалгавраа дуусгах цагийг тодорхойлдог.

Асуулт-асуудлыг ойлгох.

Даалгавар хүлээж авах.

Бүлэгт ажлыг хуваарилах.
Шаардлагатай зүйлийг олоорой

мэдээллийн эх сурвалжууд.

4. Мэдлэг, ур чадвараа шинэ нөхцөл байдалд ашиглах

Зохион байгуулдаг

бие даасан ажил

оюутнууд.

Төрөл бүрийн ашиглах
арга, нэмэлт мэдээллийн эх сурвалжийг ашиглан, хариулт

асуусан асуултууд,

дүгнэлт гаргах.

5. Шингээлтийн хяналт

Зурвасуудыг сонсдог.
Анхаарал татдаг
хийсэн алдаа,
хариултуудыг засдаг.

Сэдвийн талаар товч тайлан гаргах, нэмэлт, зөв ​​хариулт өгөх

ангийнхан. Физик зураг, диаграмм, чийгшил, хур тунадас, дулааны бүсийг харьцуул. Дэлхийн хэлбэрийг дулааны бүс, атмосферийн даралтын бүс, чийг, тогтмол салхитай харьцуул.

6. Хичээлийг дүгнэх. Тусгал

Хичээлийг дүгнэж байна. Гэрийн даалгавар өгдөг.

Залуус аа, асуудалтай байгаа асуудалдаа эргээд орцгооё.

    Салхины тээрэмтэй, салхитай тулалдах нь яагаад утгагүй юм бэ? (агаар мандлын хөдөлгөөнийг зогсоох боломжгүй)

    Салхины тээрэм, салхи яагаад зохиомол дайсан юм бэ? (салхины эрчим хүч нь хүн төрөлхтний эрчим хүчний өөр эх үүсвэр юм; мэргэжилтнүүдийн үзэж байгаагаар: салхин цахилгаан станц бол ирээдүй юм)

    Жич (гэрийн даалгавар): Дэлхийн салхины өдрийг хэзээ тэмдэглэдэг вэ? Яагаад энэ баярыг зохион байгуулдаг вэ?

Асуудлын нөхцөл байдлын шийдлийг олох.

Бүлэг бүрийн хүрээнд өөрсдийн үйл ажиллагааг үнэл.

Бие даасан ажилд зориулсан бүлгийн даалгавар

Бүлэг №1.

    Агаарыг хэрхэн халаадаг вэ?

    Дэлхий дээрх агаарын температурын өөрчлөлтийг юу тайлбарлаж байна вэ?

    Изотерм гэж юу вэ?

    Гэрэлтүүлгийн бүс ба дулааны бүсийн хил яагаад давхцдаггүй вэ?

Бүлэг №2

Асуултанд хариулахдаа дүрсэлсэн өгүүллэг бич.

1. Температур ба атмосферийн даралт хоёрын хооронд хамааралтай юу?

2. Дэлхий дээр атмосферийн даралтын хэдэн бүс байдаг вэ?

3. Агаар мандлын даралтын бүс үүсэх механизмыг тайлбарлана уу?

4.Агаар мандлын даралтын бүс үүсэх гол шалтгаан нь юу вэ?

Бүлэг №3

Асуултанд хариулахдаа дүрсэлсэн өгүүллэг бич.

    Хур тунадас гэж юу вэ?

    Дэлхий дээрх үүлэрхэг, хур тунадасны тархалт юутай холбоотой вэ?

    Атлас дахь хур тунадасны зургийг дэлхийн физик газрын зурагтай харьцуул.

    Энэ нь атмосферийн даралтын бүслүүрийн тархалттай хэрхэн холбоотой вэ?

Бүлэг №4

Асуултанд хариулахдаа дүрсэлсэн өгүүллэг бичиж, хүснэгтийг бөглөнө үү.

    Салхи гэж юу вэ, энэ нь юунаас хамаардаг вэ?

    Агаарын массыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

    Та ямар төрлийн агаарын массыг мэдэх вэ?

    Агаарын масс цаг агаарт хэрхэн нөлөөлдөг вэ?

    Агаарын масс үүсэх нь юунаас хамаардаг вэ?

Агаарын массын төрөл

Температур

Чийгшил

AB

VUSH

ТВ

EV

Бүлэг №5

Асуултанд хариулахдаа дүрсэлсэн өгүүллэг бич

    Ямар байнгын салхи байдаг вэ?

    Тэдний үүсэх механизм юу вэ?

    Ямар салхины нэрийг "хөдлөхөд таатай" гэж орчуулдаг вэ, яагаад?

    Хүснэгтийг зонхилох салхины тархалтын бүс, онцлог шинж чанарыг харуулсан хүснэгтийг бөглөнө үү.

Худалдааны салхи

Муссон

Баруун

Агаар мандлын эргэлт(давталтын хичээлийг нэгтгэн дүгнэх)

Зорилго: нэгтгэн дүгнэх системчлэх"Агаар мандал" сэдвээр мэдлэг.

Хичээлийн зорилго: боловсролын: - in Агаар мандлын хоорондын шалтгаан-үр дагаврын холбоог тодорхойлохдэлхийн үзэгдлүүд.

Ур чадвар, чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх: зураг зүйн материалд дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх ерөнхий боловсролын ур чадвар дээр ажиллах, нөхдүүдийг сонсох.

хөгжиж байна: - газарзүйн асуудалд танин мэдэхүйн сонирхол, бие даасан сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

боловсролын: -В тухайн сэдвийн байнгын сонирхлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: картууд: дэлхийн уур амьсгал, цаг уурын бүс бадэлхийн газар нутаг, улс төр, физик газрын зураг мТэгээд ра, атлас, сурах бичиг.

Хичээлийн төрөл: ерөнхий давталт

Маягт: урд талын яриа

Арга: тайлбарлах, дүрслэх, асуудалд суурилсан танилцуулга, нөхөн үржихүйн, хэсэгчлэн судлах.

Хичээлийн үеэр:

I Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээлийн зорилгыг илэрхийлэх.

II Үндсэн хэсэг.

Агаарыг дэлхий халдаг гэдгийг бид мэднэ, ямар шалтгааны улмаас вэ?дэлхийн гадаргын өөрөө халахаас хамаарах уу? (туслын өнцгөөснарны цацраг).

Зураг зурж, гэрэлтүүлгийн өөр өөр өнцгийг харуулөөр өөр өргөрөг.

1-р сард агаарын дундаж температур хэд вэДолдугаар сар, аль Австралийн зүүн эрэгт ажиглагдсан; Африкийн өмнөд хэсэгт;Хойд Америкийн өмнөд хэсэгт. Бид хэрхэн цаашаа явах вэ?

Мөрний нэр юу вэ ижил цэгүүдийг холбохтемператур? (изотерм).

Тэмдэглэсэн агаарын үнэмлэхүй температурын бүртгэлийг нэрлэнэ үүАфрикийн хойд хэсэг, Өмнөд Америкийн өмнөд хэсэг, Антарктидад.Тэд юу гэсэн үг болохыг тайлбарла.

Тиймээс дэлхийн гадаргуугийн халаалт, улмаар түүний дээрх агаарын температур нь нарны өндөр, тусах өөр өнцгөөс хамаарна.нарны цацраг. Гэхдээ яг тэр үед агаарын температур ижил байнаИжил өргөрөг өөр өөр байдаг. Яагаад? (өөр өөр үндэслэлгадаргуу)

Сурах бичигтэй ажиллах Х.35. Энэ нь юу болохыг санацгааяагаарын масс?

Ямар агаарын масс үүсдэгЕвроп уу?

UVM шинж чанарууд яагаад өөрчлөгддөг вэ??

Дэвтэртээ шинэ үг бичээрэй -өөрчлөлт ба энэ нь юу гэсэн үг вэ.

30 С-ийн дагуу хур тунадас хэрхэн өөрчлөгдөж байгааг тайлбарла. Австрали ба уур амьсгалын аль бүсэд байгааг заанабайрладаг.

184-р хуудасны Манаус, Икитос хотуудын цаг уурын зургийг ашиглах

Экваторын уур амьсгалын ердийн шинж тэмдгүүд юу вэ, тэдгээр нь аль улсад байдаг вэ?

Антофагаста хотын цаг уурын зураглалыг ашиглан нэрхалуун орны уур амьсгалын ердийн шинж тэмдэг, аль улсад байдагбайрладаг?

Гол уур амьсгалын нэг хэвийн байдлын шалтгаан юу вэуур амьсгалын бүсүүд?(нэг агаарын масс)

Амазон бол дэлхийн хамгийн гүн гол юм. Та үүнийг хэрхэн тайлбарлах вэ?

Сахар бол дэлхийн хамгийн том цөл юм. Үүнийг яаж тайлбарлах вэонцлог?

Өмнөд Америкийн хойд хэсгийн уур амьсгалд Атлантын болон Номхон далайн аль далай илүү нөлөөлдөг вэ?; Евразийн сэрүүн өргөрөгүүд? Өөрийн үзэл бодлыг тайлбарлана уу.

Сэдвийн талаархи тэмдэглэлээ анхааралтай ажиглаарайДэлхийн агаар мандлын үзэгдлүүдийн хоорондын ямар шалтгаан-үр дагаврын хамаарлыг бид авч үзсэн бэ?

1.нарны гэрлийн тусах өнцөг - дэлхийн гадаргууг халаах

2. суурь гадаргуу - температур

3.температур - даралт

4.даралт - хур тунадас

5.даралт - салхи.

III. Хичээлийг дүгнэж байна

IV. Гэрийн даалгавар: 12-р хичээл


Хичээлийн зорилго:
Агаарын массын төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх.
Агаар мандлын ерөнхий эргэлтэд давамгайлах салхины үүргийг илчлэх.
Диаграмм, цаг уурын зурагтай ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:
сурах бичиг, атлас, бөмбөрцөг, дэлхийн цаг уурын зураг.

Үндсэн агуулга:
агаар мандлын ерөнхий эргэлт. Агаарын массын төрөл ба тэдгээрийн шинж чанар. Худалдааны салхи. Дунд зэргийн өргөргийн баруун салхи. Туйлын бүс нутгийн зүүн (катабатик) салхи. Муссон.

Гэрийн даалгавраа шалгах:

1. Агаар мандлын даралт гэж юу вэ?
2. Салхи гэж юу вэ, яаж үүсдэг вэ?
3. Дэлхийн гадаргуу дээрх хур тунадасны жигд бус тархалтыг бид хэрхэн тайлбарлах вэ?
4. Дэлхий дээр янз бүрийн атмосферийн даралтын бүс үүсэх шалтгаан юу вэ?
5. Агаар мандлын даралтын бүс ба дэлхийн бөмбөрцөг дээрх хур тунадасны хэмжээ ямар хамааралтай вэ?

Шинэ материал сурах:
Манай нутгийн цаг агаарын өөрчлөлтийг бид маш олон удаа хардаг. Үүнийг юу тайлбарлаж байна вэ? Ийм өөрчлөлтийн гол шалтгаан нь агаарын массын хөдөлгөөн юм. Дэлхийн гадаргуугийн жигд бус халаалт, хөргөлтийн улмаас агаар хөдөлдөг.
Агаарын массын хөдөлгөөний талаархи мэдээлэл маш чухал юм. Энэ нь зөвхөн цаг уурчид - агаар мандалд болж буй үйл явцыг судалдаг мэргэжилтнүүд төдийгүй далайчид, нисгэгчид, барилгачид, түүнчлэн газрын тээвэр, эрүүл мэндийн ажилтнуудыг сонирхож байна.
Дараа нь багш "агаарын масс" гэсэн ойлголтын агуулгыг дэлгэнэ. Ижил шинж чанартай их хэмжээний агаарыг нэрлэдэг агаарын масс.Агаарын масс нь мянга, сая хавтгай дөрвөлжин километр талбайг эзэлдэг. Агаарын масс нь суурь гадаргуутай хүрэлцэх үед тодорхой шинж чанарыг (температур, чийгшил, тунгалаг байдал эсвэл тоосны агууламж) олж авдаг. Хөдөлгөөнт агаарын массыг доод гадаргуутай харьцуулахад дулаан (TW), хэрэв хүйтэн гадаргуу руу шилжвэл хүйтэн, дулаан гадаргуу руу шилжвэл хүйтэн (CW) гэж хуваагддаг.
Үүссэн газраас хамааран дөрвөн төрлийн агаарын массыг ялгадаг: экватор, халуун орны, сэрүүн өргөрөг, арктик (Антарктик).
Агаарын массын төрлүүдийн талаарх мэдлэгийг системчлэхдээ Хүснэгт 13-ыг бөглөж гүйцэтгэнэ. Шаардлагатай мэдээллийг цаг уурын зураг, сурах бичгийн 32-р зурагнаас авч болно.

Хүснэгт 13

Агаарын массын төрөл

Температур

Чийгшил

AB

VUSH

ТВ

EV

Хөдөлгөөнтэй агаарын масс нь доод гадаргуугийн нөлөөн дор (өндөр халсан, хэт хөргөлттэй, хуурай, усархаг, уулархаг гэх мэт) анхны шинж чанараа аажмаар өөрчилдөг. Оюутнууд § 13 дахь текстийг ашиглан агаарын массыг бие даан өөрчлөх үйл явцтай танилцдаг. Сурах бичгийн 46 ба 47.
Агаарын массын үндсэн төрлүүд дэлхий дээр хэрхэн хөдөлдөг вэ?
Тропосферийн бүс нутагт агаарын тээврийн зонхилох чиглэлүүд нь газарзүйн бүсүүдэд өөр өөр байдаг. Хамгийн тогтвортой салхи нь халуун орны өргөрөгт, сэрүүн өргөрөгт баруун тийш, туйлын өргөрөгт зүүн тийшээ зонхилдог.
Сурах бичгийн 33-р зурагт сурагчдын анхаарлыг хандуулж багш дараах асуултуудыг тавьдаг: Хойд болон өмнөд хагас бөмбөрцгийн салхи ямар чиглэлтэй байдаг вэ? Сэрүүн өргөргийн салхи яагаад баруун гэж нэрлэгддэг вэ? Дэлхийн аль бүс нутагт катабатик салхи үүсдэг вэ? Сурагчид газрын зураг, бөмбөрцөг дээр салхины чиглэлийг харуулдаг. Салхины хазайлтын шалтгааныг тайлбарлахдаа сурах бичгийн 33-р зургийг мөн ашигласан.
Хариултуудыг нэгтгэн дүгнэж хэлэхэд бид оюутнуудад "агаар мандлын ерөнхий эргэлт" гэсэн ойлголтыг бий болгоход хүргэдэг. Агаар мандлын ерөнхий эргэлт -Энэ бол агаар мандлыг бүхэлд нь хамарсан агаарын урсгалын систем бөгөөд дэлхийн бөмбөрцгийн бие даасан бүсүүдийн хооронд дулаан, чийгшил солилцдог.
Хичээлийн төгсгөлд багш, сурагчид логик хэлхээ үүсгэдэг.
Нарны гэрлийн тусгалын өөр өөр өнцөг Агаар мандалд дулааны жигд бус хуваарилалт Агаар мандлын даралтын жигд бус хуваарилалт Агаарыг өндөр даралттай газраас нам даралтын бүс рүү шилжүүлэх Агаар мандлын ерөнхий эргэлт.

Гэрийн даалгавар:

1) § 13-ыг судлах; 2) асуултанд хариулж, догол мөрийн дараа даалгавруудыг гүйцэтгэнэ.

  • Экваторын бүсээс ирэх даралт нь субтропикийн чиглэлд нэмэгдэж, дараа нь туйлын туйлын өргөрөг рүү унадаг.
  • Баруунаас шилжих үед сэрүүн өргөргийн баруун тийш тээвэрлэлтийн нөхцөлд үүсдэг антициклонууд
  • Экватор руу чиглэсэн субтропикийн өндөр даралтын бүсийн захын дагуу, i.e. халуун оронд, барик
  • Даралтын хуваарилалт нь жилийн туршид халуун орны хувьд бага зэрэг өөрчлөгддөг. Тиймээс худалдааны салхи илүү их байдаг
  • Хоёр хагас бөмбөрцгийн солилцооны салхи нь тэгш бус, ихэвчлэн сул, гэхдээ заримдаа шилжилтийн бүсээр тусгаарлагддаг.
  • Муссон. Муссон бол чиглэлээ өөрчилдөг улирлын чанартай тогтвортой агаарын урсгал юм
  • Африк. 1-р сард Өмнөд Африкийн дээгүүр Сахарын дээгүүр Азорын антициклоны түлхэц ажиглагдаж байна
  • Ялангуяа хүчтэй халуун орны муссонууд Хиндустаны хойг дээр ажилладаг. Үүнийг улирлын чанартай гэж тайлбарлаж байна
  • Халуун орны циклонууд, тэдгээрийн илрэл, хөдөлгөөн. Халуун орны циклонууд маш хүчтэй байдаг
  • 3. Хэт халсан гадаргуу дээр хүйтэн агаар орж ирэх нь температурын давхаргажилтын тогтворгүй байдлыг бий болгож,
  • Үүссэн халуун орны циклон нь асар том юүлүүртэй төстэй. Түүний "хана" нь араваас хэдэн зуун хүртэл зузаантай байдаг
  • Хар салхи удаан амьдардаггүй - дунджаар 7 хоног, гэхдээ энэ нь хүчтэй байдаг. Хамт яарч байна
  • Ихэнхдээ циклон нь "стандарт" зам дагуу биш, харин маш ойлгомжгүй, төвөгтэй замаар явдаг.
  • 3. Орон нутгийн салхи. Орон нутгийн салхи гэдэг нь газарзүйн тодорхой бүс нутгийн онцлог шинж чанартай салхи юм. Гарал үүсэл
  • Өдрийн сэвшээ салхи нь хуурай газрын температурыг бага зэрэг бууруулж, харьцангуй чийгшил, ялангуяа огцом нэмэгддэг
  • Уулын хөндийн салхи. Салхи өдөртөө уулс хоорондын хөндийгөөс уул руу, дээшээ салхилна
  • Мөсөн голын салхи. Энэ салхи нь уулын мөсөн голыг буулгаж, өдөр бүр байдаггүй
  • Фон. Фон бол заримдаа өндөр уулсаас үлээдэг дулаан, хуурай, хүчтэй салхи юм
  • Бора. Бора бол намхан нуруунаас үлээж буй хүчтэй хүйтэн, ширүүн салхи юм.
  • 4. Циклон үүсэх ба хөгжил. Төгсгөлд нь
  • 20-р зууны 40-өөд онд Зөвлөлтийн эрдэмтэд Х.П. Погосян ба Н.Л. Таборовский байсан
  • Адвектив-динамик таамаглал нь циклон ба антициклон үүсэх, хөгжүүлэх үйл явцыг агаар мандлын өөрчлөлттэй холбосон.
  • Циклон ба антициклон бүрийн амьдрал нь үүсэх, хөгжил, хөгшрөлт гэсэн гурван үе шаттайгаар тодорхойлогддог. Үргэлжлэх хугацаа
  • Циклоны эхний үе шат. Циклон бүрийн төв нь урд талд байрладаг. Температурын хуваарилалт
  • Агаар мандлын ерөнхий эргэлт

    1. Агаар мандлын эргэлтийн хэв маяг.

    2. Давамгайлсан салхи (худалдааны салхи, муссон, халуун орны циклон).

    3. Орон нутгийн салхи.

    4. Циклон үүсэх ба хөгжил.

    5. Антициклонуудын үүсэх ба хөгжил.

    6. Агаар мандлын давхрагын эргэлт.

    1. Агаар мандлын эргэлтийн хэв маяг.

    Агаар мандалд дулааны жигд бус хуваарилалт нь атмосферийн даралтыг жигд бус хуваарилахад хүргэдэг бөгөөд агаарын масс эсвэл агаарын урсгалын хөдөлгөөн нь даралтын хуваарилалтаас хамаардаг.

    Дэлхийн гадаргуутай харьцуулахад агаарын массын хөдөлгөөний мөн чанарт дэлхийн эргэлтийн хазайлт, агаар мандлын доод давхаргад - үрэлтийн хүч нөлөөлдөг. Дэлхий дээрх агаарын урсгалын бүх системийг агаар мандлын ерөнхий эргэлт гэж нэрлэдэг. Агаар мандлын ерөнхий эргэлт нь орон нутгийн салхи, тухайлбал сэвшээ салхи, уулын хөндийн салхи гэх мэт хүндрэлтэй байдаг. Агаар мандлын ерөнхий эргэлт нь маш нарийн төвөгтэй байдагциклон болон антициклоны байнгын тохиолдох, хөдөлгөөнөөс үүдэлтэй. Циклон үйл ажиллагаа нь дэлхийн цаг агаар, уур амьсгалыг бүрдүүлэхэд ихээхэн үүрэг гүйцэтгэдэг.

    Агаарын солилцоо нь циклон ба антициклоноор явагддаг. Жил бүр 4 их наяд (4х1012) тонн агаар улирлын өөрчлөлт, гол төлөв муссон салхины үр дүнд нэг хагас бөмбөрцөгт дахин тархдаг болохыг компьютерийн тооцоо харуулж байна. Зуны улиралд агаар мандал 1 их наяд тонноор "хүнд" болдог. Эрдэмтэд энэ үйл явцыг чөлөөт хийн идэвхжилтэй холбоотой биохимийн процессыг идэвхжүүлснээр тайлбарлаж байна.

    Агаар мандлын ерөнхий эргэлтийн нэлээд төвөгтэй, олон янз байдлыг үл харгалзан энэ нь жилээс жилд давтагддаг тогтвортой шинж чанараараа тодорхойлогддог. Дэлхийн гадаргын ойролцоо даралт, салхины бүсийн хуваарилалтыг авч үзье.

    Экватор дахь бага даралт, туйл дахь өндөр даралт нь дулааны шалтгаанаас үүдэлтэй, i.e. дэлхийн гадаргууг экватор дээр халааж, туйл дээр хөргөх нөхцөл.

    Экваторын бүсээс ирэх даралт нь субтропикийн чиглэлд нэмэгдэж, дараа нь туйлын доорх өргөрөгт буурч, туйл руу дахин нэмэгддэг. Энэ тохиолдолд голын даралтын градиент нь субтропикээс экватор руу, субтропикээс туйлын өргөрөгт, туйлаас дэд туйлын өргөрөгт чиглэнэ. Даралтын градиентийн чиглэл хэд хэдэн удаа өөрчлөгддөг.

    Субтропикийн өндөр даралтын бүс ба туйлын туйлын өргөрөгт нам даралтын бүс үүсэх шалтгаан нь динамик шалтгаан, циклоны үйл ажиллагааны шинж чанарт оршдог.

    Дунд зэргийн өргөрөгт дулаан, хүйтэн агаарын масс байдаг бөгөөд Кориолисийн хүчний нөлөөн дор 30 ба 600 секунд хүртэл хазайдаг циклон ба антициклонууд үүсдэг. болон С.

    Сэрүүн өргөргийн баруун тийш шилжих нөхцөлд үүссэн антициклонууд баруунаас зүүн тийш шилжихдээ нэгэн зэрэг доод өргөрөгт (350 N ба S) шилжиж, тэнд эрчимждэг. Тэд дэлхийн хагас бөмбөрцөг бүрт 35-р параллель орчим тэнхлэг бүхий субтропик өндөр даралтын бүсийг үүсгэдэг.

    Дунд зэргийн өргөрөгт ч тохиолддог циклонууд зүүн тийш шилжихдээ илүү өндөр өргөрөгт хазайж, тэнд төвлөрч, 65-р параллель орчим тэнхлэг бүхий туйлын туйлын нам даралтын бүсийг үүсгэдэг. Циклон ба антициклоныг ингэж салгах нь өргөргийн дагуу дэлхийн эргэлтийн хазайх хүчний өөрчлөлтөөс хамаарна. Циклон ба антициклонуудад туйл руу ойртсон эргүүлгийн хэсэгт хазайх хүч илүү их байдаг. Циклонуудад энэ хүч нь төвөөс чиглэж, хойд зүг рүү хөдөлдөг бол эсрэг циклонууд эсрэгээрээ байдаг.

    Экватор руу чиглэсэн субтропикийн өндөр даралтын бүсийн захын дагуу, i.e. халуун орны хувьд даралтын градиент нь экватор руу чиглэсэн байдаг бөгөөд энэ нь хазайх хүчний хамт халуун орны бүсийг бүхэлд нь хамарсан зүүн чиглэлийн тээвэрлэлтийг бий болгодог.

    Дунд өргөргийн субтропик бүсийн туйл захын дагуу баруун чиглэлийн тээвэр үүсдэг. Энэ нь туйлын туйлын нам даралтын бүсийн тэнхлэг хүртэл үргэлжилдэг, i.e. 60-65 өргөрөг хүртэл. Тиймээс баруун тийш тээвэрлэлт нь дунд өргөрөгт ажиглагддаг бөгөөд энэ нь далай дээгүүр (ялангуяа өмнөд хагас бөмбөрцөгт) хамгийн тод илэрхийлэгддэг.

    Дэлхийн гадаргуу болон тропосферийн доод хэсэгт хамгийн бага даралт нь туйлын туйлын өргөрөгт, 60-65 өргөрөгт ойрхон байдаг. Эндээс туйл руу чиглэсэн даралт нэмэгддэг. Үүний үр дүнд даралтын градиент нь туйлаас дэд туйлын өргөрөгт чиглэгддэг бөгөөд энэ нь туйлын бүсэд зүүн тээврийг бий болгодог.