Герман хэл дээрх сэдвүүд. Герман хэлээр хобби, сонирхлын талаар хэрхэн ярих вэ

Зүйл

Герман

Боловсролын үйл явцын бүтцэд ангиудын байр суурь:

Сургалтын хөтөлбөрийн дагуу хичээлийн сэдэв:

"Миний чөлөөт цаг" ("Meine Freizeit")

Хичээлийн төрөл:

Ерөнхий давталт

Зорилго:

Боловсролын:

Оюутнууд "Чөлөөт цаг" сэдвээр лексик материалыг эзэмшдэг;

Оюутнууд чөлөөт цагаараа юу хийж байгаагаа хэлэх боломжтой;

Оюутнууд текстээс тухайн сэдвээр шаардлагатай мэдээллийг олж авах боломжтой

Хөгжлийн:

Санах ой, анхаарал, төсөөлөл, харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх, сонсголын болон харааны ойлголтын механизмыг хөгжүүлэх; Алсын хараатай ажиллах ур чадвар, чадварыг бий болгох, хөгжүүлэх, харилцааны асуудлыг шийдвэрлэхэд бүтээлч хандлагыг хэрэгжүүлэх чадвар;

Боловсролын

Харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх, гадаад хэл сурах сонирхлыг хөгжүүлэх. - судалж буй хэлний орны соёл, ард түмний сонирхлыг бий болгох.

Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх

"Чөлөөт цаг" сэдвээр илтгэл тавих материал - LE ба RO

Дүрслэл - диаграмм; сурах бичиг, зөөврийн хэвлэмэл мэдээллийн материал бүхий самбар, сэдэвчилсэн зураг.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

Хичээлийн үе шатууд (цаг хугацааны зохион байгуулалттай):

Зохион байгуулалтын мөч (1 минут).

Сэдвийн танилцуулга (7 минут).

Дуу авианы дасгал (4 минут)

Мэдлэг, ур чадварыг нэгтгэх, системчлэх. (30 минут)

Эцсийн шат

Хичээлийг дүгнэх (3 минут).

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын үе (1 минут).

Зорилтот:оюутнуудыг ажилд бэлтгэх.

Чадвар

Арга зүй

Маягтууд

Харагдах байдлыг ашигласан

Мэдлэг

Ур чадвар

Анхаарал, дотоод бэлэн байдлын зохион байгуулалт.

Мэндчилгээний үгс.

Өөрийгөө зохион байгуулах, бизнесийн хэмнэлд хурдан орох, багшийн мэндчилгээ, үгэнд хариулах чадвар.

Амаар

Урд талын

Бүлэг

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Мэндлэх, тасалсан хүмүүсийг тодорхойлох, хичээлд бэлэн байдлыг шалгах, хичээлийн зорилгыг хэлэх.

1. Багш сурагчдыг хүлээн авч, эзгүй байгаа хүмүүсийг олж, хичээлд бэлэн байдлыг шалгана.

Гутен Таг, лайебе Киндер!

- Энэ юу вэ?
-Хөөрхий байсан уу?
- Вэттер юу гэж үү?

Ажлын бизнесийн хэмнэлд нэгтгэх.

1. Сурагчид багшийн үгэнд хариу үйлдэл үзүүлдэг.

Heute ist Dienstag.

Das Wetter ist schön.

Mir gefällt das Wetter.

2. Сэдвийн танилцуулга (7 минут).

Зорилго: Оюутнуудыг гадаад хэлний ярианы үйл ажиллагаанд бэлтгэх, хэлний орчинтой танилцуулах, хичээл дээр ажиллахад шаардлагатай "Чөлөөт цаг" сэдвээр LE RO-г давтах.

Чадвар

Арга зүй

Маягтууд

Харагдах байдлыг ашигласан

Мэдлэг

Ур чадвар

Таны чөлөөт цагийг дүрслэхийн тулд LE шаардлагатай

"Чөлөөт цаг" сэдвээр LE Сэдвийн хүрээнд харилцааны нөхцөл байдалд үйлчлэх лексик нэгжүүд

Багш, ангийнхны яриаг сонс.

Хоббигоо нэрлэж чаддаг байх

Шууд бус сонсох.

Амаар, харааны, нөхөн үржихүйн, хэсэгчлэн хайх.

Сэдэвчилсэн LE бүхий картууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Багш нь оюутнуудыг "Чөлөөт цаг" сэдвээр LE, RO давтахыг урьж байна.

Багш сурагчдын хариултыг шалгаж, зөвийг нь самбар дээрх маягт дээрээ бичнэ.

Оюутнууд хоббигийн төрлүүдийг нэрлэж, багш тэдгээрийг самбар дээр тавьдаг

Оюутнууд аудио бичлэгийг сонсож, ярианы үгийн маягтаас зургийг олоход үр дүн нь "Meine Freizeit" гэсэн хэллэг байх ёстой.

3. Дуу авианы дасгал (5 минут). Зорилтот:Оюутнуудыг гадаад хэлний ярианы үйл ажиллагаанд бэлтгэх, зөв ​​дуудлага хийх, герман хэл сурах эерэг сэдлийг бий болгох, хэлний орчинтой танилцуулах.

Чадвар

Арга зүй

Маягтууд

Харагдах байдлыг ашигласан

Мэдлэг

Ур чадвар

Зөв артикуляция

Дуудлага хийх чадвар. Зорилтот хэлний дуу авиаг зохих дуудлага, сонсголоор ялгах

Амаар, харааны, нөхөн үржихүйн,

Урд талын

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Багш хүүхдүүдийг шүлэг сонсож, шаардлагатай дуу авиаг дасгалжуулахыг урьж байна.

Уэльсийн хобби юу вэ? (багш хобби гэсэн үгийг самбар дээр өлгөв)

Оюутнууд багшийн хамт шаардлагатай үг, дуу авиаг хэлж, үйлдлийг гүйцэтгэдэг

4 . Мэдлэг, ур чадварыг нэгтгэх, системчлэх. (30 минут)

Зорилтот:текстээс шаардлагатай мэдээллийг олж сурах. Асуусан асуултанд хариулна уу

Чадвар

Арга зүй

Маягтууд

Харагдах байдлыг ашигласан

Мэдлэг

Ур чадвар

Унших дүрэм

Судалсан хэлний материалыг агуулсан богино текстийг чангаар унших; үг, хэллэг дэх зөв стрессийг хадгалах, зөв ​​аялгуу, текстээс шаардлагатай мэдээллийг олох

Бүлэг

Унших чадварыг хөгжүүлэх дасгалын хуулбар.

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Багш бүлэг бүрт текст санал болгодог

Багш сурагчдын ажлыг үнэлж, алдааг засдаг.

Багш сурагчдын ажлыг үнэлж, алдааг засдаг.

Энэ даалгавар нь оюутнуудыг бие даан (багшаас), багаар ажиллах, идэвхтэй ажиллахад чиглэгддэг.

Оюутнууд маршрутын хуудастай бүлэгт ажилладаг.

Сурагчид текстийг уншиж, асуултуудад хариулж, хариултыг олно.

Оюутнууд багштай тоглож, түүний үйлдлийг дараалан гүйцэтгэдэг.

5. Янз бүрийн ярианы нөхцөл байдалд бүх төрлийн ярианы ур чадварын ярианы чадварыг хөгжүүлэх түвшинг хянах.

Зорилтот:Сэдвийн лексик нэгжүүдийн шингээлтийн түвшинг хянах, төслийн ажилд өмнө нь судалж байсан лексик нэгж, загвар хэллэгийг ашиглахыг эрчимжүүлэх, оюутнуудыг санал болгож буй нөхцөл байдлын талаархи бие даасан семантик мэдэгдэл, монолог ярианд бэлтгэх. Өмнө нь судалсан үгийн нэгж, загвар хэллэгийг дүрмийн бүтцэд ашиглах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Харилцааны зорилгоор хэлний нэгжийг ажиллуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Чадвар

Арга зүй

Маягтууд

Харагдах байдлыг ашигласан

Мэдлэг

Ур чадвар

Өмнө нь танилцуулсан лексик нэгж, хэллэг, загваруудын нөөц.

Мэдэгдэл бүтээх чадвар.

Асуултанд хариулах чадвар.

Шууд бус сонсох

Аман, харааны, хэсэгчлэн хайх

Урд тал,

хувь хүн,

бүлэг

Зураг.

Самбар дээрх сольж болох мэдээллийн талбар

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Багш оюутнуудаас мини төсөл дээр ажиллахыг хүсдэг.

Захиа.

1.Ich heiβe……

3.Zu Hause kann ich…

4.Im Frühling kann ich …, … .

6. Хичээлийг дүгнэх (3 минут).

Зорилго: Хичээл дэх оюутнуудын ажлыг нэгтгэн дүгнэх. Гэрийн даалгавраа мэдээлэх. Хэрэгжилтийн явцыг тайлбарлана уу.

Чадвар

Арга зүй

Маягтууд

Харагдах байдлыг ашигласан

Мэдлэг

Ур чадвар

Анхааралтай сонсож, нэгтгэн дүгнэ

Амаар

Урд талын

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Тиймээс та өнөөдөр маш сайн ажилласан, өнөөдөр юу сурснаа санацгаая.Дараа нь оюутан бүрийн хувийн үнэлгээ байна.

Гэрийн даалгаварт дүн шинжилгээ хийх.

Сурагчид ангидаа юу сурснаа санаж байна

Сурагчид хичээлийн талаарх сэтгэгдлээ эмотикон дээр үлдээдэг.

Хичээлийн төлөвлөгөө

I. Зохион байгуулалтын мөч. Жижүүрийн тайлан. Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.(1 минута).

Зорилтот:оюутнуудыг ажилд нь зохион байгуулах.

Багш сурагчидтай мэндчилж байна

Гутен Таг, лайебе Киндер! Nehmt eure Platze! Ich freue mich, sie zu sehen! Wir beginnen unsere Deutschstunde. Wir hören aufmerksam zu und arbeiten fleißig.

Тайлан. Тодорхойлолтцаг агаар.

- Энэ юу вэ?
-Хөөрхий байсан уу?
- Welcher Wochentag үнэхээр тийм үү?
- Вэттер юу гэж үү?
— Gefällt dir das Wetter heute?

II. Хичээлийн сэдвийн мессеж. Зорилго тавих.(8 минут).

Л. Seht bitte auf die Smartboard and. Дас байсан уу?

С. Товчхондоо. Л. Wir hören auf den Brief, finden das entsprechende Bild und sagen, worüber wir heute im Unterricht sprechen?

Den 27.März, Rostock

Lieber Freund, Ich heisse Peter und bin 11 Jahre alt. Ich lebe in Rostock und gehe in die 4.Klasse. Es ist Frühling bei uns. Дулаахан байна. Үхээрэй Sonne scheint там. Alles ist grün. Im Frühling fahre Gern Rad. Ich spiele auch Ball oft. Амь Соннтаг gehen wir mit ihrer Lehrerin Frau Müller in Den Zirkus. Der Zirkus Morelli zeigt ein tolles Programm: Affen Fahren Rad, Pferde tanzen, Löwen Springen. Энэ сонирхолтой!!! Ямартай ч Frühling байна уу? Wie lange dauert der Frühling bei euch? Machst du im Frühling im Freizeit герн байсан уу? Schreib mir bitte.

Мит вилен Грюссен

Оюутнууд өнөөдөр хичээл дээр ажиллах бодлогоо боловсруулдаг.

Л: Denken Sie байсан уу, wir heute tun werden байсан уу?

С : Wir werden die Worte wiederholen, lesen, schreiben.

Л:Сэхр гэдэс! Und jetzt seht Euch gegenseitig in die Augen und lächelt! Zeigen Sie mir ein Smiley mit Ihrer Stimmung.

Л: Мөн өнөөдрийн хичээлд юу хэрэгтэй вэ? Мэдлэг, сэтгэлийн байдал, инээмсэглэл. Та ямар ааштай байгааг надад харуулаач? Би танд сэтгэл хөдлөл нь ангид ажиллахад тань туслах эмотикон сонгохыг санал болгож байна. Бие биенийхээ нүд рүү хараад инээмсэглээрэй. Хичээлээ ашигтай болгохыг хичээцгээе. Бид амжилтанд хүрнэ гэдэгт итгэлтэй байна!

III. Фонетик дасгал.

Зорилго: тухайн сэдвээр сурсан үгсийн санг давтах замаар зөв дуудах чадварыг хөгжүүлэх.

Мундгимнастик.Яриа халаах. (5 минут)

Л: Mundgymnastik.үйл үгийн давталт..үйлдэл, үгийг харуулах

Verschiedene Hobbies gibt es in der Welt,

Verschiedene Хобби Wählen Wir, Seht:

Bonbonpapier sammeln, fernsehen und lesen,

Фотографиерен und tanzen genießen.

Шууд: Клавьер, Гейге, Гитарре,

Schach und Tennis, auch Radfahren.

Wir nähen und stricken, wir treiben Sport

Jedem Hof ​​und in jedem Ort.

IV.Систем-үйл ажиллагааны хандлагыг хэрэгжүүлэх үе шат (30 мин)

Зорилго: өгүүлбэр, хэллэгт сэдэвчилсэн үгсийн санг ашиглахыг идэвхжүүлэх.

Л: Gruppen mit der Marschroutenliste дахь Wir arbeiten.

Хүн бүр таны туслах байх маршрутын хуудастай байдаг. Энэхүү ажлын хуудсанд та үнэлгээний алгоритмыг ашиглан үе шат бүрт мэдлэгээ үнэлэх болно

ЗАМЫН ЖАГСААЛТ

I. Лексикзон (5 Мин.)

II. Грамматик бүс (5 мин.)

Ттүр зогсоох (2мин.)

III. Шрайбзон(5 мин.)

IV. Лесезон. (5 Мин.)

В. Багийн бүс. (8 Мин.)

В. Хичээлийн эцсийн шат. (2мин.)

L: Vielen Dank and meine Lieben Kinder!

Unsere stunde kommt zu Ende.

Haben wir in der Stunde gemacht байсан уу?

Мэдлэгийг шинэчлэх үйл явц байдаг бөгөөд энэ үеэр оюутнууд хичээл дээр юу хийсэн, энэ мэдлэг, чадвар нь тэдэнд хэзээ хэрэгтэй болох талаар дүгнэлт гаргадаг.

Тусгал:

L: Kinder kommen an die Tafel und bewerten Sie Ihre Arbeit

Тэд стикер ашиглан ажлаа дүгнэдэг.

Оюутнууд дүн, гэрийн даалгавар авдаг.

Л: Үзэг нэгтийнхээ захидлыг уншаад хариу бичээд өөрийнхөө тухай ярьж, асуултад нь хариул.

Den 27.März, Rostock

Lieber Freund, Ich heisse Peter und bin 11 Jahre alt. ich lebe in Rostock.Ich gehe in die 4.Klasse. Es ist Frühling bei uns. Дулаахан. Үхээрэй Sonne scheint там. Alles ist grün. Im Frühling fahre gern Rad.Ich spiele auch Ball oft.Am Sonntag gehen wir mit ihrer Lehrerin Frau Müller in den Zirkus.Der Zirkus Morelli zeigt ein tolles Programm: Affen Fahren Rad, Pferde tanzen, Löven Springen. Энэ бол сонирхолтой! Ямартай ч Frühling байна уу? Wie lange dauert der Frühling bei euch? Machst du im Frühling im Freizeit герн байсан уу? Schreib mir bitte.

Мит вилен Грюссен

Дүгнэлт: Ihr habt sehr gut gearbeitet und ich hoffe, dass heutiger Unterricht euch auch gefallen hat.

An den Tische habt ihr verschiedene Herzen. Wählt bitte ein: rot - unsere Arbeit war ganz gut; blau - es war gut? Aber nicht immer schwarz - Schlecht und klebt es ein großes Herzen.

Die Stunde ist zu Ende. Ауф Видерсехен.

Өргөдөл 1.

Маршрутенийн жагсаалт 1.

I. Lexikzone (5 мин.)

1.

Үгүүдийг холбоно уу

II. Грамматик бүс (5 Мин.) (компьютер дээр ажиллах)

Wo kann man das Wochenende verbringen?......In die , in den oder in das?

Туршилт

III. Шрайбзон(5 мин.)

Алга болсон үгсийг нөхөж бичнэ үү:


2. Виеле ________ Рад.

A) spielen B) lessen C) hören D) spielen E) fahren F) singen.

Үнэлгээ: гурван өгүүлбэр - Би даалгаврыг дөрвөн өгүүлбэрээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн таван өгүүлбэр - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

1.Ich…viele Bücher (lesen).

3.Sie ..viel (tanzen)

4.Wir...Теннис (спорт)

5. Майн Брюдер…Рад (фаран)

Үнэлгээ: гурван өгүүлбэр - Би даалгаврыг дөрвөн өгүүлбэрээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн таван өгүүлбэр - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

IV. Лесезон. (5 Мин.)

Дасгал хийх 1.

Wolte der Affe bekommen байсан?

Даалгавар 2.

Үнэлгээ: гурван өгүүлбэр - Би даалгаврыг дөрвөн өгүүлбэрээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн таван өгүүлбэр - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

V.Teamzone. (8мин.)(Sprechzone)

Оюутнууд мэдээллийг өөрсөддөө шилжүүлж, "Können wir in der Freizeit machen байсан уу?" Гэсэн асуултад хариулав.

1.Ich heiβe……

3.Zu Hause kann ich…

4.Im Frühling kann ich …, … .

5. Am liebsten… ich in der Freizeit.

Үнэлгээ: гурван өгүүлбэр - Би даалгаврыг дөрвөн өгүүлбэрээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн таван өгүүлбэр - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

Маршрутенийн жагсаалт 2.

I. Грамматикзон (5 мин.)(Ажилдээркомпьютерууд)

Wo kann man das Wochenende verbringen?......In die , in den oder in das?

Туршилт 1.Wir gehen…..(das) театр. in die, in den, in das(ins)

2.Роберт Гехт ...(үхэх) Шуле. in die, in den, in das(ins)

3.Отто Гехт…. (үхэх) Библиотек. in die, in den, in das(ins)

4. Sie geth…. (der) Парк. in die, in den, in das(ins)

5.Ich will… (der) Hof gehen. in die, in den, in das(ins)

Үнэлгээ: гурван өгүүлбэр - Би даалгаврыг дөрвөн өгүүлбэрээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн таван өгүүлбэр - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

II. Лексикзон (5 мин.)

1. Verbinde die Wörter zusammen.

Үгүүдийг холбоно уу

Үнэлгээ: 5 үг - Би даалгавраа гүйцэтгэсэн 7 үг - Би даалгавраа сайн гүйцэтгэсэн 10 үг - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

2. Энэ логик цувралаас унасан үгийг бич.

1.-дие Опер, үхэх баар, дас ресторан, дас кафе

2.-das театр, das музей, die Kirche, das Rathaus, der Baum, das зочид буудал

3.- nett, modern, alt, spielen, lustig, freundlich, schön

4.- Ball spielen, Skateboard fahren, Musik hören, drei, im Fluss baden, Rad fahren

5.- malen, lesen, groß, turnen, springen, machen

Үнэлгээ: гурван үг - Би даалгаврыг дөрвөн үгээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг таван үгээр сайн гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн III. Лесезон. (5 Мин.)

Текстийг уншаад дараа нь даалгавраа гүйцэтгээрэй.

Bei uns in der Stadt gibt es einen kleinen амьтны хүрээлэн. Im Zoo gibt es viele Vögel, eine Schildkröte und einen Affen. Ich gehe mit meinem Vater spazieren und wir kommen zu dem Zoo. Ich болно dem Affen Erdnüsse geben. Der Affe nimmt die Erdnüsse und will noch haben. Ich habe keine. Der Affe greift mir in die Haare. Ич schreie. Der Vater kommt mir zu Hilfe. Er bringt die Schere und schneidet die Haare ab. Ич бин Видер Фрей.

Дасгал 1.

Асуултанд зөв хариултыг сонгоно уу.

Wolte der Affe bekommen байсан?

Үнэлгээ: нэг хариулт - Би даалгаврыг гүйцэтгэсэн хоёр хариулт - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн гурван хариулт - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн. Даалгавар 2.Текст дэх мэдэгдлүүдийг уншиж, тэдгээрийн аль нь текстийн агуулгад тохирох, аль нь тохирохгүй байгааг шийдээрэй.

1. Es gibt keinen Zoo in der Stadt.

2. Ich gehe mit meinem Vater in den Zoo.

3.Ich болно nicht dem Affen үхэх Nüsse geben.

4.Der Affe болно meine Haare nicht lassen.

5.Der Vater hat ein Messer in der Tasche.

Үнэлгээ: гурван өгүүлбэр - Би даалгаврыг дөрвөн өгүүлбэрээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн таван өгүүлбэр - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

IV. Шрайбзон(5 мин.)

1. Setzt die Wörter ein! Machen die Menschen ihrer Freizeit-д байсан уу?

Алга болсон үгсийг нөхөж бичнэ үү:

1. Sie ________ Бөмбөг, Fußball, Теннис, Сагсан бөмбөг.
2. Виеле ________ Рад.
3. Виеле ________ сонирхолтой Бюхер.
4. Einige _________ viel Компьютер.
5. Viele _________ Musik герн.

A) spielen B) lesen C) hören D) spielen E) fahren F) singen. Үнэлгээ: гурван өгүүлбэр - Би даалгаврыг дөрвөн өгүүлбэрээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн таван өгүүлбэр - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн. 2.Үйл үгсийг зөв хэлбэрээр бич.

1.Ich…viele Bücher (lesen).

2.Das Mädchen…ein schönes Bild (malen).

3.Sie ..viel (tanzen)

4.Wir...Теннис (спорт)

5. Майн Брюдер…Рад (фаран)

Үнэлгээ: гурван өгүүлбэр - Би даалгаврыг дөрвөн өгүүлбэрээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн таван өгүүлбэр - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

V.Teamzone. (8мин.)(Sprechzone)Мөн wir haben viele Informationen über Freizeit erfahren. Үр дүн гарах уу?

Оюутнууд мэдээллийг өөрсөддөө шилжүүлж, "Können wir in der Freizeit machen байсан уу?" Гэсэн асуултад хариулав.

1.Ich heiβe……

3.Zu Hause kann ich…

4.Im Frühling kann ich …, … .

5. Am liebsten… ich in der Freizeit.

Үнэлгээ: гурван өгүүлбэр - Би даалгаврыг дөрвөн өгүүлбэрээр гүйцэтгэсэн - Би даалгаврыг сайн гүйцэтгэсэн таван өгүүлбэр - Би даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн.

Хавсралт 2.

Ттүр зогсоох (2мин.)

Багш хүүхдүүдэд шүлэг уншиж, хөдөлгөөнийг харуулдаг.

1, 2, 3, 4,
Бүх утсыг эргүүлнэ
Mit den Händen klap, klap, klap
Mit den Füßen trapp, trapp, trapp,
Мит ден Финерн ник, ник, ник,
Mitdem Köpfchentick, хачиг, хачиг.
1, 2, 3, 4,
Бүх утсыг эргүүлнэ.

Хавсралт 3. die Arbeistblätter.

"Амжилтын мод" -

Ногоон навч - Би даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн

Шар хуудас - Би даалгавраа сайн гүйцэтгэсэн

Улаан хуудас - Би даалгавраа гүйцэтгэсэн

1 даалгавар

2 даалгавар

3 даалгавар

4 даалгавар

5 даалгавар

Хичээл "Орчин үеийн залуучууд. Тэдэнд ямар асуудал тулгардаг вэ?" 9-р ангийн сурагчдад зориулсан.Энэ хичээл нь арга зүйн чиг баримжаа бүхий хичээлийн төрөлд хамаарна.

Хичээлийн зорилго:

· өсвөр үеийнхэнд тулгамдаж буй асуудлын ач холбогдлын анхаарлыг татахын тулд сонссон бичвэрийн үндсэн мэдээллийг ойлгож, мэдээллийг сонгон авч, сонсох чадварыг сайжруулах чиглэлээр сурагчдын үйл ажиллагааг зохион байгуулна.

Хичээлийн зорилго

  • Боловсролын. ХАМТерөнхий боловсролын ур чадварыг сайжруулах (сонссон текст дэх түлхүүр үгсийг тодруулах чадвар, хэлний таамаглалыг ашиглах чадвар, чухал зүйлийг чухал бишээс салгахын тулд ярианы текстийн утгын мэдээллийг боловсруулах, санах ойд хамгийн чухал мэдээллийг нэгтгэх чадвар) , хэрэгцээтэй эсвэл сонирхолтой мэдээллийг ярианы урсгалаас тусгаарлаж, шаардлагагүйг үл тоомсорлох.), шинэ үгтэй танилцах замаар сурагчдын үгсийн санг өргөжүүлэх ...
  • Хөгжлийн. Рбусад оюутнуудтай хамтран ажиллах харилцааны чадварыг хөгжүүлэх, сурсан үгсийг сонсох, дуудах чадварыг сайжруулах; Жинхэнэ тексттэй ажиллах ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, анхаарал халамжийг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, олж авсан мэдлэгээ стандарт бус нөхцөл байдалд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх, оюутнуудын бат бөх хүсэл зоригийн чанарыг хөгжүүлэх, мөн Мэдээллийн технологийн технологийг ашиглах сонирхлыг бий болгох.
  • Боловсролын. ХАМТхарилцан туслалцах, хариу үйлдэл үзүүлэх, муу зуршилд сөрөг хандлагыг төлөвшүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, гадаад хэл сурах сонирхлыг хөгжүүлэх, сургалтын хэрэглэгдэхүүнээр дамжуулан ангид урам зоригийг нэмэгдүүлэхэд туслах.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Технологийн хичээлийн газрын зураг

1. БҮТЭН НЭР. багш: Козленко Аида Санвелевна

2. Анги: 9 Сэдэв: Герман хэл

3. Хичээлийн сэдэв: Орчин үеийн залуучууд. Түүнд ямар асуудал тулгардаг вэ?"Герман хэлний 9-р анги" сурах бичиг И.Л.Беам, Л.В.Садомова.

4. Суралцаж буй сэдэв дэх хичээлийн байр суурь, үүрэг: 4-р хичээл "Сургууль ба гэр бүлийн асуудал" II бүлэг. ,

5. Хичээлийн төрөл: ерөнхий арга зүйн хичээл

6. Хичээлийн зорилго:

  • залуучуудын тулгамдсан асуудлын ач холбогдлын анхаарлыг татахын тулд сонсох чадварыг сайжруулах, сонссон текст дэх үндсэн мэдээллийг ойлгох, мэдээллийг сонгон авах зорилгоор оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулах.
  • сэдвийн хүрээнд үгсийн санг семантикжуулах чиглэлээр оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулах.

7. Хичээлийн зорилго

  • Боловсролын.ХАМТ ерөнхий боловсролын ур чадварыг сайжруулах (сонссон текст дэх түлхүүр үгсийг тодруулах чадвар, хэлний таамаглалыг ашиглах чадвар, семантик боловсруулах чадвар)чухал зүйлийг чухал бишээс салгах, санах ойд хамгийн чухал мэдээллийг нэгтгэх, ярианы урсгалд шаардлагатай эсвэл сонирхолтой мэдээллийг тусгаарлах, шаардлагагүй зүйлийг үл тоомсорлох зорилгоор ярианы текстийн мэдээлэл.), шинэ үгтэй танилцуулах замаар сурагчдын үгсийн санг өргөжүүлэх...
  • Хөгжлийн. Р бусад оюутнуудтай хамтран ажиллах харилцааны чадварыг хөгжүүлэх, сурсан үгсийг сонсох, дуудах чадварыг сайжруулах; Жинхэнэ тексттэй ажиллах ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, анхаарал халамжийг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, олж авсан мэдлэгээ стандарт бус нөхцөл байдалд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх, оюутнуудын бат бөх хүсэл зоригийн чанарыг хөгжүүлэх, мөн Мэдээллийн технологийн технологийг ашиглах сонирхлыг бий болгох.
  • Боловсролын. ХАМТ харилцан туслалцах, хариу үйлдэл үзүүлэх, муу зуршилд сөрөг хандлагыг төлөвшүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, гадаад хэл сурах сонирхлыг хөгжүүлэх, сургалтын хэрэглэгдэхүүнээр дамжуулан ангид урам зоригийг нэмэгдүүлэхэд туслах.

8. Хичээлийн материаллаг дэмжлэг: "Герман 9" сурах бичиг, интерактив самбар, тараах материал, багшийн хийсэн танилцуулга, "Юма" сэтгүүлийн материал, Кристин Ностлингерийн "Die Ilse ist weg" номын материал,

9. Ажлын арга: аудиовизуал, дүрслэл, практик, хяналт, нөхөн үржихүй.

Үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD

1-р шат. Хүсэл эрмэлзэл.

Тайзны зорилго:
сэдвийг судлах сэдэл;
-хүмүүсийг үзэл бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэхийг дэмжинэ.
Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

Яриа.
Залуучуудын асуудалд оюутнуудын анхаарлыг татах. Суралцагчдыг санал бодлоо илэрхийлэхэд урина. (Гэрийн даалгавар дээр үндэслэсэн)

Тэд сургуулийнхаа асуудлын талаар ярьдаг (багштай холбоотой асуудал, дүн)

Хүүхдүүдийн мэдэгдэл

Оюутан бэрхшээлийнхээ талаар ярьж, эцэг эхтэйгээ харилцах харилцааны талаар ярьдаг.

Оюутнууд асуудлыг шийдвэрлэх талаар хувийн санал бодлоо илэрхийлдэг.

Ажлын хэлбэр - урд тал

Хувийн:
сэдвийг судлах сонирхолтой байх,

Өөр хүний ​​асуудлыг ойлгох чадвар, түүнд туслах хүсэл
Харилцааны:
- сонсох чадвар
- харилцааны нөхцлийн дагуу өөрийн бодлоо илэрхийлэх чадвар
Танин мэдэхүйн:
- ярианы хэллэгийг бий болгох чадвар.
Зохицуулалт:
үр дүнг урьдчилан таамаглах, мэдлэг эзэмших түвшин.
Сэдэв:
герман хэл дээрх яриаг зөв зохиох чадвар

2-р шат. Туршилтын боловсролын үйл ажиллагаанд хувь хүний ​​бэрхшээлийг шинэчлэх, бүртгэх үе шат.

Тайзны зорилго:
Заах:
хоол хийх асуудалтай холбоотой үгсийг ярианд ашиглах

Олон нийтийн газар өсвөр насныхны зан үйлтэй холбоотой үйлдлүүдийн зургийг самбар дээр харуулав.

Үгийг санаж, хэллэгээр ажилла

Сэдвийн талаархи үгсийн санг идэвхжүүлэх

Seid ihr einverstanden, wo Jugend ist, da gibt es Jugendprobleme –das gilt für alle Länder?

Welche Probleme hat Jugend? Суралцагчдаас тухайн сэдвийн дагуу харилцах хүснэгтийг бөглөхийг хүснэ

(Өндөр сурлагатай бүлэгт сурагчдын нэг нь өөрөө бөглөж, бусад нь самбар дээр бөглөнө, сурлагын түвшин багатай бүлэгт багш сурагчдын тусламжтайгаар өөрөө бичдэг.)

Ja, үхэх Jugendlichen in Deutschland und in Russland haben gleiche Probleme.

  • Мит ден Элтерн;
  • Gewalt zu Hause und in der Schule;
  • mit den Freunden;
  • mit den Lehrern;
  • Schlagereien;
  • Раучен;
  • Дроген;
  • Архи,
  • kein Taschengeld….u.a

Хувийн:
Зохицуулалтын ур чадвар:
-зорилгодоо нийцүүлэн ажил төлөвлөж, хэрэгжүүлэх.
Харилцааны чадвар:

Сэдвийн ур чадвар:
үгийн сангийн нэгж, хэллэгтэй ажиллах

3-р шат. Гадны ярианд дуудлагатай нэгтгэх үе шат.

Тайзны зорилго
Сонсох төрлүүдийг танилцуулах:сонссон текст дэх үндсэн мэдээллийг ойлгож сонсох, мэдээллийг сонгон гаргаж авах

Интернет байхгүй үед

Богино мессежийг сонссоны дараа асуулт асууж, оюутнуудыг хариулахыг урьдаг

Хэрэв танд интернет, ухаалаг самбар байгаа бол

Интерактив дасгалыг самбар дээр харуулав

Түлхүүр үгсийг мэдээлэх

Kein Verstandnis, zu nervos, aggressiv, Hausarrest, Krach, von Zuhause abhauen, unter Gewalt leiden

Асуултанд хариулна уу

Эхний 5 зургийг сонгоно уу - сонгомол ойлголт (сул бүлгийн оюутнуудад)

Асуултанд хариулна уу - сонссон зүйлийн талаархи бүрэн ойлголт

Ажлын хэлбэр - урд талын болон хувь хүн

Хувийн:
-өөрийн үйл ажиллагааны үр дүнг үнэлэх.
Зохицуулалтын ур чадвар:
арга, үйл ажиллагааны үр дүнг ялгах.


Харилцааны чадвар:
- сургалтын даалгаврыг гүйцэтгэхдээ бүлэгт зохих ёсоор харилцах.

Сэдвийн ур чадвар:
- үгсийн сангийн нэгжтэй ажиллах, сонссон текст дэх түлхүүр үгсийг тодорхойлох, сонссон текстийн үндсэн агуулгыг ойлгох

Багш биеийн байдлын талаар сануулж байна

4-р шат. Сурсан мэдсэнээ мэдлэгийн системд тусгах үе шат.

Тайзны зорилго:
Сонсох чадварыг сайжруулах: сонсож буй текст дэх үндсэн мэдээллийг ойлгох

Мэдээллийн сонгомол ойлголт

Хэлний таамаглалыг ашиглах

SmartBoard-тай ажиллах

Санамсаргүй дарааллаар хэд хэдэн өгүүлбэрийг самбар дээр харуулав.

Сурагчдын анхаарлыг үл таних үгсэд хандуулна - тэдгээрийг самбар дээр үзүүлж, утгыг нь асууна, хэрэв хариулт байхгүй бол - Герман хэлээр дүрсээр дэмжигдсэн тодорхойлолтыг өгнө.

Асуулт: Sagt, ob so auch in unserer Schule passiert байсан уу?

Оюутнууд текстийг сонсож байхдаа сонссон зүйлийнхээ дагуу эдгээр өгүүлбэрүүдийг бүтээж, дараа нь эдгээр өгүүлбэрт үндэслэн сонссон текстийнхээ талаар товч тайлан гаргадаг.

Оюутнууд самбар дээр бичсэн, багшийн өгсөн тодорхойлолтын дагуу мэдэхгүй үгсийн утгыг таах гэж оролддог.

Даалгаврыг тус тусад нь гүйцэтгээрэй

Ажлын хэлбэр - хувь хүн

Хувийн.
- даалгавраа гүйцэтгэхдээ хангалттай эерэг өөрийгөө үнэлэх чадварыг бий болгох
Танин мэдэхүйн.
- даалгаврын дагуу текстийг сонсох - сонгомол ойлголт, бүрэн ойлголт
Зохицуулалтын.
- зохих ёсоор үнэлэх
гүйцэтгэлийн үр дүн
боловсролын даалгавар.
Харилцаа холбоо.
- сургалтын даалгаврыг гүйцэтгэхдээ биеэ зөв авч явах.
Сэдэв.
- жинхэнэ эх бичвэрийг чихээр хүлээн авах

5-р шат. Хичээл дэх боловсролын үйл ажиллагааг тусгах үе шат.

Тайзны зорилго:
Заах:
-харьцах
зорилгодоо хүрсэн үр дүн;
- үр дүнг үнэлэх
түүний үйл ажиллагаа;
- үр дүнг үнэлэх
боловсролын үйл ажиллагаа.

Багш асуулт асууна:

Бидний хичээлийн зорилго биелсэн үү?

Санал хүсэлтийн хүснэгтийг бөглөхийг санал болгож байна

Хичээлийн дүнг мэдээлдэг

Гэрийн даалгавар:

Энэ хичээл дээр үндэслэн албан бус захидал (найздаа өгөх зөвлөгөө) бичихэд бэлтгэ

Нарийвчилсан даалгавар:

Германы “YUMA” сэтгүүлийн текстийг сонсож, Widerstand und Kompromisse мессеж бэлтгэ.

Танилцуулга, даалгаврыг ангийн блог дээр нийтэлсэн)

Багшийн асуултанд хариулна уу.

Санал хүсэлтийн хүснэгтийг бөглөнө үү

Хувийн ур чадвар:
- өөрийн үйл ажиллагааны үр дүнг үнэлэх.
Зохицуулалтын ур чадвар:
- үйл ажиллагааны зорилго ба олж авсан үр дүнг хооронд нь уялдуулах.
Харилцааны чадвар:
- ярианы хэрэгслийг ашиглах
үйл ажиллагааны үр дүнг танилцуулах.

Салбар хоорондын ур чадвар

Гэрийн даалгавраа гүйцэтгэхийн тулд IT технологийн туршлагыг ашигла


Хүмүүс чөлөөт цагаа өөрөөр төлөвлөдөг. Энэ бүхэн тухайн хүн юуг сонирхож байгаа, түүний зан чанар, тэр болон гэр бүлийнхэн нь юу хүсч байгаагаас хамаарна. Миний хувьд чөлөөт цагаа маш олон янзаар өнгөрүүлдэг. Би маш идэвхтэй хүн бөгөөд өдөржин гэртээ суух дургүй. Зав гарвал цагийг хөгжилтэй, ашигтай өнгөрөөхийг хичээдэг.

Хэрэв бид өдөр тутмын зугаа цэнгэлийн талаар ярих юм бол миний бүхэл бүтэн долоо хоногийг урьдчилан төлөвлөсөн болно. Долоо хоногт гурван удаа би найзуудтайгаа фитнесст явдаг. Сургалтын дараа бид ихэвчлэн кафе руу явдаг. Тэнд оройн хоолны үеэр бид хамгийн сүүлийн үеийн мэдээ, хошигнол, төлөвлөгөөгөө хуваалцдаг. Бусад өдрүүдэд би гэртээ суудаггүй. Хэрэв кино театрт сонирхолтой кино үзүүлбэл би баяртайгаар очдог. Мөн оройдоо боулинг, бильярд тоглох дуртай. Мэдээж би өөрөө тийшээ явахгүй. Найзууд маань надтай хамт ирдэг. Заримдаа бид клубт диско тоглохоор очдог. Тэнд бид бүжиглэж, шинэ хүмүүстэй танилцдаг, гэхдээ энэ нь ихэвчлэн амралтын өдрүүдэд болдог.

Хэрэв цаг агаар дулаахан байвал амралтын өдөр найзуудтайгаа хамт хотоос гарч, байгальд очдог. Тэнд бид загасчлах, усанд сэлэх, наранд шарах эсвэл зүгээр л зугаалах боломжтой.

Би амралтаараа явахдаа ихэвчлэн хотоос гадагшаа, заримдаа гадаадад ямар нэгэн аялал төлөвлөдөг. Заримдаа би ганцаараа явдаг, заримдаа нэг найз маань надтай нийлдэг. Би шинэ хот, улс орнуудаар зочлох, үзэсгэлэнт газруудыг үзэх, шинэ туршлага олж авах, шинэ найз нөхөдтэй болох дуртай.

Мэдээжийн хэрэг, би гэртээ байхыг хүсдэг орой байдаг. Эдгээр үдэш би ном унших, дуртай шоугаа үзэх эсвэл хөгжим сонсох дуртай. Гэхдээ энэ нь ховор тохиолддог.

Майн Фрейзейт

Menschen planen ihre Freizeit anders. Alles hängt davon ab, was ein Mensch liebt, wie sein Charakter ist und was er und seine Familie wollen. Ich verbringe meine Freizeit sehr abwechslungsreich. Ich bin eine sehr aktive Person und mag nicht den ganzen Tag zu Hause bleiben. Wenn ich Zeit habe, versuche ich es fröhlich und gewinnbringend zu verbringen.

Wenn wir über die tägliche Freizeit sprechen, dann ist die ganze Woche für mich im Voraus geplant. Dreimal die Woche gehe ich mit Freunden ins Fitnessstudio. Nach dem Training gehen wir gewöhnlich in ein Cafe. Dort besprechen wir beim Abendessen die neuesten Nachrichten, scherzen und teilen Pläne. Den Rest der Tage sitze ich auch nicht zu Hause. Wenn ein interessanter Film im Kino gezeigt wird, gehe ich gerne hin. Auch am Abend gehe ich gerne bowlen oder Billard spielen. Natürlich gehe ich nicht selbst hin. Meine Freunde kommen mit mir. Einen Disco-Club дахь Manchmal gehen wir. Dort tanzen wir, treffen neue Leute, aber das passiert meistens an den Wochenenden.

Wenn das Wetter warm ist, gehen ich und meine Freunde am Wochenende raus aus der Stadt in die Natur. Dort können wir angeln, schwimmen, sonnenbaden oder einfach nur ein Picknick machen.

Wenn ich in Urlaub fahre, plane ich normalerweise eine Reise außerhalb der Stadt und manchmal auch des Landes. Manchmal gehe ich alleine und manchmal kommt einer meiner Freunde mit mir. Ich mag neue Städte und Länder besuchen, Sehenswürdigkeiten sehen, neue Eindrücke bekommen, neue Freunde finden.

Natürlich gibt es Abende, wenn ich zu Hause bleiben möchte. An diesen Abenden genieße ich es, Bücher zu lesen, Lieblingsprogrammen zu sehen oder Musik zu horen. Aber das passiert selten.

Майн Фрейзейт

Тайлбар толь

үхэх Freizeit - чөлөөт цаг

Musik hören – хөгжим сонсох

Спорт трейбен - спортоор хичээллэх

Рад Фарен - дугуй унах

ins Theatre gehen – театр руу яв

ins Kino gehen – кино театр руу яв

ins Museum gehen – музейд оч

fernsehen - ТВ үзэх

тэнүүчлэх - явган аялал хийх

Zeit verbringen - цагийг өнгөрөөх

spazieren gehen – зугаалах

musizieren – хөгжим хийх

танзэн - бүжиглэх

синген - дуулах

faulenzen - залхуу байх

schwimmen - усанд сэлэх

schlafen - унтах

mit den Freunden spielen – найзуудтайгаа тогло

кохен - хоол хийх

träumen - мөрөөдөх

Волейболын тоглоом - волейбол тоглох

malen - зурах

Übung 1. Machst du in deiner Freizeit байсан уу? Bilde und übersetze die Sätze.Та чөлөөт цагаараа юу хийж байна вэ? Өгүүлбэр зохиож орчуулаарай.

Майнер Фрейзейтэд

höre ich Musik.

Treibe ich Sport.

lese ich Bücher.

gehe ich ins Kino/Museum/Theater.

Зум Бейспиел : In meiner Freizeit höre ich Musik. -Чөлөөт цагаараа хөгжим сонсдог.

In meiner Freizeit tanze ich. -Чөлөөт цагаараа бүжиглэдэг.

Übung 2. Wie kann хүн үхэх Freizeit verbringen?Bilde die Sätze. Та чөлөөт цагаа хэрхэн өнгөрөөх вэ? Өгүүлбэр зохио.

Зум Бейспиел: Der Freizeit kann хүн malen онд. -Чөлөөт цагаараа зурж болно.

In der Freizeit kann man…

Übung 3. Lies und übersetze den Текст.УншихТэгээдорчуулахтекст.

Freizeit

Die Kinder verbringen ihre Freizeit sehr lustig. Sie hören Musik, treiben Sport, lesen Bücher, fahren Rad oder gehen spazieren. Viele Mädchen und Jungen gehen ins Kino oder ins Theatre. Ich verbringe meine Freizeit auch interessant. Ich wandere oder treffe ich mich mit meinen Freunden.

Орчуулга:

Чөлөөт цаг

Хүүхдүүд чөлөөт цагаа маш аз жаргалтай өнгөрөөдөг. Тэд хөгжим сонсдог, спортоор хичээллэдэг, ном уншдаг, дугуй унадаг эсвэл зугаалдаг. Олон охид, хөвгүүд кино театр эсвэл театрт явдаг. Би ч гэсэн чөлөөт цагаа сонирхолтой өнгөрүүлдэг. Би явган аялал эсвэл найзуудтайгаа уулздаг.

Übung 4. Lies den Dialog. Bilde einen ähnlichen.Харилцан яриаг уншина уу. Үүнтэй төстэй зүйл хий.

Machst du in deiner Freizeit байсан уу?

Ich spiele Volleyball oder gehe spazieren. Und machst du байсан уу?

Ich gehe ins Kino.

Am Samstag gehe ich auch ins Kino.

, "Хичээлд зориулсан танилцуулга" уралдаан

Ангиуд: 10 , 11

Хичээлд зориулсан танилцуулга









Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Энэхүү хичээл нь герман хэлийг англи хэлний үндсэн дээр хоёр дахь гадаад хэл болгон судалж буй 11-р ангийн сурагчдад зориулагдсан болно.

Хичээлийн зорилго:хамрагдсан материалыг нэгтгэх, оюутнуудыг нийгэм соёлын шинэ мэдлэгээр баяжуулах.

Даалгаварууд:

  • Боловсролын:
    • оюутнуудын идэвхтэй, боломжит үгсийн санг өргөжүүлэх.
  • Хөгжлийн:
    • "Freizeit" сэдвээр харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх;
    • Өөрийнхөө дүгнэлтийг нэгтгэх, гаргах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Боловсролын:
    • судалж буй хэлний улсын үндэсний соёлыг танилцуулах.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД

I. Зохион байгуулалтын мөч

1-р слайд

- Гутен Морген! Heute setzen wir fort unser Thema “Freizeit – tolle Zeit. Одер? Während der Stunde erfahren wir neue Vokabeln und Wortverbindungen, betrachten das Schema über die Freizetgestaltung in Deutschland, lesen wir einige Txte, besprechen und diskutieren dieses Thema.

II. Фонетик дасгал

2-р слайд

– Wollen wir zuerst unsere Aussprache üben! Das sind neue Vokabeln und Wortverbindungen. Hören Sie mir aufmerksam zu und sprechen Sie mir nach:

  • verbringen (-a;-a) цаг зарцуулах
  • sich sportlich betätigen (-te;-t) спортоор хичээллэх
  • zur Verfügung stehen (-a;-a) бэлэн байх
  • Freude an der Bewegung-аас баяр баясгаланг олох

finden (-a;-u) хөдөлгөөн

  • eine Урлаг Erholung унд нэг төрлийн амралт болон

Abwechslung зугаа цэнгэл

  • erleben (-te;-t) амьд үлдэх
  • mannigfaltig янз бүр байна
  • gestalten (-te;-t) зохион байгуулах
  • wandern (-te;-t) аялах

III. Хичээлийн үндсэн хэсэг

3-р слайд.

Тиймээс, Sie die dritte Seite der Presentation-ийг авч үзье. Auf dieser Seite Deutschland дахь Freizeitgestaltung-г дүрсэлсэн. Wollen wir lesen, wie junge Leute Deutschlads ihre Freizeit verbringen können.
Aber wie glauden Sie, welche Arten der Freizetgestaltung sehr Russland sind алдартай?

4-р слайд.

– Мөн, und wie verbringen Sie ihre Freizeit?

5-р слайд.

– Jetzt lesen Sie über алдартай Freizeitgestaltung der russischen Leute – Спортын нэг.

Unser Verhalten zum Sport

All wissen, dass der Sport die Menschen gesund macht. Sport hält die Menschen in Form, er macht sie organisierter und disziplnierter. Viele Menschen treiben Sport, um immer gesund zu bleiben; andere tun dasprofessionel. Aber vor allem dient Sport der Gesundheit der Menschen. Es gibt viele Möglichkeiten, sich sportlich zu betätigen. Stadien, Sportplätze, Schwimmbäder und Fuβballfelder stehen unseren Bürgern zur Verfügung. Viele Menschen unserer technisierten Welt-д Freude an der Bewegung-ийг олсон. Хүн kann oft Menschen durch die Parks und Straβen in den Städten laufen sehen. Sport ist heute zu einem festen Bestandteil des modernen Lebens geworden.

6-р слайд.

– Welche Sportarten bevorzugen Sie?

7-р слайд.

– Wollen wir lesen noch ein Text über Reisen. Dann antworten Sie auf meine Frage: Wie bevorzugen Jugend aus Deutschland reisen?

Es ist interessant, Reisen zu unternehmen. Es ist eine Art Erholung und Abwechslung. Auβerdem kann man durch Reisen die Welt besser kennen lernen. Unterwegs kann man viel Neues sehen und erfahren, anderen Menschen begegnen, sich mit der Geschichte und Kultur anderer Länder bekannt machen und neue Landschaften erleben.
Reisen bringt viele neue Eindrücke und Erlebnisse, und sie machen unser Leben inhaltsreicher, mannigfaltiger болон schooner.
Junge Leute planen und gestalten ihre Reisen in der Regel selbst. Es ist für sie interessant, den Verlauf ihrer Fahrt zu erleben. Sie steigen an den Bahnhöfen um, übernachten in Hotel, lernen eine neue unbekannte Umwelt kennen, sie erwarten neue Treffen während ihrer Reise. Sie reisen mit ihren Freunden Gern, zelten im Freien. Sie wandern auch Gern, Fahren Rad, steigen in die Berge, sie erkunden neue Reiserouten. Das macht ihnen viel Spaβ.

8-р слайд.

– Урлауб дахь Вомит Фарен Сиэ?

9-р слайд.

Am Ende der Stunde beatworten Sie auf meine Fragen:

  • Machen Sie gewönlich am Wochenende байсан уу?
  • Machen Sie weite Ausflüge in die Umgebung von der Stadt?
  • Wie und wo verbringen Sie Ihre Ferien?
  • Хабен Сие Лиелиенгсплэтзе үхэх үү? Welche?
  • Gehen Sie ихэвчлэн Ден Паркт байдаг уу?

IV. Хичээлийн төгсгөл

– Гэдэсний гажигтай. Ich bin mit Ihrer Arbeit sehr Zufrieden. Die Stunde ist zu Ende. Ауф Видерсехен! Alles Gute!

Лавлагаа:

  1. В.Г. Викторовский, С.К. Викторовская. "Герман. Шалгалтанд бэлтгэх аман сэдэв" // Москва: Эксмо хэвлэлийн газар, 2009. P.431
  2. Э.И. Дмитриева, Л.А. Алексанова"Багш. Дойч”//Москва: Боловсрол, 1998. Х.269
  3. Зураг - http://images.yandex.ru/