Шувуу бүрийн дуугаар хүн холбогддог. Шувууг хүн төрөлхтөн ашигласан тухай товч түүхэн тойм

Хотын боловсролын байгууллага

42-р дунд сургууль

Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа "Бор шувуу хаана үдийн хоол идсэн бэ?"

(Үйл ажиллагааны хүрээнд арга зүйн боловсруулалт

"Өвөлждөг шувуудад тусал"

Комсомольск-на-Амур

2016 он

Хичээлийн төрөл: МХХТ-ийн хэрэглээтэй хослуулсан

Ажлын арга, хэлбэр:

    ажлын урд талын хэлбэр;

    хайх, тайлбарлах, тайлбарлах, практик арга.

Технологи:

    мультимедиа;

    хөгжиж буй;

    эрүүл мэндийг хэмнэх.

Хичээлийн зорилго:

1) ашигласан бүтээлийн үзэл санаа, утга санаа, уран сайхны агуулгыг тодорхойлох;

2) хэлэлцэж буй асуудлыг ойлгох замаар ёс суртахуун, ёс суртахууны хэм хэмжээг сургах;

3) урлагийн бүтээлийг тайлбарлах чадварыг сургах

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:

    үзэл баримтлалын тодорхойлолтыг боловсруулах чадварыг хөгжүүлэх;

    бодол санаагаа илэрхийлэх, мэдээллийг хүлээн авах, шингээх чадварыг хөгжүүлэх;

    баяжуулах толь бичигоюутнууд;

Хөгжиж байна:

    анхаарлыг хөгжүүлэх;

    UUD үүсэх (хувийн, зохицуулалтын, танин мэдэхүйн):

    үзэл бодлоо илэрхийлэх, нотлох чадварыг хөгжүүлэх;

    дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх;

    шинэ мэдлэгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;

    оюутнуудын бүтээлч, ярианы чадварыг хөгжүүлэх;

    логик ур чадварыг бий болгох;

    аль хэдийн мэдэгдэж байгаа зүйл, өөрийн субъектив туршлагад найдах чадварыг хөгжүүлэх;

    асуудал боловсруулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

    уран зохиолын сонирхол, хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх;

    үгэнд үнэ цэнэтэй хандлагыг төлөвшүүлэх;

    хэлэлцэж буй асуудлын утгыг ойлгох замаар ёс суртахуун, ёс суртахууны хэм хэмжээг төлөвшүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх

Үндсэн үйл ажиллагаа : илэрхийлэлтэй унших, багшийн асуултанд аман хариулт, тексттэй ажиллах, үгийн сангийн ажил.

Чадамж:

ерөнхий боловсролын : Багшийн асуултын дагуу текстэд дүн шинжилгээ хийж сурах: зохиогчийн байр суурь

Мэдээллийн : мэдээлэл олох, түүнийгээ дамжуулах чадвартай байх.

Тоног төхөөрөмж : PC, хичээлийн чимэглэл, видео бичлэг

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын үе шат, асуудлын танилцуулга

Өдрийн мэнд залуусаа. Суудалдаа суу. Өнөөдөр бид маш эв найртай, идэвхтэй ажиллана гэдэгт итгэж байна.

1) Сэтгэл хөдлөлийг цэнэглэх:

Үүр цайхаар босох ямар сайхан гээч
Дэлхийг хар, шувууг ажигла
Мөн энэ хорвоод амьдрах нь аз жаргалаас өндөр гэдгийг мэдэхийн тулд
Дэлхий дээр юу ч байж болохгүй

………………………………………………………….

Энгийн, хэцүү бүхэн сайхан,
Тэгээд яаж чамайг бид хоёрыг биширч болохгүй гэж
Дэлхий дээрх аливаа амьтан - өчүүхэн ч гэсэн,
Дэлхий дээрх өвөрмөц гоо үзэсгэлэн!

………………………………………………………

Бүх зүйл үзэсгэлэнтэй: шонхор, царцаа хоёулаа,
Ногоон, шаргал өнгөтэй навч
Мөн бороо, цас, тэгш, сондгой,
Цагтаа ирдэг, цагтаа ирдэггүй бүхэн.

(Виталий Горгол)

Энэ сайхан шүлэг юуны тухай вэ? Зохиогчийн урам зоригийг ямар уран зураг авсан бэ?

2) Ассоциатив сэтгэлгээг оруулах тал дээр ажиллах.

Санал болгож буй зургийг (зохиогч Лисица М.Д.) хараад энэ нь таны сонссон шүлгийн гол санаатай тохирч байгаа эсэхийг хэлээрэй? (танилцуулгын слайд )








Мэдээжийн хэрэг, энэ зураг дээр шувуу байхгүй, шувуугүй бол байгаль хоосон байх болно.

2. Томъёо

Дэлхий дээр шувуу байхгүй болно гэж үү? (Бүхэл бүтэн гараг дээр магадлал багатай).

Шувууд яагаад биднийг аз жаргалтай болгодог вэ? (ер бусын гайхалтай ертөнцбайгаль бол өдтэй ертөнц. Шувууд манай гаригийн өнцөг булан бүрт амьдардаг. Тэд биднийг сайхан дуулах, янз бүрийн өдөөр баярлуулдаг. Шувууд жиргээгүй бол дэлхий уйтгартай байх болно)

Мөн шувууны тоог хаана, яагаад бууруулж болох вэ? (Хүйтэн, жавартай газар, шувууд өөрсдөө хооллоход хэцүү үед)

( танилцуулгын слайд )

2. Хичээлийн сэдэв, даалгаврыг оюутнуудаар боловсруулах. Багшийн засвар.

Хичээлийн маань өргөн сэдвийг томъёолохыг хичээ: бид өнөөдөр юу ярих гэж байна вэ? ("Өвөлжсөн шувууд") ба зорилго.

3. Бор шувууны тухай үг

Өнөөдөр бид өвөлждөг бүх шувуудын тухай ярихгүй, харин зөвхөн нэг тухай ярих болно. Энэ ямар шувуу болохыг таагаарай?

Саарал үслэг дээлтэй
Мөн хүйтэнд тэр баатар юм

Үсэрч, нисч буй хөгжилтэй,

Бүргэд биш, шувуу хэвээрээ л байна.

Яагаад өнөөдөр бид бор шувууны тухай тусгайлан ярих болно, та дараагийн дууг сонсох замаар өөрөө тодорхойлохыг хичээх болно. (В.Ком "Бор шувууны дуу", Хавсралт 1 )

Эх оронч бор шувуу хүнд хэцүү цагт эх орноо орхихгүй нь ойлгомжтой. Бор шувуу нь өвлийн хатуу өдрүүдэд хүний ​​амьдралыг чимэглэдэг: тэд зам дагуу үсэрч, модон дээр бөөгнөрөн сууж, дулаан цаг агаарт эв найртай найрал дуугаар хөгжилтэй жиргэдэг. Мөн тэд сонсогчдод зориулж бие даасан дууг таатайгаар тоглох болно! (Видео "Бор шувууны концерт", Хавсралт 2 )

Нааш ир, Андрейка, сааралБор шувуу- Хөгжим сур, булбул шиг дуул.Та бидэнтэй хамт дуулах уу?Дараа нь та гоцлол дуучин болох боломжтой.Бор шувуу Андрей цонхны гадаа үсрэх"Би зүгээр л шувуу, би оюутан бишДэгдээхэйн жиргээ-дэгдээхэй-дэгдээхэй-дэгдээхэйДэгдээхэйн жиргээ-дэгдээхэй-дэгдээхэйБи ямар нэгэн байдлаар таны нотоор дуулахад дасаагүй."

И.Финк

4. Бор шувуу хаана хооллодог байсан бэ?

Залуус бие даан олж, хичээлдээ цээжээр сурсан янз бүрийн зохиолчдын бор шувууны тухай шүлгийг сонсоцгооё.

Оюутнуудын шүлгийг унших


И.Финк

"Хүн болгонд найз хэрэгтэй" видео бичлэгийг үзэх (зохиогч Лисица М.Д., Хавсралт 3)


    Би жирийн нэг бор шувууОросын өвлийн зуршил руу.Хэдийгээр ширүүн хүйтэнБи цасан шуурга тоохгүй.Хэрэв та тэжээгч рүү оруулбалАмттай талхны талх.Шувуудыг өрөвдөх хэрэггүй,Найз болоорой Бор шувуу.

Н.Куколев


I. Беляков

В.Звягина

    Шувууны үүр хоосон байнаШувууд өмнө зүг рүү нисэв.Хамгийн зоригтой нь болсонМанай хашааны бор шувуу.Холодов айсангүй Өвөл бидэнтэй хамт байсан.Цас дэлхийг бүхэлд нь бүрхдэг -Бор шувуу зүрх сэтгэлээ алддаггүй:Тэд сүрэгт гүйлдэн,Пектэй таарсан бүх зүйл.Талхны үйрмэгийг харамсах хэрэггүй:Бор шувуу тэднийг хүртэх эрхтэй байв.Чи түүнд тэжээгч тавиарай -Тэр найз охиноо дууддагНайзууд бүгд тэнд байна,Бяцхан хүүхдүүд хөгжилтэйгээр хөхрөнө.Тэгээд хөгжилтэй тогшлоо -Тог тог,Тог тог.Тог тог.

- Өвлийн улиралд бор шувуунд хэрхэн туслах вэ? Ямар төрлийн тогших чимээ сонсогддог вэ? Бор шувуу юу хийдэг вэ?

Тэгэхээр бор шувуу өвлийн улиралд хаана хооллох вэ?

"Бор шувуу хаана хооллосон бэ?" видеог үзээрэй. (Хавсралт 4)

Хүйтэнд бор шувуу хоолгүй бол хөлдөж үхнэ. Бор шувууд ямар цаг агаарт хоол хүнс олоход хамгийн хэцүү байдаг гэж та юу гэж бодож байна вэ? (Цастай цаг агаарт, бүх тариа цасанд дарагдсан эсвэл мөсөнд, ийм цаг агаарт маш олон бор шувуу өвлийн улиралд өлсөж үхдэг)

5. Түүхийг уншиж, дүн шинжилгээ хийх " Өвлийн өр "Н. Сладкова

Бор шувуу аргал дээр жиргэж, үсэрлээ! Хэрээ гахай муухай хоолойгоор хашгирав:
- Бор шувуу юунд баярлав, яагаад жиргээв?
- Далавч загатнана, Хэрээ, хамар загатна, - Бор шувуу хариулав. - Ан агнууртай тэмцэх хүсэл! Та энд битгий хашгир, намайг битгий гомдоо хаврын сэтгэлийн байдал!
- Би үүнийг сүйтгэх болно! - Хэрээ хоцрохгүй. - Би яаж асуулт асуух вэ!
- Чи намайг айлгасан!
- Тэгээд би чамайг айлгах болно. Өвлийн улиралд хог дээр үйрмэг ховхолж байсан уу?
- Цохив.

- Та хашаанаасаа тариа түүсэн үү?
- Авсан.
- Сургуулийн ойролцоох шувууны цайны газарт өдрийн хоол идсэн үү?
-Намайг хооллосон залуустаа баярлалаа.
- Ингээд л боллоо! - Crow өөрийгөө урж байна. "Чи энэ бүхний төлбөрийг юу гэж бодож байна?" Чиний жиргээгээр үү?
- Би ганцаараа ашигласан уу? Бор шувуу андуурчээ. - Тэнд Тит, Тоншуул, Шаазгай, Жакдав байсан. Чи, Кроу, ...
- Бусдыг бүү андуур! - Хэрээ шуугина. -Та өөрийнхөө өмнөөс хариул. Зээл авсан - буцааж өг! Бүх сайхан шувуудын адил.

"Зохистой, тэгдэг ч юм билүү" гэж Бор шувуу уурлав. "Гэхдээ чи үүнийг хийж байна уу, Кроу?"
"Би хамгийн түрүүнд уйлж байна!" Талбайд трактор хагалж байгааг та сонсож байна уу? Тэгээд түүний араас бүх төрлийн үндэс цох, үндэс мэрэгчийг ховилоос нь сонгож авдаг. Шаазгай, Жакдав хоёр надад тусалдаг. Биднийг хараад бусад шувууд хичээж байна.
"Чи бас бусдын төлөө баталгаа өгдөггүй!" - Бор шувуу амарч байна. -Бусад нь бодохоо мартсан байх.
Гэвч хэрээ бууж өгсөнгүй:
- Тэгээд чи нисээд шалга!
Бор шувуу шалгахаар нисэв. Тэрээр Титмаус шинэ үүрний хайрцагт амьдардаг цэцэрлэгт нисэв.
-Шинэ гэрт тань баяр хүргэе! - Бор шувуу хэлэв. - Баярласандаа би өрийг мартсан байх!

- Бор шувуу, би чамайг мөн гэдгийг мартаагүй! - гэж хариулав. - Залуус намайг өвлийн улиралд амттай гахайн өөхөөр дайлсан, би намар тэднийг амтат алимаар дайлна. Би цэцэрлэгээ эрвээхэй, навчит хорхойноос хамгаалдаг.
Хийх юм байхгүй гэж Бор шувуу цааш нисэв. Тэр ой руу нисч, тэнд Тоншуул тогшив. Би Бор шувууг хараад гайхаж:
- Бор шувуу, чи над руу юуны тулд ой руу ниссэн бэ?
"Тийм ээ, тэд надаас мөнгө төлөхийг шаарддаг" гэж бор шувуу жиргэж байна. -Тэгээд чи, Тоншуул, яаж төлөх вэ? Та яаж төлөх вэ?
"Би маш их хичээж байна" гэж Тоншуул хариулав. - Би ойг модны хорхой, холтос цох зэргээс хамгаалдаг. Би ходоодоо харамлалгүй тэдэнтэй тулалддаг! Бүр таргалчихсан...
"Чамайг хараач" гэж Бор шувуу бодов. "Тэгээд би бодсон ..."
Бор шувуу аргал руу буцаж ирээд Хэрээнд хэлэв.
- Чинийх, хаг, үнэн! Өвлийн бүх өр барагдлаа. Би бусдаас дор байна уу? Би яаж дэгдээхэйгээ шумуул, морин ялаа, ялаагаар хооллож эхлэх вэ! Цус сорогчид эдгээр залуусыг хазахгүйн тулд! Би өрөө төлөх болно!
Тэр тэгж хэлээд бууцан дээр дахин жиргээе. Чөлөөт цаг байгаа л бол. Бор шувуу үүрэндээ гарах хүртэл.
( Түүхийг унших нь слайд шоуны танилцуулга дагалддаг )



Crow хүмүүст хэрхэн тусалдаг вэ? Тит? Тоншуул уу?

Бор шувуу хэрхэн тусалдаг вэ? Тэд ямар ашиг тусаа өгөх вэ? (Тэд ургамлын дайснуудыг устгадаг - хорхой, катерпиллар, энэ нь ургацыг хэмнэдэг).

Сонирхолтой баримт: Нэгэн цагт Хятадад олон тосгоны бор шувууг устгасан. Тэгээд ... дараа жил нь бүх ургац хортон шавьжид бүрэн идэгдсэн! Хүмүүс ургацгүй үлдэв!

Бор шувуу хүмүүст тусалдаг. Дахин хэлье, бид тэдэнд яаж туслах вэ? Бор шувуу хэзээд бидний тусламж хэрэгтэй байна вэ? (Өвлийн улиралд хоол хүнс бага байдаг. Тиймээс бид шувууг үр тариа, үйрмэгээр тэжээдэг)

6. Зохиолч В.Лидины "Ларк" өгүүллэгээс хэсэг сонсох нь.

Бор шувууны шүлгүүд:

3. Хэд хэдэн дагалдах өгүүлбэр бүхий нийлмэл өгүүлбэр.

C түвшин.

1. Тодорхойлолтыг үргэлжлүүлэх:

a) нэгэн төрлийн захирагдах байдал нь ...

б) тууштай мэдүүлэх нь ...

в) нэг төрлийн бус захирагдах байдал нь ...

2. Бичнэ үү. Илгээлтийн төрлийг зааж өгнө үү. (Цэг таслал байхгүй).

1. Орой нь жаахан тайвширч, хөлөг онгоц хэрхэн ирэхийг харахаар усан онгоцны зогсоол руу явав. Түүнд тэд бүгд өөрсдийн мэдлэггүй, амьдралд сэтгэл хангалуун бус байдлаа нуун дарагдуулсандаа л автсан мэт санагдаж байв. 3. Дараа нь тэр түүнээс өөрийг нь хайрлаж, хөөрхий, азгүйг нь өрөвдөхийг бүү орхиоч гэж гуйж эхлэв. 4. Надя, хувцасаа тайлаад орондоо ороход үйлчлэгчид доод давхарт хэрхэн цэвэрлэгээ хийж байгаа, эмээ ямар их уурласан нь удаан хугацаанд сонсогддог байв.

3. Цогцолбор өгүүлбэрт захирагдлын төрлийг тодорхойлж, хүснэгтийг бөглөнө үү.

a) (Хэзээ), (аль), [дараа нь].

б) , (юу, (хэзээ) ,).

в) , (яаж), (яаж) ба (яаж).

г) (хаана), , (юу).

e) (Хэнд) ба () , .

e), (юу), (аль нь).

Илгээлтийн төрөл:

Дараалсан

Зэрэгцээ

Нэг төрлийн

Б түвшин.

1. a) Өгүүлбэрийн схемийг хий. Хэд хэдэн дэд өгүүлбэрүүдтэй (дараалсан, нэгэн төрлийн, нэг төрлийн бус захирагдах) дэд өгүүлбэрийн төрлийг тодорхойлох.

1. Хавар ирэхэд цас хайлна гэдгийг бид мэдэж байсан. 2. Энэ хөрөг зургийг харвал цаанаас нь хийж байгаа бүх зүйл шилэнд харагдаж байна. 3. Энэ бол түүний гэр байсан бөгөөд бүх хүмүүс түүнд хайртай байсан бөгөөд тэр бүгд түүнд хайртай байв. 4. Хажуугийн өрөөнд ээж, аав хоёр аятайхан ярьж эхлэхэд миний хувьд энэ нь ямар нэгэн сонирхолтой зүйлийн тухай яриа өрнөнө гэсэн дохио юм.

б) Ижил төстэй өгүүлбэрүүдийг бие даан зохиож бичээрэй.

2. Бүртгүүлэх. Цэг таслалыг байрлуулж, дэд өгүүлбэрийн тоог заана уу. Илгээлтийн төрлийг тодорхойлох.

a) Түүний эцэг эх нь маш баян хүмүүс байсан бөгөөд хотын гол гудамжуудын нэгэнд өөрийн гэсэн байшинтай байсан бөгөөд тэнд цэцэрлэг, саравч, тэр байтугай бүх гудамжнаас ус авдаг худаг байдаг. б) Хөвгүүд болсон явдлын талаар ярилцаж, усанд унасан Никита руу инээлдэж, одоо хүйтэнд гунигтай, хөхрөв. в) Хэрхэн түүнд өөрийнхөө тухай сайхан сэтгэгдэл төрүүлж, хүн бүр түүнд хайртай болгох вэ? г) Хүлээлтийн гэрэлт минутууд, хэр удаан, тэвчээртэй хүлээж байснаа санаж байхдаа тэр өөрийгөө хамгийн хүнд доромжлолыг хийхийг хүссэн.

Схемтэй тохирох өгүүлбэрийг сонгоно уу:

[заагч үг, (юу), n. ], (аль нь).

А түвшин

Энэ эхэнд хэд хэдэн дэд өгүүлбэр бүхий нийлмэл өгүүлбэрүүдийг ашиглан богино өгүүллэг (дор хаяж 100 үг) зохио. Эдгээр өгүүлбэрүүдийн диаграммыг зурж, захирамжийн төрлийг харуул.

Ном бол найз нөхөд, хамгийн бодолтой ярилцагч юм ...

4. Үзсэн тоо дэд өгүүлбэрүүд.

C түвшин.

Би бодлоо дуусгалаа.

a) NGN-ийн бүтэц, утгын дагуу тэдгээр нь:

б) дэд өгүүлбэрүүд дараахь асуултуудад хариулдаг.

Юу? аль нь?

Хаана? хэзээ?

Юу? ДЭМБ?

C) Дэд үгийн утга нь дараахь асуултуудад хариулдаг.

Юу? ДЭМБ?

ДЭМБ? юу?

Аль нь? аль нь?

D) хамаарлын өгүүлбэрүүд дараахь асуултуудад хариулдаг.

Тодорхойлолт

Нэмэлтүүд

Нөхцөл байдал

D) нэмэлт дэд өгүүлбэрүүд дараахь асуултуудад хариулдаг.

Шууд бус тохиолдлууд

Бүх тохиолдол

Зөвхөн тэд. П.

E) adverbial өгүүлбэрүүд дараахь асуултуудад хариулдаг.

Юу? ДЭМБ?

Юу? ДЭМБ?

Нөхцөл байдал.

II. Алга болсон цэг таслалыг оруулан текстийг хуулж бичнэ үү. Саналын төлөвлөгөө гаргах.

A) Зам нь .... tr ... tsya харж буй саарал хаднууд дээр өсдөг

Тэнгэрт улаан нарс. (И.С. Соколов-Микитов)

B) Би жижиг ой руу гүйж ... нэг өрөөнд орох шатны хонгилоор гүйж, амьдралдаа анх удаа би ... М (м) аря I (i) вановнагийн өрөөнд орлоо. (А.С. Пушкин.)

C) Би бүгд аль хэдийн унтаж байсан бүхээгт очиж, үүр цайх хүртэл ... давхарт нойргүй хэвтэв (И. А. Бунин.)

D) Би Москвагаас эцэг эхийнхээ гэр рүү явахгүй байгаа юм шиг санагдаж эхлэв. (В.А. Солоухин.)

E) Би Александр Ивановичоос талбайг чимэглэсэн бургас хэдэн арван жилийн турш хаашаа явсан талаар асуув. (В.А. Солоухин.)

III. Дэд өгүүлбэрийн утгыг тодорхойлж "гурав дахь нэмэлт"-ийг ол.

Цэг таслалыг оруулаагүй болно.

1) Түүнд сарны гэрэл бүх хагарлаар нэвтэрч, өрөөг бүрхэж байх шиг санагдсан. ().

2) Шинжлэх ухаан бол хүмүүсийн амьдралын хамгийн чухал зүйл гэдэгт би бат итгэдэг. ().

3) Тэд миньонетт, тамхи цэцэглэдэг цэцэрлэгт цай ууж байв. ().

1) Тэр хүн бүрийн мэддэг зүйлийн талаар ярьсан. ().

2) Шөнийн нэг цаг, миний нойронд автсан цаг. ().

3) Бидний дараа ирэх амьдралын тухай мөрөөдөцгөөе. ().

IV. Хүснэгтийг бөглөнө үү.

Дагалдах үгийн төрлүүд.

Холболт ба холбоо үг.

Үүний улмаас;

Үр дагавар

Яаж,

Харьцуулалт

Б түвшин.

I. Алдаа гарсан өгүүлбэрийг зааж, х-г зас. Тэмдэглэлийн төрлийг тодорхойл.

A) Хэлэлцүүлэгт ирээгүй хүн асуултын өөрчлөлтийн талаар мэдэхгүй.

B) Энэ үед тэд биднээс шалгалтын талаар юу сурсан талаар асуув.

C) Энэ нь голын дээгүүр хэрхэн огтолж байгааг хараарай

Нарны цэнхэр ус хагалж байна.

D) Энд тэрээр өвлийн хүйтэн шөнө дүүргийн эмч Степан Лукины хаалгыг тогшсон Неллиг харав.

E) Тедди амласан газраа олсоноо гэнэт мэдээд хүүхэд насны оронд ирэв.

II. Схемийн дагуу санал гаргах. Дүрэм зүйн үндсийг онцлон тэмдэглэ.Харилцааны хэрэгслийг заана уу. Тэмдэглэлийн төрлийг тодорхойл.

1. [- = тийм], (юу)

2. (Хэрэв -=), (-=)

3.[-,(энэ нь -=) =]

4.[=],(юу-=)

5.[- - =],(хэн =).

II.Аль өгүүлбэрт дагалдах өгүүлбэрийн утга буруу байна вэ? (цэг таслал байхгүй).

A) Саяхан тэд тосгон даяар цахилгаан эрчим хүч дамжуулж эхлэхэд эдийн засгийн нэг асуудал тулгарсан. (цаг хугацааны нөхцөл байдал)

B) Хавар нь дэлхий дулаарч, манан бүрхсэн тул үр тариа, нахиа нь халуун дулаан уурын дор нахиалж эхлэв. (үйл ажиллагааны хэлбэр, зэрэглэлийн нөхцөл байдал.)

C) Одоо гал сөнөөгчийг эзлэх шаардлагагүй, учир нь Олепинд колхозчид галын амбаараас илүү өргөн шинэ клуб барьжээ. (цаг хугацааны нөхцөл байдал)

D) Хэрэв та колхозын ачааны машин авбал сайн борооны дараа тосгоноос тосгон руу явах боломжгүй болно (нөхцөл байдлын нөхцөл байдал).

А түвшин

Текст дэх цэг таслалыг байрлуул. "NGN-д таслал ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ" сэдвээр эссэ бичих.

(Энэ бичвэр дээр үндэслэсэн.)

Ларкын дуу.

Болжмор төвөггүй дуулдаг ч түүний дуунд зуны өглөөний цэнгэг дандаа шингэж, болжморын дууг сонссон хүн өөрийн мэдэлгүй баярладаг. Гэсэн хэдий ч хүний ​​доторх шувуу бүрийн дуутай маш их зүйл холбоотой байдаг тул түүний дотор дурсамж сэрдэг. Хөхөөний чийглэг дуу хоолойд залуу насандаа гээгдээд байсан, модон гүүрэн доорх нам дор газрын булгийн тухай санаа сэрдэг. Хэрэв зарим нэг нууцлаг бутны сүүдэртэй хүйтэнд булбул дуулах юм бол хүн маш их зүйлийг үүрд ардаа орхисон хэдий ч зүрх нь гэнэт залуу итгэл найдварын хүчээр цохилж эхэлснийг мэдэрч, хөдөлж зогсох болно ... болжмор нь энгийн сэтгэлгээтэй. Доор нь хөх тариа боловсорч, дээр нь тэнгэр өндөр байгаа болохоор тэр зүгээр л дуулдаг, магадгүй эргэн тойрныхоо ертөнцийг илүү гэрэл гэгээтэй, илүү чанга болгох эрхэм зорилгыг мэдэрсэндээ ч тэр.

ДҮГНЭЛТ

Ялгаварлан сургах технологийг ашиглан боловсролын сэдлийг нэмэгдүүлэх асуудлын талаархи судалгааны онолын болон практик үр дүнг нэгтгэн дүгнэж үзвэл энэ нь сургуулийн хувьд хамааралтай гэдэгт бид итгэлтэй байна.

Сүүлийн жилүүдэд төрөлжүүлсэн сургалтын технологийг ашиглан орос хэлний хичээлийн сургалтын үр дүнд хяналт тавих нь мэдлэгийн чанарын хувь хэмжээ нэмэгдэж, тухайн сэдвийг сонирхох сонирхол нэмэгдэж байгааг харуулж байна.

Орос хэлний хичээлд заах ялгаатай арга нь хүүхдийн боловсролын үйл ажиллагааг төлөвшүүлэхэд тусалдаг, сэтгэцийн болон хэл шинжлэлийн тусгай чадварыг харгалзан орчин үеийн орос хэлний хэм хэмжээг эзэмших сэдлийг нэмэгдүүлэхэд тусалдаг.

Энэхүү үйл ажиллагааг эзэмшсэний дараа оюутнууд өөрсдөө үүнийг сайжруулж эхэлдэг бөгөөд энэ нь тэдний оюуны чадавхийг хөгжүүлэх, ангид идэвхжил, бие даасан байдлыг нэмэгдүүлэхэд хүргэдэг.

Ажлын үр дүнг нэгтгэн дүгнэхэд хүүхдүүд бие даасан, хос, бүлэг гэх мэт боловсролын үйл ажиллагааны хэлбэрийг сонирхож байна гэсэн дүгнэлтэд хүрсэн. Суралцах үйл ажиллагаанд суралцах үйл явцыг ялгах элементүүдийг эзэмшсэний дараа оюутнууд бэрхшээлийг даван туулах, асуудлын нөхцөл байдлыг харж, тэдгээрийг шийдвэрлэх арга замыг бий болгохыг хичээдэг. Хос, багаар ажиллах, сурагчид хийж буй ажлынхаа зорилгоо тавьж, дүгнэлт гаргах, нийтэч байж сурах, бие биедээ тусалж сурах, дэмжиж, тайлбарлах, өөрийгөө шалгах, харилцан шалгах, ямар ч нөхцөлд бие даан ажиллах. Түүний хөгжил нь хувь хүн бөгөөд хичээлээс олж авсан мэдлэг нь түүнд ашиг тустай бөгөөд хоосон хэллэг хэвээр үлдэхгүйн тулд багш сурагч бүрийн онцлог шинж чанарыг харгалзан үзэх шаардлагатай. Сурган хүмүүжүүлэх сургалтын байгууллагын гол үүрэг бол хэрхэн суралцахыг заах явдал бөгөөд энэ нь хайлтын үйл ажиллагааны явцад мэдлэгийг бие даан олж авах, олж авсан мэдлэгээ практикт хэрэгжүүлэх, даалгаврыг бүтээлчээр шийдвэрлэх, үйл ажиллагаагаа хянах, үнэлэх чадвартай байх явдал юм. Эдгээр ур чадвар нь боловсролын үйл явцыг ялгах гэх мэт зохион байгуулалтын хэлбэрийг бий болгоход тусалдаг. Тиймээс орос хэлний хичээлд оюутнуудад ялгавартай ханддаг гэж би үзэж байна шаардлагатай нөхцөлцаашдын амжилттай боловсрол.

НОМ ЗҮЙ

1. Алексеев С.В. Байгалийн ухааны циклийн хичээлүүдийг заах ялгаа.-Л., 1991.

2. Ващенко А.А. Оюутнуудад ялгаатай хандлага. // Сургуульд орос хэл.- 1991.- №3

3. Groot R. Боловсролын ялгаа. // Сургуулийн захирал, 1994, №5-6

4. GuzikN.P. Органик химийн хичээл заадаг. - М.. 1988 он.

5. GuzikN.P. Сураж сур. - М., 1981.

6.Орос хэлний хичээлд ялган заах. Арга зүйн гарын авлага./ Эмхэтгэсэн: Л.К.Иванова. - Санкт-Петербург, ЛОИРО, 2000 он.

7. Лошнова О.Б. Сургалтын түвшний ялгаа. - М., 1994.

8. Селевко Г.К. Орчин үеийн боловсролын технологи. М., 1998

9.Unt I. Сургалтыг хувьчлах, ялгах. М., 2003

10. Unt I.E., Granitskoy A.S., Shadrikova V.D. Сургалтыг хувь хүн болгох, ялгах. - М., 1990.

11. Фирсова В.В. Зайлшгүй үр дүнд үндэслэн сургалтын түвшний ялгаа.

орос хэл. "Чадвартай бичих нь ... биш юм - гол ажлуудын нэг хичээлүүд орос хэл in бага сургуульУчир нь... Дурсамжаас ирсэн захидал. тодорхой газар дээр хичээлүүд орос хэлБи захидлыг дурсамжаас нь авдаг. ...
  • Орос хэлний хичээл дээр (6)

    Хичээл

    Системийн үйл ажиллагааны аргын технологи дээр хичээлүүд орос хэлЖелезнова Н.В., багш орос хэлСамара хотын 133-р MBOU гимнази ... хувь хүний ​​үйл ажиллагааны хандлагын хэрэгжилт дээр хичээлүүд орос хэлхамтын сургалтыг ашигладаг, ...

  • Орос хэлний хичээл дээр (2)

    Хичээл

    "Шүүмжлэлийн сэтгэлгээний аргууд" технологийн хэрэглээ дээр хичээлүүд орос хэл. Хэр сайн зохион байгуулах вэ хичээл. IN орчин үеийн сургуульашигласан ... тоо болон тохиолдлын өөрчлөлт. ? IN орос хэлзургаан тохиолдол: нэр дэвшүүлэх, удам угсаа, өгөгдлийн...

  • Оросын газар нутгийг урдаас хойд зүгт хавар урсан өнгөрөхөд хэдэн сар шаардлагатай. Илүү шаардлагатай .. энэ газар зүүнээс баруун тийш. Vz..katny цаг нэг хүн далайд гарав. Урт энгэр дээрх нарс мод урт сүүдэр тусгадаг. (W, N) энд, Висла буланг Балтийн тэнгисээс тусгаарладаг элсэрхэг k..sy дээр, Оросын газар нутгийн баруун хязгаар. Элсэн манхан дээрх хүн хамгийн сүүлд .. өнөөдрийн хүүтэй салах ёс гүйцэтгэнэ. Өдөр бүрхэг байна.. үргэлжилдэггүй загас агнуурын завь rec..renel. Одоо гэрэлт цамхаг шөнийн харуулыг авч, Калининград хүрэх замыг зааж байна. Яг тэр үед Чукоткийн хойгийн Дежнев хошуу дахь гэрэлт цамхагийн цацраг унтардаг. Тэнд Оросын ..цайсан газрын зүүн .. захад хойгийн чулуурхаг ..навчит эрэг .. аль хэдийн өглөө баригдсан. Арав гаруй..ти мянган километр..метрийн зайд элсэрхэг k..se дээрх гэрэлт цамхаг нь sk..навчит хойг дээрх гэрэлт цамхаг, мөн энэ бүх асар том pr..сансар огторгуйд - Орос..иа. Текстийн гарчиг.Текстийн сэдэв.

    1. Текстийн хэв маягийг бичээрэй!
    2. Текстийн төрлийг бичнэ үү!

    түүнд бэлэг худалдаж аваарай.Чи түүнд юу өгөх вэ?

    Ээж зөвлөгөө өгч эхэлсэн ч би ярианд нь оролцов:

    Бага насны найзууд маань бичигдээгүй хуультай байсан: төрсөн өдрөөрөө зөвхөн өөрийнхөө гараар хийсэн зүйлийг л өг.

    За, чи мэднэ, өвөө! Манай ангид намайг шуналтай, муу найз гэж хэлэх болно, - гэж ач охин хэлэв.

    Текстийг гарчиглаж, зөв ​​өвөө, ач охины үргэлжлэлийг бичнэ үү мөн энэ бүхэн хэрхэн дууссан. Урьдчилан баярлалаа!!!

    Илтгэлүүд / Номоос Л.Ландаугийн тухай. "Л. Ландау. Амьдралын хуудас (Бессараб) үзэсгэлэн
    Номоос Л.Ландаугийн тухай. "Л. Ландау. Амьдралын хуудас" (Бессараб)
    1922 онд Лев Ландау Бакугийн их сургуульд шалгалтаа амжилттай өгчээ. Тэрээр физик-математикийн факультетэд нэн даруй математикийн болон байгалийн гэсэн хоёр тэнхимд элсэн орсон. Тэрээр химийн хичээлд их сонирхолтой байсан ч 1-р семестрийн дараа физик, математикийн хичээлүүд өөрт нь илүү таалагдаж байгааг мэдээд байгалийн тэнхимийг орхисон.
    Нэгдүгээр курсын оюутан Ландау их сургуулийн хамгийн залуу нь байв. Эхэндээ энэ нь түүнийг маш их сэтгэлээр унасан. Коридороор алхаж байхдаа тэр мөрөө өргөж, толгойгоо бөхийлгөв: Түүнд энэ нь хамаагүй хөгшин харагдаж байв.
    Лео тэр даруй оюутны амьдралд баригджээ. Оюутнууд багшлахдаа нухацтай ханддаг байсан тул залхуурал моодноос гарсан. Чи сурах гэж ирсэн - сур, хүсэхгүй бол яв. Олон хүн ажиллаж, сурч байсан. Пролетар гаралтай бус хүмүүст тэтгэлэг олгодоггүй байв.
    Арслан их сургуульд элсэн орсон жил физик-математикийн тэнхимийн нэгдүгээр курст арван найман оюутан, дараа жил нь зургаан оюутан элсэв. Математикийн оюутнууд хувьсгалаас өмнөх дүрэмт хувцас өмссөн байв. Үл хамаарах зүйл бол хатгамал дорнын гавлын малгайтай Ландау байв. Тэрээр анхаарал сарниулж, үзэгчдийн дунд зураг авахаа мартсан тул тэрээр тайлбар авсан. Сэтгэл санаагаа тайван байлгахын тулд тэрээр гавлын малгай өмсөхгүй байхаар шийдэж, толгой дээрээ биш, харин халаасандаа байнга өмсдөг байв.
    Ландау маш даруу зантай, тэр нөхдөдөө туслахад үргэлж бэлэн байсан: хяналтыг шийдвэрлэх, шалгалтанд яаралтай оруулах. Гэсэн хэдий ч тэрээр оюутнуудын дунд онцгойрч байв; тэр хүсээгүй ч гэсэн. Их сургуульд орсны дараахан л эхэлсэн. Ландаугийн ангийнхан Лев багшаас асуулт асуусан профессор Лукины лекцийг онцгойлон санаж байв.
    Петр Петрович Лукин бол математикийн тэнхимийн хамгийн тод хүн байв. Тайлбарласан үйл явдлуудаас таван жилийн өмнө тэрээр Жанжин штабын Артиллерийн академийн профессор байсан. Тэр математикийг маш сайн мэддэг, маш сайн багш байсан. Гэвч генерал асан шалгалтандаа харгис хэрцгий зангаараа ялгардаг байсан гэсэн яриа гарч байсан. Оюутнууд хуралдаанаас өмнө айж, Лукинд хүндэтгэлтэй, эелдэг байдлаар хандав.
    Лукин Ландаугийн асуултад хариулахын өмнө нэлээд удаан бодов. Үзэгчид маш нам гүм болж, бүгд сууж, хөдлөхөөс айж байв. Лукин Левийг самбар дээр гарч ирэхийг хүсэв. Тэр даруй самбарыг математикийн тэмдгээр бүрхэв.
    "Хятад бичиг" гэж хэн нэгэн шивнэв.
    Лукин, Ландау хоёр маргаж эхлэв. Гэнэт оюутнууд таамаглав: Ландау зөв! Левийн царай нухацтай, төвлөрсөн царайтай байсан бол Петр Петровичийнх догдолж, бага зэрэг сэтгэлээр унасан байв. Ландау дүгнэлтээ бичиж, шохойгоо тавив. Лукин инээмсэглээд толгойгоо бөхийлгөөд чангаар хэлэв:
    - Баяр хүргэе, залуу минь. Та анхны шийдлийг оллоо.
    Арслан эргэлзэв. Ичсэнээсээ болоод хаашаа явахаа мэдсэнгүй.
    Тэр өдрөөс хойш тэнхимийн шуурга - профессор Петр Петрович Лукин, оюутан Лев Ландаутай уулзаж, үргэлж түүнтэй гар барьдаг байв.
    Лев Лукины Бакугийн их сургуульд уншсан, аналитик геометрээс эхлээд онолын механик, уян хатан байдлын онол хүртэл нэг, хоёр, гурав, дөрөвдүгээр курсын сургалтын хөтөлбөрт багтсан бүх хичээлийг давж гарсан.
    Лукин чадварлаг оюутанд хандах хандлагаа тодорхой хэмжээгээр сурталчилсан. Магадгүй энэ нь түүний ангийнхан Ландаудад хүндэтгэлтэй хандсаны нэг шалтгаан байж болох юм. Тэд түүнийг үргэлж Лев Давидович гэж дууддаг байв.
    (408 үг) (А. Бессараб)

    Текстийг гарчиглаж, дэлгэрэнгүй тайлбарла. "Л.Ландау энэ бичвэрт хэрхэн харагддаг вэ?" Гэсэн асуултад хариул.
    Текстэд гарчиг тавьж, товчхон хэлээрэй. Л.Ландаугийн тухай өгүүллэгээс төрсөн сэтгэгдлээ бичнэ үү.

    яаралтай 15 оноо өгнө үү

    15. "Нэр үг" сэдвээр эцсийн тест
    Testa хувилбар

    Туршилт 15

    Сонголт 1

    A1. Аль мөрөнд хоёр үгэнд ижил үсэг дутуу байна вэ?

    1) овог аймгуудад .., тосгоны ойролцоо ..

    2) даашинз дээр.., академид..

    3) кулич..м, чулуу..к

    4) утгуур..к, гутал..к

    А2. Ямар зөв нэр Е үсгээр төгсдөг вэ?

    1) Болгарын нийслэл.

    2) Маригийн царай..

    3) Дарья дуудсан.

    4) Василий тухай ярьсан ..

    A3. Аль нэр үгийг тусад нь бичдэггүй вэ?

    1) (биш) бөх

    2) (биш) эпитет

    3) (биш) алдар нэр

    4) (биш) хайхрамжгүй байдал

    А4. -ШИК- дагавраар мэргэжил, үйл ажиллагааны төрөл гэсэн утгатай нэр үг ямар үгнээс бүтсэн бэ?

    1) зүсэх

    2) авч явах

    3) пулемёт

    А5. Аль үгэнд доогуур зураастай үсэг нь хатуу гийгүүлэгчийг илэрхийлэх вэ?

    2) шимпанзе

    3) академич
    4) хуралдаан

    А6. Үгүй жишээ хэлье ярианы алдаа.

    1) алс холын Лимпопо

    2) Ахмад Синицина дуудсан

    3) Леонид Шмидтийн гарын үсэг

    4) шударга тангарагтан

    Текстийг уншиж, B1-B3, C1 даалгавруудыг гүйцэтгэнэ.

    (1) Олон гэрэлт цамхагт үйлчлэх нь Робинзон Крузогийн амьдралтай төстэй. (2) Гэрэлт цамхагийн манаач ихэнх цагаа бүрэн тусгаарлагдмал байдалд өнгөрөөдөг. (3) Өдөр тутмын амьдралдаа ч, ажил дээрээ ч та зөвхөн өөрийнхөө хүчинд найдах хэрэгтэй.

    1-Д. Текстээс нэр үгийг бич.

    ДАХЬ 2. (1) өгүүлбэрээс "үйлчилгээ" гэсэн үг үүссэнийг бичнэ үү.

    В.З. Текстээс үл тоомсорлох нэр үгийг бич.

    SL. Текстийн үргэлжлэл (3-4 өгүүлбэр) бичнэ үү.

    Леня мөрөөдөж сурахын тулд үлгэрийн ертөнцөд юу тохиолдсон гэж та юу гэж бодож байна вэ? Текстийн үргэлжлэлийг бичнэ үү

    Энэ бол текст өөрөө юм: Нэгэн цагт Леня хүү амьдардаг байжээ. Тэр ном унших дургүй, мөрөөдөж ч байгаагүй. Тэд түүнд бүтээлч уран зөгнөлийн ид шидийн ертөнц байдаг гэж хэлэхэд тэр үргэлж уурлаж байв. Дараа нь түүнд гайхалтай түүх тохиолдов. Нэгэн удаа Лионья далайн эрэг дагуу алхаж байв. Гэнэт том цагаан далавчтай цахлай түүн рүү нисч ирээд хүний ​​хоолойгоор хэлэв: "Леня, Леня! Хэрэв чи хүсвэл би чамайг гайхалтай ертөнцөд, үлгэрт аваачна. Тэнд чи энэ нь ямар утгатай болохыг олж мэдэх болно. мөрөөдөж байна." тэр ер бусын аялалд явж байна. Цахлай Леняг өргөн далавчаараа өргөж авав. . .урьдчилан баярлалаа! Дор хаяж 5 өгүүлбэр бичнэ үү

    Ан амьтангүйгээр ойг төсөөлөхийн аргагүй. Оросын ойн аж ахуйн сонгодог зохиолч Г.Ф.Морозов (1949, 8-р тал) гэж бичжээ: "Ой бол зөвхөн модлог ургамлын байр биш, энэ нь илүү өргөн хүрээний байр юм: энэ нь зөвхөн ургамал бие биедээ дасан зохицсон байдаг. амьтнаас ургамалд, ургамлаас амьтанд, энэ бүхэн гадаад орчны нөлөөнд автдаг.

    Шувууд хүрээлэн буй байгальд сэтгэл хөдлөлийн өндөр нөлөө үзүүлдэг. Шувууны дуу, навчны чимээ, үнэртэй нийлдэг цэцэглэдэг ургамалЭнэ нь хүмүүст хүчтэй сэтгэл хөдлөлийн нөлөө үзүүлдэг. Алдарт шувуу судлаач, байгаль судлаач, зохиолчдын зарим төрлийн шувуудын талаархи мэдэгдлийг энд оруулав.

    Хар шувуу. Л.Бөе (1951, х. 200) энэ шувууны дуулах нь уйтгар гуниг, уйтгар гунигийг төрүүлдэг гэж өгүүлсэн байдаг: “Иймэрхүү гунигтай аялгуу, үгээр илэрхийлэхийн аргагүй гунигтай, гүн, гашуудлын лимбэний эгшигээр дүүрэн, Хөөндөй дуунд гардаг шиг бидний бусад шувуудад байдаггүй ... Хаврын улиралд гунигтай биш хэвтэх, сонсох нь сайхан байдаг (Уйтгар гуниг нь зүрхэнд гүн гүнзгий нэвтэрдэг аялгуу.

    болжмор. Болжморын дуу С.Т.Аксаковт маш их сэтгэгдэл төрүүлсэн (1959, 31-р хуудас). Түүний хавар ирж, анхны шувууд гарч ирснийг дүрсэлсэн хэсгээс: “Уншихын өмнө, бичихийн өмнө болжморууд өглөөнөөс орой болтол агаарт өлгөөд, бувтнаж дуундаа тарж, ганганд бүдгэрч байдаг юм биш үү? нулимс асгаруулан чагнаж байсан зүрхийг минь эзэмдсэн тэнгэр.

    Д.Кагородов (1967, 175-р тал) анхны болжморууд ирсэнтэй холбоотой агуу баяр баясгалантай мэдрэмжийн талаар бичжээ: "Тэгээд бүх зүйл гэнэт өөрчлөгдсөн бэ! Эдгээр нь ижил талбайнууд биш, тэдгээр моднууд биш, ижил агаар биш юм шиг: энэ бүхэн хэдхэн минутын өмнө үхсэн, амьгүй байсан бөгөөд одоо гэнэт амь орж, сүнслэг байдалд орсон мэт байв. Ажлын өдрүүд байсаар байтал гэнэт амралтын өдөр болсон. Сэтгэл гэрэлтэж, зүрх сэтгэл догдолж ... Энэ дуу нь бүх хүмүүст баяр баясгалантай байдаг.

    Зохиолч А.Шахов (1957, 35-р тал) “Эрх мэдлийн эх сурвалж” өгүүллэгтээ болжморын дуулахыг хавар анх сонссон зураач Алмазовын тухай өгүүлсэн байдаг: “Түүнд ер бусын цэвэр ариун байдлын гайхамшигт эгшиг хүрэв. урсгал дуугарав. ...Уран бүтээлч сэтгэл нь энэ хөгжмөөс аажим аажмаар нээгдэж байгааг мэдэрч, уруул нь инээмсэглэл тодруулав. Дуу нь агаарт хайлж удаж байгаа ч сэтгэлд халуун дулаан, үгээр илэрхийлэхийн аргагүй баяр баясгалан удаан хугацаанд үлджээ.

    А.Брем (1914, х. 685) ойн болжморыг дуулахдаа өөрт нь төрсөн сэтгэгдлийг хэрхэн илэрхийлснийг эндээс харж болно: “Энэ сайхан шувуу ямар хүчтэй болохыг ойлгохын тулд цөлийн бараг аймшигтай тайван байдлыг та өөрөө мэдрэх ёстой. хүний ​​зүрх сэтгэлийг эзэмддэг. Та түүний яриаг сонсоод удтал зогсоод, ганцаардсан, хаягдсан хүнийг ойр дотны зангаараа баярлуулах, найрсаг уруултайгаар мэндлэх, хүчирхэгжүүлэх, зоригжуулах гэж зориуд боссон гэж өөрийн эрхгүй бодогддог.

    Төрөлхийн байгаль сонирхогч А.Ф.Киреев (1967, 32-р тал) болжмор дуулахдаа төрсөн сэтгэгдлээ: “Анхны гэсгээсэн толбо гарч ирснээр болжморууд ч нисэн орж ирэв. Эдүгээ горхи шиг гялалзаж буй мөнгөн дуу аль хэдийн тэнгэрээс асгарч байна ... Глинкагийн "Тэнгэр, газар хоёрын хооронд сонсогддог" хэмээх гайхамшигт аялгуу дурсагдаж, сэтгэлд гэрэл гэгээтэй, энхрий дурсамж, маш холын ямар нэг зүйлийн мэдрэмжийг төрүүлж, гэхдээ дэндүү эгдүүтэй бас эрхэм. Энэ нь юу вэ: уугуул нутгийн дурсамж, яагаад хоргодох газар эсвэл бага насны маш тодорхой бус дурсамжууд?

    Ориол. Энэхүү шувууны дууг дурдахад нутгийн уугуул байгаль судлаач С.Аксаков (1959, 114-р тал) "Ориолес гашуудаж, уянгалаг цуурайтай. ... Ориол өөр, эсрэгээрээ хашгирах, эсвэл хашгирах, цоолох, тааламжгүй байдаг. Эдгээр дуу чимээг хазаж буй муурны жигшүүртэй уйлахтай ижил төстэй болохыг олж мэдээд хүмүүс ориолыг зэрлэг муур гэж нэрлэдэг.

    Д.Кайгородов (1967, 109-р тал)-ийн ориолыг дуулах нь ижил төстэй мэдрэмжийг төрүүлдэг. Энэ шувууны дууг "зөөлөн уйтгартай" сонсогддог гэдгээрээ онцлогтой. Ихэнх тохиолдолд ориол нь "маш муухай хурц дуу чимээ" гаргадаг бөгөөд энэ нь муурны уйлахыг санагдуулдаг тааламжгүй гэж үздэг.

    С.Огнев (1962, 77-р тал) ориолын дууны тухай өгүүлэхдээ: "Ороолын уянгалаг исгэрэх нь ямар сайхан юм бэ, түгшүүрийн үеэр эр эм хоёрын аль алиных нь урсгаж, цоолж буй уйлах нь ямар тааламжгүй вэ? эсвэл залга."

    Шар алх. Түүний дууг "Энгийн, бага зэрэг гунигтай өнгө аястай, сэтгэлд гүн шингэж, хаврын улиралд биднийг баясгадаг" гэж тодорхойлдог.

    Тит. Д.Кайгородов (1967, 134-р тал) хөхөө дуулах нь хүний ​​сэтгэл зүйд сайнаар нөлөөлдөг тухай зөв бөгөөд маш яруу найргаар бичсэн байдаг: санаа зоволтгүй зүрх, ямар нэгэн уйтгар гунигтай мэдрэмж мөлхөж, толгойт хулганы исгэрэх чимээ. хоосон цэцэрлэг, өтгөн манан хөшгийг нэвт шингэсэн нарны хурц туяа шиг хүсэл тэмүүлэлтэй сүнсэнд үйлчилдэг ... - идэх нь илүү хөгжилтэй байх болно ... ".

    Шар шувуу. Шар шувууны гаргаж буй дуу авиаг С.Аксаков (1959, 114-р тал) "Шөнө бүр аймхай хүнийг ч айлгадаг өрөвдмөөр зэрлэг хашхираан" гэж тодорхойлсон байдаг.

    Д.Кайгородов (1967, х. 91) шар шувуудын дийлэнх нь тийм ч таатай бус, зарим нь "бүр огт тааламжгүй дуу хоолойтой!" гэж үздэг. И.Удворин (1967, 81-р тал) “Ойн орчимд амьдарч байсан хүмүүс заримдаа шугуй дундаас гардаг шар шувууны аймшигт шөнийн орилоог насан туршдаа санаж явсан байх. Дараа нь хуучин хаягдсан тээрэмд хэн нэгэн гэнэт тусламж гуйн уйлж байгаа мэт хашгирч, хашгирав. Та өөрийн эрхгүй чичирч, галууны овойлт биеийг чинь нэвтлэх болно ... "

    Nightingale. "Хэрэв миний бодлоор бүх хүмүүс одны ордонд эелдэг зөөлөн сэтгэлээр ханддаг бол булбул нь хүний ​​​​оюун санааг төрүүлдэг. яруу найргийн зургууд, дурсамж, магадгүй амьдралын хамгийн аз жаргалтай минутуудын тухай” гэж Л.Бохме бичжээ (1951, х. 103).

    Шөнө болж, сар эхлэхэд шидэт тоглоомНавч, цэцэгстэй, шөнийн нам гүмийг агаарын ганц ч хөдөлгөөн эвдэж, булбул дуулах үед хүний ​​зүрх сэтгэл бүр яруу найргийн хамгийн бүдүүлэг сүнснүүдийн хүчийг бүрэн захирдаг. С.Аксаковын хэлснээр (1959) булшин дуулах нь түүний сэтгэлийг хөдөлгөж, баярлуулжээ.

    Бусад төрлийн шувууд. Амьтан судлаач М.Зверевийн (1956, 15-р тал) өгүүлснээр дуулах нь таашаал өгдөггүй шувууд байдаг. Зохиогч эдгээрийн дотроос дуулах нь "эцэс төгсгөлгүй монофоник хашгирах", намгийн хоньчны "хашгирах", нууцлаг гашуун гашуун "хашгирах" гэх мэт эрдэнэ шишийг эрэмбэлжээ.

    Бид тусгай судалгаа явуулсан бөгөөд энэ үеэр ямар төрлийн шувууд дуулахаараа хүний ​​эерэг, ямар сөрөг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг болохыг тогтоохыг оролдсон. Судалгаанд 52 хүн (Воронежийн ойн инженерийн дээд сургуулийн багш, оюутнууд) хамрагдсан. Сэтгэл хөдлөлийн нөлөөллийн хүч чадал, шинж чанараараа ялгаатай гурван бүлэг шувууг ялгаж салгаж болно.

    1-р бүлэг. Дуулж байгаа шувууд эерэг сэтгэл хөдлөлСудалгаанд хамрагдагсдын 50 гаруй хувьд: энгийн яст мэлхий тагтаа, дууны хөхөө, хээрийн болон ойн болжмор, ногоон фин, жирийн хөхөө, ориол, ойн пипит, жирийн хөхөө, алтан сэрүүцэг, жирийн хясаа, хязаалан, харгис хясаа, том цагаан толгой, саарал, хар -толгой толгойт , энгийн булбул, цагираг, энгийн сэвэг зарам. Түүгээр ч зогсохгүй Хөөндөй, хээрийн болон ойн болжмор, зээрэнцэг, хязаалан, ойн боргоцой, цагаан толгойт, энгийн од, булбул, Алтангадас зэрэг дууг дуулж байгаа нь санал асуулгад оролцогчдын 70-100% нь хөгжилтэй мэдрэмжийг төрүүлдэг. Энэхүү эерэг сэтгэл хөдлөл нь хотын оршин суугч бүрийн урт өвлийн дараа тэсэн ядан хүлээдэг хаврын эхний өдрүүд ирж буйтай холбоотой нь гарцаагүй. Яг энэ үед од, болжмор, хар шувуу, сэрүүцэг, ногоон сэрвээнүүд ирдэг бөгөөд тэдний халуун, хөгжилтэй дуу нь хаврын эхэн үеийг илэрхийлдэг.

    Яст мэлхий, хөхөө, энгийн овъёосны будаа, хясаа, энгийн бөднө шувуу, хар толгойт саарал улаач, цагираг, жирийн сэвэг зарам зэргийг дуулах нь туршилтад оролцсон хүмүүсийн 60-80% -д тайвшруулах нөлөө үзүүлсэн. Үүний зэрэгцээ, судалгаанд оролцогчдын 30-40% нь яст мэлхий тагтаа, хөхөө, бөднө шувуу, булшин, цагираг, сэвэг зарам зэрэг дуулах нь бага зэрэг гунигтай мэдрэмжийг төрүүлсэн.

    N. A. Агаджанян (1977) хэлснээр мэдрэлийн болон сэтгэцийн эмгэгийг эмчлэхэд хөгжим ашиглахыг судлахтай холбоотой шинжлэх ухааны туршилтууд. зүрх судасны өвчин, томоохон хөгжим нь булчингийн агшилтын хүчийг нэмэгдүүлж, ядаргаа арилгах, зүрхний үйл ажиллагаа, цусны эргэлтийг идэвхжүүлдэг болохыг харуулсан; жижиг хөгжим нь булчингийн хурцадмал байдлыг намдааж, спазмыг арилгахад тусалдаг. Хүнд баяр хөөртэй эсвэл гунигтай уур амьсгалыг бий болгодог шувуудын дуулах нь хүний ​​​​биед мөн адил физиологийн нөлөө үзүүлдэг нь ойлгомжтой.

    2-р бүлэг. Судалгаанд оролцогчдын 50 гаруй хувь нь дуу хоолой нь сөрөг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг шувууд: саарал хэрээ, бор шар шувуу, бүргэд шар шувуу, орил (дуудлага). Ориолын муурны уйлахыг хүн бүр тааламжгүй гэж тодорхойлсон. Судалгаанд оролцогчдын 86.5% нь саарал хэрээний дуу хоолой ижил мэдрэмжийг төрүүлдэг. Судалгаанд оролцогчдын 71.2-82.7% нь бор шар шувуу, бүргэд шувууны гаргаж буй дуу чимээ нь сэтгэлийн түгшүүр, тайван бус мэдрэмжийг төрүүлдэг бол 17.3-28.8% нь сэтгэгдлээ таагүй гэж тодорхойлсон байна.

    3-р бүлэг. Судалгаанд хамрагдагсдын дийлэнх нь дуулах нь сэтгэл санааны хувьд тодорхой нөлөө үзүүлээгүй шувууд: хялзуур, хошуу, хөхөнцөр, жирийн шөнийн сав, эрдэнэ шиш, саарал ялаа баригч, хорхой, алтан зөгий идэгч.

    Тиймээс ижил шувууны дуу өөр өөр хүмүүсөөрөөр ойлгож болно.

    Үл хамаарах зүйл бол ой, хээрийн болжмор, том цагаан гогцоо, жирийн оддын дуулах нь судалгаанд оролцогчдын 100% нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг ихэсгэдэг, мөн туршилтанд оролцогчдын 100% -д тааламжгүй байдаг ориолын уйлах явдал юм.

    Энэхүү ойлголтын мөн чанар нь шувууны дууны хөгжмийн чанараас хамаардаг бөгөөд энэ нь мэдээжийн хэрэг, шувууны дууг хүний ​​​​амьдралын тодорхой мөчүүдтэй холбож, дурсамж нь сэтгэлийн хямралаас салж, тайвшруулах эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг. мэдрэлийн хурцадмал байдал. Жишээлбэл, эрдэнэ шиш, бөднө шувууд, жирийн өвөрлөгч, алтан зөгий идэгчдийн дуу хоолой, тухайлбал, үерийн татамд үүрээ засдаг, энэ биотопод түгээмэл байдаг шувуудын дуу хоолой нь газрын ойролцоо тогтмол амарч буй хүмүүст сайнаар нөлөөлсөн нь тогтоогджээ. гол.

    Нуур болон бусад хаалттай усны ойролцоо амралт чөлөөт цагаа өнгөрөөдөг хүмүүсийн хувьд туршилтын бусад оролцогчдод хайхрамжгүй ханддаг хөхөө, эвэрт шувууны дуулах нь эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг байв. Эдгээр тохиолдолд шувууны дуулах нь мэдрэлийн хэт ачааллыг арилгах үйл явцтай хэд хэдэн удаа давхцсан гадны дууны өдөөлт гэж үзэж болно. Үүний үр дүнд бие нь өдөөлтөд тодорхой хариу үйлдэл үзүүлж, өөрөөр хэлбэл тогтвортой рефлекс бий болсон. Ирээдүйд зөвхөн шувууны дуулах нөлөөн дор хүн амрах, амрах физиологийн төлөв байдлыг бий болгосон.

    Гэсэн хэдий ч шувуудын гоо зүйн ач холбогдол нь зөвхөн дуулах замаар хязгаарлагддаг гэж хэлэх нь буруу байх болно. Шувууд олон янзын өнгө, гайхалтай хөдөлгөөн, үүрээ барих чадвараараа амрагчдын анхаарлыг татдаг манай ой модыг чимдэг. Зөгий идэгч, галзуу, тоншуул, бухын шувуу, уяач, дуулах чадваргүй, өдийнхөө өнгөөр ​​цэцэгстэй өрсөлддөг. Даруухан өнгөтэй хулгана, улаач, бэлчир, болжмор, булшин зэрэг нь сүнслэг байдлын хувьд бидэнд ойр байдаг. Шувууд байхгүй бол өвлийн ой чимээгүй мэт санагддаг. Хэрэв та алхаж байхдаа хангинаж буй хөх, алтан шувуу, хос хөх далавчтай зулзаганууд эсвэл улаан хөхтэй бухын шувуудтай таарвал ойд өнгөрүүлсэн бүхэл бүтэн өдөр ямар нэгэн байдлаар сэргэж, таны ой санамжинд удаан хугацаагаар үлдэх болно. Ойд шувууд байх нь хүмүүсийн амралтыг сайжруулж, сэтгэл хөдлөм болгодог.

    Таны мэдэж байгаагаар ой нь маш олон янз байдаг бөгөөд энэ нь төрөл, найрлага, нягтрал, наснаас ялгаатай тусдаа хэсгүүдээс бүрддэг. Үүний зэрэгцээ ойн талбай бүр өөрийн гэсэн зүйлийн бүрдэл, шувуудын тоотой байдаг. Үүнтэй холбогдуулан тариалангийн орцны амьтдын онцлогийг олж мэдэх нь сонирхолтой санагдсан янз бүрийн төрөлой мод, наад зах нь эхний ойролцоо байдлаар, түүний амрагчдын хувьд сэтгэц-сэтгэл хөдлөлийн ач холбогдлыг тодорхойлдог.

    Хэдэн жилийн турш бид Воронежийн ногоон бүсэд байрладаг, хотын хүн амын амралт зугаалгаар эрчимтэй ашигладаг VLTI-ийн сургалт, туршилтын ойн аж ахуйн тариалангийн талбайн шувуудын тооллогыг хийсэн. Нягтлан бодох бүртгэлийн үндсэн арга нь маршрутын арга байсан өргөн хэрэглээшувуу судлалын практикт. Цэвэрлэгээ, зам болгон ашиглаж байсан маршрутууд дээр шувуудыг харааны болон дуу хоолойгоор нь харгалзан үзсэн. Тоолох зурвасын өргөн дунджаар 100 м байна.Бүх тооллогыг жил бүр нэгэн зэрэг буюу 5-р сарын 20-ноос 6-р сарын 20 хүртэл, өөрөөр хэлбэл манай амьтны аймагт шувуудын дийлэнх хэсэг нь үүрлэж байгаа үед, шувууд стандартыг чанд баримталдаг байсан. тэдний үүрлэх газрууд.

    Ойн аж ахуйн нэгжийн тариалалтанд хамгийн олон тооны шувууд нь 80-90 насны I давхаргад нарс, II давхаргад царс бүхий олон давхаргат субораль тариалалт, түүнчлэн талвеж судубравын тариалалт юм. 80-90 жилийн (шувууны популяцийн нягтрал 50.0 ба 58, маршрутын 1 км тутамд 25 хос). Шувууны хамгийн бага тоог залуу өндөр нягтаршилтай навчит болон нарс тариалалт, нигант ойд тэмдэглэв (1 км тутамд 11.25; 5.25, 17.0 хос). 60-70 насны шинэ судубравын тариалалт нь шувуудын тоогоор (1 км тутамд 35.6 ба 32.5 хос) дунд байр эзэлдэг.

    Шинэхэн субори (B 2) тариалалт нь нарийн төвөгтэй олон давхаргат, нарс нь 1-р давхаргад ургадаг, 2-р давхарга нь царс модноос бүрддэг. I түвшний бүрэн байдал 0.5-0.6, II түвшний - 0.4-0.5; III зэрэглэлд багтах дунд зэргийн нягтралтай . Маршрутуудад бүртгэгдсэн 48 зүйлийн шувуудаас 40 зүйл буюу 83.3% нь энэ тариаланд бүртгэгдсэн бөгөөд 1 км-т 50 хос популяцийн нягтралтай байна. Энд хамгийн олон тооны нийтлэг яст мэлхийн тагтаа, дууны хөхөндөй, ногоон финчин, шар шувуу, шуугиан, кардуэлис бүртгэгдсэн байдаг. Дуулах нь эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг (асуулгад оролцогчдын дийлэнх нь. Тариалангийн талбайд тод өдтэй шувууд, ойн пипит, энгийн хөхөө, хөхөө, хөхөө, хонгор шувуу, булшин зэрэг) байдаг. хамгийн олон тооны нялцгай биетэн, том толботой тоншуул, энгийн ориол, жижиг толботой тоншуул, цагираг зэргийг тэмдэглэжээ.

    Талвеж судубравын тариалалтын найрлага (C 2 -C 3) 8D2Yas + Os, Lp, Cl; бүрэн дүүрэн байдал 0.8; нас 80-90 жил; дунд зэргийн нягтралтай, хаа сайгүй шигүү ургасан ургалт нь hazel, warty euonymus, алим, лийр модноос бүрддэг. Талвегийн ёроолоор горхи урсдаг. Энэ төрлийн ой модыг иж бүрнээр нь тарьж ургуулсан далд ургамлууд, мөн ойд ойрхон байгаа нь энд янз бүрийн шувууд суурьших таатай нөхцлийг бүрдүүлсэн. Энэ тариаланд 37 зүйл (77%) нь 1 км-т 58.25 хос популяцийн нягтшилтай бүртгэгдсэн байна. Шувуудын 25-аас дээш хувь нь (1 км тутамд 15.5 хос) дуулах нь судалгаанд оролцогчдын дийлэнх нь тайвшруулах нөлөөтэй зүйлүүд юм. Энд хамгийн олон тооны цагаан хөмсөг, энгийн ориол, ойн зулзага, жирийн хясаа, хязаалан, цэцэрлэгийн болон хар толгойт улаач, энгийн булбул, сэвэг зарам; маш олон том цагаан толгойт ба энгийн одны загас, энгийн тагтаа, дууны хөхөө, ногоон финч байдаг. Энэхүү тариалангийн олон янзын, олон тооны шувууд нь хүний ​​​​сэтгэл хөдлөлд эерэг нөлөө үзүүлдэг.

    Шинэ судубрава (C 2). Өндөр албан тушаалыг эзэлдэг. Тариалангийн найрлага 8D1Yas10s+B; бүрэн дүүрэн байдал 0.7-0.8; нас 50-60 жил. Ургамалгүй судубравад 22 зүйлийн шувуу (46%) бүртгэгдсэн нь 1 км-т 32.5 GEL-ийн нягтралтай байсан нь талвеж судубраваас хамаагүй бага юм. Шувууны зүйлийн найрлагад хэд хэдэн онцлог шинж чанарууд байдаг: энгийн булбул ба энгийн сэвэг зарам нь энд үүрлэдэггүй, талвеж судубравын илүү чийглэг газар нутгийг чиглүүлдэг. Ургамал байхгүй нь цэцэрлэгт хүрээлэн, саарал, хар толгойт үүлдэр алга болж, ургасан хадан дээр үүрээ засаж, хар хөмсөг, цагаан хөмсөг нь эдгээр газруудаас зайлсхийхэд хүргэдэг. Үүний зэрэгцээ, хөрсний гадарга дээр хооллохыг илүүд үздэг шувуудын тоо өсөхөд далд ургах ургамал байхгүй байсан нь нөлөөлсөн: ийм газруудад тахианы популяцийн нягтрал талвэг сүдү ойнхоос 1.2 дахин, 1.4 дахин их байдаг. шигүү ургасан шинэхэн суду браваас өндөр. Ийм нөхцөлд энгийн оддын тоо толгойн судубрав дахь энэ зүйлийн тооноос 1.8 дахин их байна. Судалгаанд оролцогчдын дийлэнх нь эдгээр шувуудын дуулах нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг ихэсгэдэг.

    Өтгөн ургасан судубравын дунд жирийн булшин, цагаан хөмсөг, хар хөмсөг, зулзаганууд гарч ирдэг бөгөөд том цагаан толгойт, энгийн ориол, хязаалан, хоржигнуурын тоо мэдэгдэхүйц нэмэгддэг. Эдгээр шувууд шигүү ургасан шинэхэн судубравт гарч ирсэн нь энэ төрлийн ойг талвеж судубравын тариалангаар хүмүүст үзүүлэх сэтгэл хөдлөлийн хүч чадлын хувьд ойртуулж байна. Гэсэн хэдий ч эдгээр нөхцөлд шувуудын нийт тоо talvezh sudubrava-аас ойролцоогоор 1.5 дахин бага байна.

    20-30 насны өндөр нягтаршилтай нарс, навчит таримал ургамлын амьтад муу байдаг. Үхсэн хөрсөн бүрхэвчтэй, 0.9 нягтшилтай цэвэр нарсны соёлд зөвхөн 6 зүйл, өтгөн навчит туйлд 9 зүйл шувууг тооцдог. Эдгээр тариалангийн сэтгэл санааны нөлөө нь авч үзсэнтэй харьцуулахад харьцангуй бага юм.

    Шувууны сэтгэлзүйн эмчилгээний ач холбогдлын талаар ярихдаа бид шувуу судлаачид "Хэзээ нэгэн цагт шувууны дууг үзүүлэх нь анагаах ухаанд дуу авианы эмчилгээний арга болгон өргөн хэрэглэгдэх болно, мөн зарим мэдрэлийн өвчнийг эмчлэх боломжтой болно" гэсэн итгэлтэйгээр бид бүрэн хуваалцаж байна. шувуудын дуулж буй байгаль".

    Хэрэв та алдаа олсон бол текстийн хэсгийг тодруулж, товшино уу Ctrl+Enter.

    Шувууд үргэлж хүмүүсийн анхаарлыг ихэсгэсээр ирсэн. Эрт дээр үеэс хамгийн их янз бүрийн ард түмэнШувууд тэнгэр, газрын хоорондох зуучлагч байсан. Тэднийг бурхдын хүслийн элч, төлөөлөгч гэж үздэг байв. Амьтдын бүлгүүдийн аль нь ч домог, үлгэр, итгэл үнэмшилд тийм их анхаарал хандуулаагүй. Домог зүйд бурхад ба тэдгээрийн элч нар, янз бүрийн элементүүд, үүлийг ихэвчлэн шувуу болгон дүрсэлсэн байдаг [Sternberg, 1936]. Хамгийн эртний Египетийн иероглифт хэд хэдэн шувууд багтдаг - хараацай, шар шувуу, өвөр шувуу, бөднө шувуу, шонхор шувуу [Каприелов, 1980]. Олон сайн зүйл шувуудтай холбоотой байдаг. Эдгээр нь оргил, тэнгэр, нар, тэнгэрлэг мөн чанар, салхи, тэнгэрийн сүнс, үржил шим, элбэг дэлбэг байдал, тэнгэрийн сүнс, эрх чөлөө, өсөлт хөгжилтийн биелэл юм. Хүний бараг бүх шувууд үүнтэй холбоотой байдаг. Тэгэхээр хөхөө бол цаг хугацааны бэлгэдэл, булбул бол баяр баясгалан, өрөвтас бол аз жаргал, хараацай бол гэр орон, бүргэд бол хүч, шонхор бол хутагт юм. Хүмүүс дууч шувуудад онцгой ханддаг байсан бөгөөд тэдгээрийг байгалийн дахин төрөлт, амьдралын оргил үе, амьтдын хүсэл тэмүүллийн түлхэц, хүмүүсийн яруу найргийн мөрөөдлийн үүсгэгч гэж үздэг байв (Шепинг, 1985). Тотеизм (хүмүүсийн амьтадтай харилцах итгэл үнэмшил) нь шувууг бурханчлах хамгийн эртний хэлбэртэй холбоотой байх ёстой (Семенов, 1966). Олон төрлийн шувууд тотем байсан. Тиймээс Энэтхэгийн овог аймгуудад хэрээ, шар шувуу, бүргэд, австраличуудын дунд хар кокату, цагаан кокаду, эму болон бусад тотемууд байсан. Тотемд хандах хандлага нь онцгой байсан бөгөөд янз бүрийн ард түмний дунд ижил биш байв. Ихэнхдээ тотем амьтдыг олборлох, идэхийг хориглодог байв. Шувуудыг мөн хүний ​​сүнстэй адилтгасан. Шувуу "тэнгэрийн" хувьд энэ нь төгс байсан. Египтэд сүнсний иероглифийг хүний ​​толгойтой шувуугаар дүрсэлсэн байдаг. Янз бүрийн ард түмний дунд шувуудыг янз бүрийн шувуудын хэлбэрээр төлөөлдөг байсан, жишээлбэл, Алтайчуудын дунд - азарган тахиа, якутуудын дунд - болжмор. Христэд итгэгчдийн дунд зөв шударга хүний ​​сүнс биеийг цагаан шувуу, гэмт хэрэгтэн хар хэлбэрээр орхидог [Соколова, 1972]. Дэлхийн олон ард түмний домог зүйд шувууд бол үхэгсдийн сүнс эсвэл сүнсийг нөгөө ертөнц рүү зөөдөг гэж үздэг байв. IN эртний ЭнэтхэгТэд нас барсан өвөг дээдсийн сүнс цаасан шувуу болон бусад хэлбэрээр дэлхийд буцаж ирдэг гэж үздэг махчин шувууд. Ромд нэгэн эзэн хаан нас барахад талийгаачийн сүнсийг авч явахын тулд бүргэдийг суллав [Пропп, 1986]. Эртний ертөнцөд шувууны тусламжтайгаар мэргэ төлөг хийх шинжлэх ухаан байсан. Шувуу ажиглах ийм мэргэ төлөгийг ивээл гэж нэрлэдэг байв (лат. avis- шувуу ба тусгай- харах). Шувуудын дүр төрх, дуу хоолой, нислэгийг тодорхой байдлаар тайлбарлав. Шар шувуу, корвид, тагтаа, хараацай, гэрийн тахиа хамгийн их анхаарал татсан (Graves, 1992). Ихэнхдээ шувууд ертөнцийг бүтээхэд шууд туслах үүрэг гүйцэтгэдэг. Сибирийн олон ард түмэн ба Хойд америкДэлхийг шавар, шавраас бий болгосон гэсэн домог өргөн тархсан бөгөөд энэ нь хошуунд нь лак авчирсан [Соколова, 1972].

    Шувуудын нислэг, нүүдэл нь хүмүүсийн анхаарлыг ихэд татдаг. Хэдэн мянган жилийн турш шувуудын нислэг хүмүүсийн хувьд нууц хэвээр үлджээ. Шувуудын нүүдэл нь олон шашны итгэл үнэмшил, зан үйл, итгэл үнэмшил, өдөр тутмын амьдралд тусгагдсан байдаг. Эртний Перс улсад хуанли зохиохдоо ирэх, явах цагийг харгалзан үздэг байв. янз бүрийн төрөлшувууд. Лалын шашинтнуудын дунд цагаан өрөвтас нь нүүдлийн ачаар ариун шувуу болжээ. Арабын итгэл үнэмшлийн дагуу өрөвтас бол нас барсан мусульманчуудын сүнс бөгөөд бошиглогч Мухаммедын бунханд мөргөл үйлдэж байгаагүй тул шувууны хэлбэрээр үүнийг хийхээс өөр аргагүй болдог. Өрөвтасыг алсан хэнийг ч алуурчин гэж үздэг [Cloudsley Thompson, 1982]. Хаврын улиралд шувууд ирэхийг хүмүүс эртнээс тэмдэглэсээр ирсэн. Тэд намар алга болж, хавар гарч ирсэн нь олон мухар сүсгийг бий болгосон. Шувууд ирэх нь хавар удахгүй ирж, дулаахан болно гэсэн үг юм (Соколова, 1972). Олон ард түмний санаа бодлын дагуу шувууд өвлийн улиралд диваажинд нисдэг байв. Орос улсад нүүдлийн шувуудыг диваажин гэж нэрлэдэг байв. Түүгээр ч барахгүй анхны шувууд ирэхэд л хавар угтав. Диваажингаас, бурхадаас нисэн ирж, хаврын дулааныг авчирсан шувуу эдгээр бурхдын элч болдог. "Хаврыг авчирсан" шувууд онцгой хандлагатай байсан бөгөөд тэдний хүндэтгэлд зориулж хөгжилтэй амралт зохион байгуулж, амттан, тахил өргөж, залбирал, хүсэлтээр ханддаг байв. At Зүүн СлавуудИйм өдрийг 3-р сарын 17-нд тэмдэглэж, "Роккер Герасим" гэж нэрлэдэг байв. Шувууд ирэхтэй холбоотой өөр нэг өдөр бол 3-р сарын 22 (Христийн шашны дөчин гэгээнтний баяр. Энэ өдөр "болжмор" гэж нэрлэгддэг зан үйлийн жигнэмэг жигнэдэг байв [Килимник, 1994]. Үүнтэй төстэй баяр бусад оронд ч байсан. Дорнодод. Прусс, ирэх өдрийг 3-р сарын 25-нд тэмдэглэдэг - Аннониум дээр, Англид - 4-р сарын 15-нд "залгих өдөр", Грект хараацайнуудын ирэлтийг 3-р сарын 1-нд тэмдэглэдэг байв [Гаттекер, 1989]. Европ дахь хаврын сүлдчид. олон төрлийн шувууд байсан - дэгээ, одтой, хээрийн болжмор, саарал тогоруу, цагаан өрөвтас, хээрийн далавч, хөхөө, булбул [Дементьев, 1950].Сибирийн зарим ард түмний дунд бүргэд хавар авчирдаг байжээ [Штернберг, 1936].Зарим шувуудын ирэлт давхцаж байв. Хаврын хээрийн ажил эхэлснээр [Грищенко, 1985]. байшинд хавар авчирсан, болжмор - талбай руу, галуу - усан сан, хөхөө, булшин - цэцэрлэг, ойд, өрөвтас шинэ төрсөн хүүхдүүдийн сүнсийг авчирсан, бөднө шувууд, хөхөө - өвөг дээдсийн сүнс (Килимник, 1994). гадаад төрх нь муу мэдээний дохио байж болно. Жишээлбэл, Баруун Европт цоргоны бүжиг, гацуур модны хонхорхой гарч ирэх нь үхэл, тахал, өлсгөлөнтэй холбоотой байв (Грищенко, 1985).

    Ардын итгэл үнэмшлийн олон шувууд нь хүнийг янз бүрийн зовлон зүдгүүрээс хамгаалагч, хамгаалагч, аврагч юм. Шувууд шавьжны байгалийн дайсан тул энэ хандлага нь жинхэнэ үндэслэлтэй юм. Тэднийг устгаснаар шувууд ургацаа аварч, улмаар хүмүүсийн сайн сайхан байдлыг хадгалсан [Штернберг, 1936]. Үүний ердийн жишээ бол цагаан өрөвтас юм. Олон хүмүүсийн дунд хүндэтгэлтэй хандах нэг шалтгаан нь хортон шавьж, ялангуяа царцаа устгах явдал юм (Грищенко, 1998). Шувууд хүнийг муу ёрын сүнснүүдээс хамгаалдаг байв. Эдгээр шувуудын нэг нь азарган тахиа байсан бөгөөд алдартай итгэл үнэмшлийн дагуу азарган тахианы эхний хэрээтэй амралтын өдрүүдэд шуламууд гэртээ харих ёстой. Мөн азарган тахиа эдгээхэд ашигладаг байсан. Воронеж мужид хүүхэд шөнөдөө хашгирвал ээж нь түүнийг хормойгоор нь ороож, тахианы саравч руу аваачиж эдгээдэг байв. Азарган тахиа нь хүүхдийн бүх айдас, уйлалтыг арилгаж, түүнд өгдөг гэж үздэг байв эрүүл унтах[Вагурина, 1998]. Өөр нэг шувуу - хамгаалагч нь шар шувуу байв. Энд шар шувууны өвөрмөц "хоолох" дуудлага нь хүмүүст аюулын талаар сэрэмжлүүлж, үүрэг гүйцэтгэсэн (Фрейзер, 1980).

    Шувуудыг зөвхөн шавьжтай тэмцэхээс гадна өвчний эсрэг тэмцэхэд ашиглаж болно. Францад болжморын сарвууг авч явдаг хүн дайснуудаас айж чадахгүй гэж үздэг байв. Мөн булбулын дуу нь үхэж буй хүмүүст тайван үхлийг авчирч, өвчтөний хурдан эдгэрэхэд хувь нэмэр оруулав. Саксонид тэд загалмай нь байшингаас бүх өвчнийг арилгадаг гэж үздэг байв [Гаттекер, 1989].

    Бараг бүх үндэстэн ийм шувуутай байсан эсвэл байдаг бөгөөд түүнд хандах хандлага нь онцгой, хүндэтгэлтэй байдаг. Украйн, Польшид lapwing их дуртай (тэнд үүнийг цахлай гэж нэрлэдэг). Эртний итгэл үнэмшлээр бол, хормой бол нөхрөө Татаруудад алагдсан эмэгтэйн сүнс гэж үздэг. Энд тэр нисч, чангаар уйлдаг. Эвээний үүрэнд хүрдэггүй, хэн ч хөнөөгөө алвал гай болно гэж үздэг. Польшид бөднө шувуудыг хамгаалдаг байсан бөгөөд хэрэв та энэ шувууны үүрэнд хүрэхгүй бол дараа жил болно гэж тэд итгэдэг байв. сайн ургац. Тоншуул нь Ромул, Ремус хоёрт гал авчирч, хоол хүнс авчирдаг гэж үздэг байсан тул эртний Ромчуудын дунд ариун шувууд юм (Сумцов, 1980). Славянчууд тагтаанд хүндэтгэлтэй ханддаг байсан бөгөөд тэд хайр, амар амгалан, амар амгалангийн бэлэг тэмдэг байв [Федосеенко, 1980]. Еврейчүүд цагирагыг ухаалаг шувуу гэж үздэг байсан бөгөөд энэ нь Узбекистаны ариун шувуу юм. Новгород мужид дэгээний үүрийг устгах нь нүгэл гэж тооцогддог байсан - байшин шатаж магадгүй юм. Та хөхөө алж чадахгүй - мал аж ахуйд золгүй явдал тохиолдох болно. Францын хар шувуу аз жаргалыг авчирдаг бөгөөд Германд энэ шувуу байшинг аянга цахилгаанаас хамгаалдаг гэж үздэг тул өвлийн улиралд тэжээл өгдөг. Өвлийн улиралд эдгээр шувуудыг тэжээдэг хүмүүс баяртай байх болно [Борейко, 1999].

    Тиймээс хүн төрөлхтний түүхэнд шувууд түүний хажууд байсан. Хүн шувуудын зан байдал, тэдний дуу хоолойд болж буй үйл явдлууд эсвэл ирээдүйтэй харилцах харилцааг эрэлхийлж, тэднийг бурханчлагдсан, өвчин эмгэгээс хамгаалагч, сайн эсвэл муу мэдээний дохио гэж үздэг байв. Шувууд бол хүнтэй маш ойрхон амьдарч чаддаг цорын ганц амьтан юм. Хүмүүс үүнийг харж, үнэлж, байгалийн салшгүй нэг хэсэг гэдгээ ойлгож, шувууд ч түүнд үүнийг үргэлж сануулдаг. Шөнийн өглөөний дуунууд, байшингийн ойролцоох өрөвтасны мэдэгдэхүйц үүр, нисдэг тогорууны шаантаг - энэ бүхэн зөвхөн эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлж, хүнийг өдөөдөг.