"Геометрийн дүрсүүд" гэрэл зургийн цомогт аялал" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй. сэдвээр математикийн хичээлийн төлөвлөгөө (ахлах бүлэг).

Хэсгүүд: Технологи

Хичээлийн зорилго:

  • геометрийн биетүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, олон өнцөгтийн зургийг бүтээх ур чадвар;
  • орон зайн үзэл баримтлал, орон зайн сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  • график соёлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл:нэгтгэсэн.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:интерактив самбар MIMIO, мультимедиа проектор, компьютер, интерактив самбарт зориулсан mimo төсөл, мультимедиа танилцуулга, Compass-3D LT програм.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД

I. Зохион байгуулалтын мөч

1. Мэндлэх;

2. Сурагчдын ирцийг шалгах;

3. Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгах;

4. Ангийн дэвтэр бөглөх (болон цахим)

II. Өмнө нь сурсан материалыг давтах

Мимо төсөл интерактив самбар дээр нээлттэй байна

1-р хуудас.Математикийн хичээл дээр та геометрийн биетүүдийг судалсан. Та дэлгэцэн дээр хэд хэдэн цогцсыг харж байна. Тэдний нэрийг санацгаая. Оюутнууд геометрийн биетүүдэд нэр өгдөг, хэрэв хүндрэл гарвал би тусалдаг. (Зураг 1).

1 - дөрвөлжин призм
2 - таслагдсан конус
3 - гурвалжин призм
4 - цилиндр
5 - зургаан өнцөгт призм
6 - конус
7 - шоо
8 - таслагдсан зургаан өнцөгт пирамид

4-р хуудас. Даалгавар 2. Өгөгдсөн геометрийн бие ба геометрийн биеийн нэр. Бид сурагчийг самбар дээр дуудаж, түүнтэй хамт олон талт болон хувьсгалын биетүүдийг нэрээр нь чирч, дараа нь геометрийн биетүүдийн нэрийг чирнэ (Зураг 2).

Бүх биеийг олон талт болон эргэлтийн биетүүдэд хуваадаг гэж бид дүгнэж байна.

Бид "Геометр биетүүд" танилцуулгыг асаадаг ( Өргөдөл ). Танилцуулга нь 17 слайдтай. Та танилцуулгыг хэд хэдэн хичээлд ашиглаж болно, энэ нь нэмэлт материал агуулсан (слайд 14-17). 8-р слайдаас Presentation 2-ын холбоос (шоо боловсруулах) байна. Танилцуулга 2 нь 1 слайдыг агуулсан бөгөөд 11 шоо хөгжлийг харуулсан (тэдгээр нь видео бичлэгийн холбоосууд). Хичээл нь MIMIO интерактив самбарыг ашигладаг бөгөөд оюутнууд компьютер дээр ажилладаг (практик ажил хийдэг).

Слайд 2.Бүх геометрийн биетүүд нь олон талт ба хувьсгалт биетүүдэд хуваагддаг. Олон өнцөгт: призм ба пирамид. Хувьсгалын биетүүд: цилиндр, конус, бөмбөг, торус. Сурагчид диаграммыг ажлын дэвтэртээ зурна.

III. Шинэ материалын тайлбар

Слайд 3.Пирамидыг авч үзье. Пирамидын тодорхойлолтыг бичье. Пирамидын дээд хэсэг нь бүх нүүрний нийтлэг дээд хэсэг бөгөөд S үсгээр тэмдэглэгдсэн байна. Пирамидын өндөр нь пирамидын оройноос унасан перпендикуляр юм (Зураг 3).

Слайд 4.Зөв пирамид. Хэрэв пирамидын суурь нь ердийн олон өнцөгт бөгөөд өндөр нь суурийн төв рүү унасан бол пирамид нь тогтмол байна.
Ердийн пирамидын хувьд бүх хажуугийн ирмэгүүд тэнцүү, хажуугийн бүх нүүр нь ижил тэгш өнцөгт гурвалжин юм.
Ердийн пирамидын хажуугийн гурвалжны өндрийг - гэж нэрлэдэг. ердийн пирамидын апотем.

Слайд 5.Үндсэн элементүүдийн тэмдэглэгээ бүхий ердийн зургаан өнцөгт пирамид барих анимейшн (Зураг 4).

Слайд 6. Бид призмийн тодорхойлолтыг дэвтэрт бичдэг. Призм нь хоёр суурьтай (тэнцүү, зэрэгцээ олон өнцөгт) олон өнцөгт бөгөөд хажуугийн нүүр нь параллелограмм юм. Призм нь дөрвөлжин, таван өнцөгт, зургаан өнцөгт гэх мэт байж болно. Призмийг суурь дээрх дүрсийн нэрээр нэрлэсэн. Үндсэн элементүүдийн тэмдэглэгээ бүхий ердийн зургаан өнцөгт призмийг бүтээх хөдөлгөөнт дүрс (Зураг 5).

Слайд 7.Энгийн призм нь суурин дээрээ ердийн олон өнцөгт хэлбэртэй шулуун призм юм. Параллелепипед нь ердийн дөрвөлжин призм юм (Зураг 6).

Слайд 8.Шоо нь параллелепипед бөгөөд бүх нүүр нь дөрвөлжин хэлбэртэй байдаг (Зураг 7).

(Нэмэлт материал: слайд дээр куб хөгжүүлэлт, нийт 11 өөр боловсруулалт бүхий танилцуулгын холбоос байна).
Слайд 9.Цилиндрийн тодорхойлолтыг бичье.Тэгш өнцөгтийг түүний аль нэг талыг дайран өнгөрөх тэнхлэгийг тойрон эргүүлснээр үүссэн цилиндрийг эргэлтийн бие гэнэ. Цилиндр хүлээн авах хөдөлгөөнт дүрс (Зураг 8).

Слайд 10.Конус нь тэгш өнцөгт гурвалжны нэг хөлийг нь дайран өнгөрөх тэнхлэгийг тойрон эргэх замаар үүссэн эргэлтийн бие юм (Зураг 9).

Слайд 11.Таслагдсан конус нь тэгш өнцөгт трапецийг өндрөөр нь дайран өнгөрч буй тэнхлэгийг тойрон эргэхэд үүссэн эргэлтийн бие юм (Зураг 10).

Слайд 12.Бөмбөлөг нь түүний диаметрийг дайран өнгөрч буй тэнхлэгийг тойрон эргэх замаар үүссэн эргэлтийн бие юм (Зураг 11).

Слайд 13.Торус гэдэг нь тойргийн диаметртэй параллель тэнхлэгийг тойрон эргэхэд үүссэн эргэлтийн бие юм (Зураг 12).

Сурагчид геометрийн хатуу биетүүдийн тодорхойлолтыг дэвтэртээ бичдэг.

IV. "Ердийн призмийн зургийг бүтээх" практик ажил

Мимио төсөл рүү шилжиж байна

Хуудас 7. Гурвалжин ердийн призмийг өгөв. Суурь нь ердийн гурвалжин юм. Призмийн өндөр = 70 мм, суурийн тал = 40 мм. Бид призмийг шалгаж (үндсэн үзэгдэх чиглэлийг сумаар харуулсан), урд, дээд, зүүн талд харагдах хавтгай дүрсүүдийг тодорхойлно. Бид үзэмжийн зургуудыг гаргаж аваад зургийн талбар дээр байрлуулна (Зураг 13).

Оюутнууд Луужин - 3D программд ердийн зургаан өнцөгт призмийн зургийг бие даан зурдаг. Призмийн хэмжээсүүд: өндөр - 60 мм, суурийн эргэн тойрон дахь тойргийн диаметр - 50 мм.
Дээд талаас нь зураг зурах (Зураг 14).

Дараа нь урд талын үзэмжийг бүтээдэг (Зураг 15).

Дараа нь зүүн талын үзэмжийг барьж, хэмжээсийг хэрэглэнэ (Зураг 16).

Ажлыг оюутнууд компьютер дээр шалгаж, хадгалдаг.

V. Сэдвийн талаархи нэмэлт материал

Слайд 14. Тогтмол таслагдсан пирамид (Зураг 17).

Слайд 15.Налуу хавтгайгаар таслагдсан пирамид (Зураг 18).

Слайд 16.Тогтмол гурвалжин пирамидын хөгжил (Зураг 19).

Слайд 17.Параллелепипедийн хөгжил (Зураг 20).

"Адал явдалтай суралцах" дунд бүлгийн хүүхдүүдийн математикийн ойлголтыг хөгжүүлэх эцсийн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:

Геометрийн биетүүдийн талаархи санаа бодлыг бий болгох, хүрээлэн буй орчин дахь танил геометрийн хэлбэрийн объектуудыг таних чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах; 8 хүртэлх тооллогыг нэгтгэх, 8 доторх тоо, тоог ойлгох.

Даалгаварууд:

Шинэ асуудлын нөхцөл байдалд судлагдсан геометрийн биетүүдийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг шинэчлэх.
Хавтгай геометрийн хэлбэрийг орон зайн биетэй харьцуулах чадварыг сургах, сэтгэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх.
8 хүртэл тоолох, дутуу тоог олох чадварыг бэхжүүлэх.
1-8 хүртэлх тоог ялгах чадварыг сургах, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.
Ойролцоох объектуудаас геометрийн хэлбэрийг олох чадварыг сургах.
Объектуудыг хэрхэн ангилах, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх: харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх.

Тоног төхөөрөмж:

"Дөрөвдүгээр хүрд" тоглоомын танилцуулга, мультимедиа хэрэгсэл, тоо бүхий тасалбар, 1-ээс 8 хүртэлх сандал дээрх тоо, Диенеш блок, Үлгэр хүүхэлдэй, геометрийн биеийн "паспорт", конус, шоо, бөмбөг, цилиндр, шидэт уут, шүгэл. .

Хичээлийн явц:

"Сайн уу найз" харилцааны тоглоом

Хүүхдүүд чөлөөтэй тархан зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зочиддоо мэндчилгээ дэвшүүлээрэй. Залуус аа, надад хэлээч, өнөөдөр өглөө та бүгд бие биетэйгээ мэндчилж байсан уу? Дахин мэндчилье, гэхдээ үгээр биш, харин хамраараа. (чих, мөр, гэдэс, өвдөг). Одоо гараа барьж, жижиг тойрог хийцгээе. Гараа өргөөд наранд мэндэлцгээе, халуун дулааныг нь мэдэрцгээе, одоо бие биедээ энэ дулааныг бэлэглэе. (Өмнө нь тэвэрсэн алгаа доош буулгаж, үлээлгээрэй.)
Багш утсандаа SMS мессеж хүлээн авав: Геометрийн дүрсийн оронд асуудал байна. Геометрийн орны оршин суугчид муу дагина Призмагаас зугтахын тулд тусламж хүсч байна. Үүнийг хийхийн тулд та бэрхшээлийг даван туулж, олон ажлыг дуусгах хэрэгтэй. Геометрийн дүрст нутгийн оршин суугчдад тусалцгаая?
Бид үүнийг зохицуулж чадах уу? Аялал урт байна, бид юу авах вэ? (онгоц, галт тэрэг, автобус гэх мэт) Энд тасалбар байна. Муу дагина бүх тоог хольж хутгаад нэг тоо алга болжээ. Таны тасалбар дээр байхгүй дугаар нь манай галт тэрэгний суудлын дугаар байх болно (онгоц, автобус гэх мэт). Шүгэл, галт тэрэг хөдөлж байна ...

Нэгдүгээр буудал "Таамаглах"

Тоглоом "Зураг олох"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эхний буудал, буу. (Үлгэр хүүхэлдэй гарч ирнэ.)

Үлгэр хүүхэлдэй:

Чи яагаад ирсэн юм бэ? Чамайг хэн дуудсан бэ?

Хүүхдүүд:

Бид геометрийн орны оршин суугчдад туслахаар ирсэн.

Үлгэр хүүхэлдэй:

Та тэнд хэзээ ч хүрэхгүй! Та геометрийн дүрсийг мэдэхгүй.

Хүүхдүүд:

Үлгэр хүүхэлдэй:

Би өөрөө үүнийг харахаас нааш хэзээ ч итгэхгүй. Ойролцоох объектуудаас геометрийн хэлбэрийг олохыг хичээ. Хаха, чи тэднийг хэзээ ч олохгүй.

Хүүхдүүд объектуудыг нэрлэж, геометрийн дүрс яг хаана нуугдаж байгааг хэлж өгнө.

Үлгэр хүүхэлдэй:

Би ойлгож байна, чи мэднэ. Тийм бай, би чамайг нэвтрүүлэхийг зөвшөөрнө. Гэхдээ та дараагийн даалгавраа даван туулж чадахгүй нь гарцаагүй.

Хоёр дахь буудал "Пойграйка"

Тоглоом "Дөрвөн дугуй"

Тоглоомын танилцуулга. Хүүхдүүд слайд дээрх нэмэлт зүйлийг нэрлэж, сонголтоо зөвтгөнө. Хэрэв хариулт зөв бол нэмэлт зүйл алга болно.

Үлгэр хүүхэлдэй:

Тэгээд бид энэ даалгавраа биелүүлсэн! Сайн хийлээ! Би уурлахыг ч хүссэнгүй. Цаашид ямар амжилт гаргахыг харцгаая. Галт тэрэг хөдөлнө. (Шүгэл).

Гуравдугаар станц "Геометрическая"

Үлгэр хүүхэлдэй:

Би геометрийн орны оршин суугчдыг шидэт цүнхэндээ нуусан. Хэрэв та хайхгүйгээр олж мэдвэл, тэр ч байтугай түүний паспортыг олж чадвал та түүнийг аврах болно. За, чи түүний цүнхэнд үүрд сууж болохгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид чадах уу? Хосоороо явцгаая. Нэг нь тэнд хэн сууж байгааг олж мэдэхийг оролдох болно, нөгөө нь паспортыг нь олох болно. Үлдсэн хүүхдүүд даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгана.

Үлгэр хүүхэлдэй:

Тэгээд бид энэ даалгавраа биелүүлсэн! Өө, уурлах нь бүр ч сонин биш. Би чамд сүүлчийн даалгавар өгье. Энд миний шидэт хайрцагны байшингууд байгаа бөгөөд тэдгээрт геометрийн дүрсүүд амьдардаг. Тэднийг хэр сайн мэдэхийг харцгаая.
Та хосоороо, хамтдаа ажиллах хэрэгтэй гэдгийг санаарай, тэгвэл та миний бүх ажлыг даван туулах болно.

Цэнхэр бус 4 гурвалжинг хивсэн дээр тавь.
Сайн байна. Тэдэнд шар бус 6 тойрог нэмнэ.
Сайн хийлээ! Доор нь улаан биш 8 квадратыг байрлуул.
Агуу их. 7 тэгш өнцөгтийг бүр ч доогуур байрлуул.

Сайн хийлээ! Бид бүх даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн тул би муу дагина биш, харин сайн дагина болсон. Сайхан сэтгэлтэй байх үнэхээр сайхан. Та бүх оршин суугчдыг аварсан. Баярлалаа залуусаа. Чиний явах цаг боллоо, галт тэрэг хөдөлж байна. Таныг дахин ирэхийг тэсэн ядан хүлээж байна. Баяртай. Бид цэцэрлэгтээ буцаж ирдэг.

Хичээлийн хураангуй:

Бид өнөөдөр хаана байсан бэ?
Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
Та юуг хамгийн сайн хийсэн бэ?
Та ямар тоглоом дахин тоглохыг хүсч байна вэ?

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Америкт Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "Хуульчин дуу" кино гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид дүрүүдтэйгээ тун төстэй...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.

Нийтлэлийн текстийн хэсэг

Санкт-Петербург хотын Красногвардейский дүүргийн улсын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын 23-р цэцэрлэг Дунд насны хүүхдүүдэд зориулсан "Танин мэдэхүйн хөгжил" боловсролын чиглэлээр тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Сэдэв: "Геометрийн дүрсүүд" Сурган хүмүүжүүлэгч: Ловикова О.А.
Ашигласан технологиуд:
*Багш, хүүхдүүдийн хувийн шинж чанарт чиглэсэн харилцан үйлчлэлийн технологи; *Үйл ажиллагааны хандлагын технологи; * Тоглоомын технологи; *Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи; Санкт-Петербург 2015 он

Нэр:
"Өвлийн үлгэр"
Зорилтот:
Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи санаа бодлыг бий болгох, тэдгээрийг хүрээлэн буй орчинд таних чадвар.
Даалгаварууд:

1. Боловсролын:
- Судлагдсан геометрийн биетүүдийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг шинэ асуудлын нөхцөл байдалд шинэчлэх; - 5 дотор тоолох дасгалаа үргэлжлүүлэх; - Алга болсон дугаарыг олж сурах; - Объектуудын шугаман дарааллыг хэрхэн тодорхойлохыг үргэлжлүүлэн заах; - "нарийн - өргөн", "урт - богино" гэсэн ойлголтуудыг бататгах. - Хүүхдүүдэд хавтгай геометрийн дүрсийг орон зайн биетэй харьцуулах дасгал хийх;
2. Хөгжүүлэх:
- Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх: харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх. - Хурууны булчингийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. - Харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх. - Оньсого тайлах чадварыг хөгжүүлэх.
3. Боловсролын:
- Математикийн сонирхлыг хөгжүүлэх; - Багаар ажиллах, тараах материалтай ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. - Сониуч зан, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх; - Насанд хүрэгчдийн асуулт болон бусад хүүхдүүдийн хариултыг эцэс хүртэл сонсох чадварыг хөгжүүлэх.
Хамтарсан тасралтгүй боловсролын материал

үйл ажиллагаа:
тоглоомон хэрэм, геометрийн биеийн "паспорт", конус, шоо, бөмбөг, цилиндр, 1-ээс 5 хүртэлх тоо, өргөн, нарийн цагаан судал, олон өнгийн хувцасны хавчаар, зурсан геометрийн дүрс бүхий картууд (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин), "хэсэг" шидэт толь ", 6 дугтуй.
Хүүхдийн зохион байгуулалт:
бүлэг
Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:
“Танин мэдэхүйн хөгжил” ТББ, “Нийгэм, харилцааны хөгжил” ТББ, “Ярианы хөгжил” ТББ, “Биеийн хөгжил” ТББ, “Урлаг, гоо зүйн хөгжил” ТББ. 2

Хамтарсан тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Багшийн үйл ажиллагаа

Хүүхдийн үйл ажиллагаа
Багш нь хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагааг хянадаг.
1-р хэсэг. Гэнэтийн мөч,

сэдэл:
Бүлэгт чанга утас дуугарав. Багш чанга ярина: - Яаж!?... Санта Клауст асуудал тохиолдов!?... Тэгэхээр... Тэгэхээр... ойлголоо. Утсаа унтраадаг. - Залуус аа! Санта Клаусыг муу ёрын Баба Яга илбэв. Үлгэрийн ойн оршин суугчид Санта Клаусын шившлэгийг эвдэхийн тулд тусламж хүсч байна. За? Бид тэдэнд туслах уу? - Үүний тулд та бэрхшээлийг даван туулж, даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Даалгаврууд нь хэцүү боловч сонирхолтой байх болно. Бидний нөхөрлөл үүнд тусална. Бэлэн үү? -Тэгвэл үлгэрийн ой руу явцгаая. Өөрийгөө эргүүлж, үлгэрийн ойд өөрийгөө ол.
2-р хэсэг. Тоглоомын дасгалууд:
Энд бид үлгэрийн ойд байна. - Залуус аа, гацуур модны доор хэн нэгэн нуугдаж байна уу? Оньсого: Мөчир дагуу үсэрч, Харин шувуу биш, Улаан үстэй, Хүүхдүүд бие даасан үйл ажиллагаанд завгүй байдаг. Хүүхдүүд багшийн яриаг анхааралтай сонсож, ойртож эхэлдэг. Хүүхдүүдийн хариулт. Санта Клауст туслах хүсэл. Хүүхдүүдийн хариулт. Хүүхдүүд өөрсдийгөө эргүүлж, "үлгэрийн ойд өөрсдийгөө олдог". Хүүхдүүд эргэн тойрноо харж, зул сарын гацуур модыг олж, оньсогыг анхааралтай сонсдог. Тэд оньсого таамаглаж байна. 3
Үнэг биш. - Сайн уу, хэрэм! - Хэрэм, тэд биднийг дуудаж, Санта Клаус асуудалд орсон тул бид түүнийг яаралтай аврах хэрэгтэй гэж хэлсэн. Хэрэм. Надтай тоглооч! - Залуус аа, тоглоцгооё?
Тоглоом "Би хаана нуугдаж байна"
Багш нь хэрэмийг өөр өөр газар нуудаг. Белка туслахыг зөвшөөрөв. - Та даалгавраа биелүүлж, шидэт тольны хэсгүүдийг цуглуулах хэрэгтэй. Эхний даалгавраа биелүүлэхийн тулд та урт замаар алхах хэрэгтэй бөгөөд та "Геометрийн" цэвэрлэгээнд өөрийгөө олох болно. Бэлэн үү?
Глад "Геометр"
Цэвэрлэгээнд хэрэм хүүхдүүдэд даалгавраа тайлбарлав: - геометрийн биетүүдийг уутанд нуусан байна. Та тэднийг нэрлэх, тэр ч байтугай паспортыг нь олох хэрэгтэй. Энэ даалгаврыг биелүүлж, шидэт тольны хэлтэрхий хүлээн ав. Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид чадах уу? Хүүхдүүдийн хариулт. (Үнэг, хонхорхой, туулай, хэрэм гэх мэт) Хүүхдүүд хэрэмтэй мэндлээд түүнийг харна. Хүүхдүүдийн хариулт. Хүүхдүүд хэрэм хайж байна. Хүүхдүүдийн хариулт. Хүүхдүүд урт замаар алхдаг. Хүүхдүүдийн хариулт. Нэг хүүхэд цүнхнээсээ геометрийн биеийг гаргаж ирээд нэрлэж, нөгөө нь паспортыг нь олдог. Үлдсэн хүүхдүүд даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгана. 4
Хэрэм: Сайн байна! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн! Энд танд шидэт тольны нэг хэсэг байна! Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо цааш явах цаг боллоо. Хоёр дахь даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд та энэ өнгөний (цэнхэр) замаар алхах хэрэгтэй.
"Тусламж" -ыг цэвэрлэж байна
Цэвэрлэгээнд хэрэм хүүхдүүдэд даалгавар санал болгож байна: - Хэрэмний нялх хүүхдэд витамин өгөхөд надад туслаач. Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, витаминууд юугаараа ялгаатай вэ? - Хайрцагт витамин ямар хэлбэртэй байх ёстой вэ? - Витамин ямар өнгөтэй байх ёстой вэ? - Доод тавиур дээр витамин ямар өнгө, хэлбэр дутуу байна вэ? Юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна уу? - За, дутуу витаминаа хий. Хүүхдүүд цэнхэр замаар алхаж, эцэст нь "Туслагчдын" цэвэрлэгээнд ордог. Хүүхдүүд витамин өөр өөр байдгийг анзаардаг. Хүүхдүүдийн хариулт. (Тэдгээр нь дугуй, цэнхэр, өнгө, хэлбэр). Хүүхдүүдийн хариулт. (Шар, гөлгөр, дугуй, дөрвөлжин, гурвалжин хэлбэртэй). Хүүхдүүдийн хариулт. (1 хөх, 1 шар, 1 ногоон) Зарим хүүхдүүд гэнэтийн байдлаар витамин дутагдаж байгааг анзаардаг. Үүнийг багшид мэдэгдээрэй. Хүүхдүүдийн хариулт. (Та дутуу витамин нэмэх хэрэгтэй). Хүүхдүүд алга болсон 5-ыг доод тавиур дээр тавьдаг
Хэрэм: - Сайн байна! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн! Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дулааццгаая!
Биеийн тамирын минут
Сайн уу өвөл - өвөл, чи юу бэлэглэсэн бэ? Цагаан сэвсгэр цас, мөнгөлөг хяруу. Цана, чарга, тэшүүр, зул сарын гацуур модны гэрэл! - Үргэлжлүүлье! Хэрэм: - Гурав дахь даалгавраа биелүүлэхийн тулд та ийм дүрсээр хийсэн замаар алхах хэрэгтэй. Эдгээр тоонууд юу вэ?
Glade "Хөгжилтэй тоо"
Squirrel даалгавраа биелүүлэхийг санал болгож байна: - Энэ клирингт хөгжилтэй тоонууд амьдардаг. Тэд гүйх, үсрэх дуртай бөгөөд ихэнхдээ байраа мартдаг. Бид юу хийх ёстой гэж та бодож байна вэ? Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, картуудыг хараад чөлөөт зайд ямар дугаар оруулах ёстойг надад хэлээч? (Хүүхдийн тоогоор картыг санал болгодог; карт бүрт аль нэг дугаар байдаггүй). Хэрэм: Сайн байна! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн! Та бүхэндээ шидэт тольны хэлтэрхийг хүргэж байна. Дөрөв дэх даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд хүүхдүүд тоогоор хийсэн замаар алхдаг. - Энэ хэд вэ? витамин. Хүүхдүүд гараа хажуу тийш нь бөхийлгөх Гараа дээш өргөх Гараа дээш өргөх Хөдөлгөөнийг дуурайх Дэнлүү хийх Хүүхдийн хариулт. (Гурвалжин) Хүүхдүүдийн хариулт. (Бид тоонуудыг байранд нь оруулах хэрэгтэй.) Хүүхдүүдийн хариулт. Хүүхдүүдийн хариулт. (4) 6
Тэгээд тэд "Үлгэрийн гудамж"-ын цэвэрлэгээнд дуусдаг.
"Үлгэрийн гудамж"
Сурган хүмүүжүүлэгч:
-
Залуус аа, улаан цэг баруун талд байхаар тус бүр тууз ав. Туузан бол гудамж юм. - Надад хэлээч, бүх гудамж адилхан уу? Тийм ээ, зарим гудамж нарийхан байхад зарим нь өргөн. - Мөн эдгээр гудамжинд бид хувцасны хавчаараар байшин барина. Манай гудамжны байшингууд өнгөлөг байх болно. Эхний байшин улаан өнгөтэй. Дараагийн байшин цэнхэр өнгөтэй. Дараа нь шар, ногоон, голт бор өнгөтэй болно. Чи бид хоёр гудамжны төгсгөлд ирлээ. Одоо надад хэлээч, цэнхэр байшин хаана байна? - Тэгээд улаан уу? - Шар уу? - Голт бор? - Ногоон уу? Хэрэм: Сайн байна! Бид даалгавраа гүйцэтгэсэн! Та бүхэндээ шидэт тольны хэлтэрхийг хүргэж байна. - Яв.
"Хөгжилтэй дүр"-ийг цэвэрлэх
Хэрэм хүүхдүүдэд даалгавраа тайлбарлаж өгдөг: зураг тус бүр дээр зурагт үзүүлсэн зүйлийг зур. Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зураг дээр зурсан дүрсүүдийг хар. Эдгээр тоонууд юу вэ? - Зөв! Зураг бүр дээр юу зурсан байгааг зураарай. Хүүхдүүд зураас авдаг. Тэдгээрийг янз бүрийн аргаар харьцуулдаг. Өргөдөл гаргах, өргөдөл гаргах. Хүүхдүүдийн хариулт. Хүүхдүүд хувцасны хавчаараар байшин барьдаг. Хүүхдүүдийн хариулт. (Хоёр дахь нь). (Эхний дээр). (Гурав дахь дээр). (Тав дахь). (Дөрөв дэх). Зураг дээрх тоонуудыг хараарай. Хүүхдүүдийн хариулт. (Гурвалжин, тойрог, дөрвөлжин). 7
зураг. Хэрэм: - Сайн байна! Та бүх даалгавраа биелүүлсэн! Шидэт тольны сүүлчийн хэлтэрхий энд байна. Та бүх хэсгүүдийг цуглуулсан. Одоо тэдгээрийг цуглуулах хэрэгтэй. (Шилдэг хэсгүүдийг 1-ээс 5 хүртэл дугаарласан). - Залуус аа, юу болсныг хараарай! Багш хүүхдүүдэд Санта Клаусын дүр төрхийг харуулдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, залуусаа! Та Санта Клаусад тусалсан. Одоо цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. "Өөрийгөө эргүүлээд цэцэрлэгт ор."
Тусгал:
Бид өнөөдөр хаана байсан бэ? Тэд юу хийж байсан бэ? Танд даалгавруудыг гүйцэтгэхэд амар байсан уу? Танд ямар даалгавар хамгийн их таалагдсан бэ? Баяртай! Хүүхдүүд зурдаг. Хүүхдүүд баяртай байна. Хүүхдүүд хэсгүүдийг цуглуулж, юу болсныг хараарай. Фрост эцэг! Хүүхдүүд өөрсдийгөө эргүүлдэг. Хүүхдүүдийн хариулт. Баяртай! 8

Коломна хотын дүүргийн захиргааны боловсролын хэлтэс

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

15-р цэцэрлэг "Галт шувуу"

Сэдвийн талаархи хичээлийн хураангуй

"Геометрийн хэлбэрүүд" гэрэл зургийн цомог руу аялах.

Сурган хүмүүжүүлэгч

дээд зэргийн мэргэшлийн ангилал

Мурашова Елена Анатольевна

g.o. Коломна 2015 он

Даалгаварууд:

  1. хавтгай ба орон зайн (эзэлхүүний) дүрсүүд хэрхэн ялгаатай, орон зайн дүрс нь ямар элементүүдээс бүрддэг тухай ойлголтыг бий болгох;
  2. бэрхшээлийг бие даан даван туулах туршлагыг хөгжүүлэх
    рефлексийн аргад суурилсан багшийн удирдамж, нэгтгэх
    үйл ажиллагааны арга "хэрэв би ямар нэг зүйлийг мэдэхгүй бол би өөрөө үүнийг олж мэдээд дараа нь сурах бичиг ашиглан өөрийгөө туршиж үзэх болно";
  3. судлагдсан геометрийн дүрсүүдийн нэрийг давтах, тэдгээрийг таних, нэрлэх чадвар, тоолох чадварыг сургах, нэмэх, хасах энгийн асуудлыг шийдвэрлэх чадвар;
  4. өөрийгөө хянах чадвар, сэтгэцийн үйл ажиллагаа - дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, нэгтгэх, ангилах, анхаарал, санах ой, яриа, төсөөлөл, логик болон хувьсах сэтгэлгээ, нарийн моторт ур чадвар, санаачлага, бүтээлч байдал, харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН МАТЕРИАЛ:

Демо материал:

  1. Геометрийн дүрсүүд тэгш өнцөгт параллелепипед, шоо, бөмбөг, призм, пирамид, конус, цилиндр, тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт, ширээний чийдэн, .
  1. Эзлэхүүний тоонуудын "паспорт".

Гаргах:

  1. 2.2-р даалгаврын хувьд бөмбөрцөг, шоо, призм, пирамид, цилиндр, конус (тус бүрд нэг) хэлбэртэй объектын дүрс бүхий картууд.
  2. Шоо, бөмбөг, тойрог, дөрвөлжин, цилиндр, конус.
  3. Шоо, куб, цилиндр, конус, пирамид, бөмбөг. Тойрог, гурвалжин, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин дүрсэлсэн картууд (хар, цагаан "зураг"). Шоо, куб, цилиндр, конус, пирамид, бөмбөг дүрсэлсэн картууд (хар, цагаан "зураг").
  4. 2.1-р даалгаврын нэг карт хүүхэд бүрт.
  1. 5.2-р даалгаврын ажлын хуудас.
  1. 1-ээс 10 хүртэлх тоо, +, -, = тэмдэг бүхий картууд.
  2. 5.3-р даалгаврын картууд.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

1. Тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга.

  • Залуус аа, та эцэг эхтэйгээ галерей, музей үзэхээр байнга явдаг уу?
  • Галерейд юу хамгийн их таалагддаг вэ?

Багш хүүхдүүдийг геометрийн дүрсийн оронд байрладаг гэрэл зургийн цомогт очиж, тэнд ямар гэрэл зургууд байгааг харахыг урьж байна.

Та Geometric Land руу явмаар байна уу?

2. Мэдлэгийг шинэчлэх.

2.1. Тоглоом "Автобусны тасалбар"

Та улс руу яаж хүрэх вэ?

Хүүхдүүд тээврийн төрлүүдийг жагсаав. Бид автобусаар явахаар шийдсэн. Тасалбартай хүмүүсийг автобусанд суулгадаг.

Багш хүүхдүүдэд тасалбаруудын нэг - дүрс бүхий картыг үзүүлэв.

Энэ дүрс нь юуг харуулж байна вэ (багш 2 дугаарыг зааж байна)? (Тоо хэмжээ.)

Энэ дүрс нь ямар шинж чанарыг зааж өгсөн бэ (багш ээлжлэн хэмжээ, өнгө, хэлбэрийн тэмдэглэгээг заадаг)? (Хэмжээ, өнгө, хэлбэр.)

Хүүхэд бүр тасалбар авдаг. Гурван хэмжээст геометрийн дүрсүүд сандал дээр хэвтэж байна. Хүүхэд өөрийн байраа олох хэрэгтэй, өөрөөр хэлбэл тасалбар дээр тэмдэглэгдсэн геометрийн дүрсүүдийг олох хэрэгтэй. Кондуктор тасалбарыг шалгаж, геометрийн дүрсийг уутанд хийж цуглуулдаг.

Яв. Хөгжмийн биеийн тамирын дасгал.

2.2. Тоглоом "Ямар харагдаж байна вэ?"

Багш нь "Геометр хэлбэрийн орон" зургийн цомогт харуулууд байдаг гэж хэлдэг. Хүмүүсийг зөвхөн үнэмлэхээр оруулах боломжтой.

Багш нэг ширээн дээр цилиндр, шоо, нөгөө дээр конус, бөмбөг, гуравдугаарт призм, пирамид байрлуулна.

Хүүхэд бүр дүрстэй төстэй зүйлийн зурагтай картыг хүлээн авч, түүнийг олж, картыг энэ зургийн хажууд байрлуулна.

Шалгалтыг ширээнээс ширээнд шилжиж буй бүх хүүхдүүд хийдэг.

Багш асуулт асууна:

Энэ дүрсийн нэр юу вэ? (Жишээ нь, шоо.) Энэ юу вэ?

Хүүхдүүдийн бүх хариултыг сонсож, дараа нь багш тодруулна: шоо, бөмбөг, призм, пирамид, цилиндр, конус - гурван хэмжээст дүрс. Хүүхдүүд ямар дүрсийг хавтгай гэж нэрлэдэгийг санаж байна.

Аюулгүй байдал нь хүүхдүүдэд гэрэл зургийн цомог руу орох боломжийг олгодог.

3. Тоглоомын нөхцөл байдалд хүндрэлтэй байх.

3.1. Тоглоом "Гэрэл зурагчид".

Багш хүүхдүүдийг эргэн тойрондоо цуглуулж, гэрэл зургийн галерейн захирал оршин суугчдын гэрэл зургийн үзэсгэлэн - геометрийн дүрсүүдийн үзэсгэлэнг зохион байгуулсныг хэлэв. Гэвч хэн нэгэн галлерейн цонхыг хаагаагүй бөгөөд салхи бүх зургийг үл мэдэгдэх чиглэлд аваачив. Одоо захирал юу хийхээ мэдэхгүй байгаа тул түүнд туслахыг биднээс хүсч байна.

Бид түүнд хэрхэн тусалж чадах вэ?

Багш сонголтуудыг сонсож, хүн бүр дахин зургаа авахуулах хэрэгтэй гэсэн санаа руу хөтөлдөг.

Та дүрсүүдийг зураг авахад тусалж чадах уу?

Багш дэнлүү тавьж, гэрлийг эхлээд шоо руу, дараа нь бөмбөг рүү чиглүүлнэ.

Та ямар зураг авсан бэ? (Дөрвөлжин, тойрог.)

Багш гэрлийг цилиндр болон параллелепипед рүү чиглүүлдэг. Параллелепипедийн өргөн нь цилиндрийн диаметртэй тэнцүү байна. Зургийн өндөр нь ижил байна.

Та ямар зураг авсан бэ? (Тэгш өнцөгт.)
Багш гэрлийг конус болон пирамид руу чиглүүлдэг.

Та ямар зураг авсан бэ? (Гурвалжин.)

Багш нь гэрэл зургийн студи зургуудыг хэвлэсэн боловч тэдгээрийг хольж хутгасан (зураг хар, цагаан).

Багш тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт дүрс бүхий картуудыг ширээн дээр тавьж, шоо, параллелепипед, цилиндр, конус, пирамид, бөмбөг зэргийг ширээн дээр тавьдаг.

Жишээлбэл, тэгш өнцөгт нь цилиндр ба параллелепипедийн аль алиных нь гэрэл зураг байж болох тул хүндрэл үүсдэг.

Та зургуудыг олж чадсан уу? (Үгүй, тэд чадаагүй.)

Тэд яагаад чадаагүй юм бэ? (Ижил зураг өөр өөр дүрд тохирно.)

Тэгэхээр бид юу сурах хэрэгтэй вэ? (Бид зурагны зургийг хэрхэн авах талаар сурах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр гэрэл зургаас аль дүрсийг авсан болохыг нарийн тодорхойлох боломжтой болно.)

4. Шинэ мэдлэгийг нээх.

Бид яаж олж мэдэх вэ? (Хариултыг өөрөө гаргаж, сурах бичгийг ашиглан өөрийгөө туршиж үзээрэй.)

Хүүхдүүдийн бүх саналыг сонсдог. Багш нь эдгээр тоонуудын ялгааг гэрэл зураг дээр харуулах шаардлагатай гэдгийг ойлгоход хүргэдэг. Жишээлбэл, та хүүхдүүдээс асууж болно:

Цилиндр ба параллелепипед хоёрын ялгаа юу вэ?

Хэлэлцүүлгийн төгсгөлд багш дүгнэж байна: гурван хэмжээст дүрсийг бүх шинж чанарыг харуулахын тулд янз бүрийн талаас нь зураг авах ёстой.

Багш хүүхдүүдэд цилиндр үзүүлэв.

Хэрэв цилиндрийг энэ талаас нь авбал (багш нь цилиндрийн төгсгөлийг нэг талаас, нөгөө талаас нь харуулсан) ямар гэрэл зураг авах вэ? (Та 2 тойрог авах болно.)

Багш хүүхдүүдэд цилиндрийн паспортыг харуулсан зураг үзүүлж, паспорт нь хүний ​​тухай бараг бүх зүйлийг хэлдэг шиг энэ гэрэл зураг нь цилиндрийн талаар бараг бүгдийг өгүүлдэг гэж хэлэв. Энэ нь цилиндрийн паспорт гэсэн үг юм.

Конус, шоо, гурвалжин призм, гурвалжин пирамид, бөмбөгийг ижил аргаар шинжилдэг.

5. Шинэ мэдлэгийг мэдлэгийн системд оруулах.

5.1. Тоглоом "Паспортоо ашиглан дүрсийг ол"

Залуус аа, захирал геометрийн орны эдгээр оршин суугчдыг паспорт ашиглан олж, шинэ зураг авах хэрэгтэй. Үгүй бол зургийн цомог хаагдаж магадгүй юм.

Хүүхдүүдэд нэг геометрийн дүрс бүхий паспорт өгдөг бөгөөд хүүхэд энэ паспортыг ашиглан геометрийн дүрсийг хайдаг.

Багшийн хэлснээр фото студи одоо зөв зургийг хэвлэсэн боловч дахин холилдсон байна (зураг хар, цагаан). Хүүхдүүд олсон дүрсийнхээ зургийг хайж байна.

Бид зургийн цомгийн захиралд тусалсан уу? Зургаа галерейд өлгөцгөөе.

5.2.“Зураг дээр тулгуурлан бодлого зохиож, шийдвэрлэх” тоглоом.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна. Багш тэдэнд 5.2-р даалгаврын хуудас өгдөг.

Багш эхний зураг болох паспортын зургийг үзэхийг санал болгож байна.

  • Энд ямар гурван хэмжээст дүрсийг авах боломжтой вэ? (Энэ нь 2 бөмбөг, 5 шоо байж болно.)
  • Зураг дээр тулгуурлан асуудал үүсгэ.

Даалгавар нь жишээлбэл: "Гэрэл зургийн студид 2 бөмбөг, 5 шоо бүхий бүлгийн зургийг авсан. Энэ зураг дээр гурван хэмжээст хэдэн дүрс байгаа вэ?"

  • Асуудлаас юу хайх хэрэгтэй вэ? (Бүтэн.)
  • Хэрхэн бүхэлд нь олох вэ? (Бүтэн хэсгийг олохын тулд та хэсгүүдийг нэмэх хэрэгтэй, өөрөөр хэлбэл 2 дээр 5-ыг нэмэх хэрэгтэй.)
  • Зөв хариулт авахад юу туслах вэ? (Та зураг дээрх бүх дүрсийг тоолж болно - энэ нь бүхэлдээ, та тоолох саваа эсвэл хурууг ашиглаж болно.)

Хүүхдүүд тооцоолол хийж, хариултыг өгнө: 7 эзэлхүүний зургийг авсан.

Асуудлын шийдлийг тоогоор харуул.

1 минутын дотор хүүхдүүд ширээн дээр хэвтэж буй хөзрүүдээс тэгш байдлыг гаргадаг. 2 + 5 = 7 ба 5 + 2 = 7 гэсэн хоёр боломжит шийдэл байдаг.

Нэг минутын дараа багш зөв шийдлүүдийг самбар дээр бичиж, хүүхдүүд өөрсдийн ажилтай харьцуулж, шаардлагатай бол алдаагаа засдаг.

  • Хоёр дахь зургийг хар.
  • Ямар гурван хэмжээст дүрсийг авсан бэ? (Энэ нь байж болох юм,
    жишээ нь боргоцой.)
  • Зураг дээр тулгуурлан асуудал үүсгэ. (8 зургийг гэрэл зургийн студид авсан
    боргоцой. Хоёр зураг авсан. Хэр их үлдсэн бэ?)

Асуудлыг эхнийхтэй адил шинжилдэг.

5.3. Тоглоом "Уран баримлын танхим"

Гэрэл зургийн цомогт уран баримлын танхим, геометрийн хэлбэрийн барималууд байдаг. Та уран барималч болохыг хүсч байна уу?

Би одоо танд хэд хэдэн геометрийн хэлбэрийн паспортыг харуулсан картуудыг тараах болно. Та эдгээр паспортуудыг ашиглан бүх дүрсийг олж, тэдгээрээс уран баримал хийх хэрэгтэй.

Хүүхдүүдэд паспорттай карт өгдөг. Тэд бүх дүрсийг олоод ширээн дээр геометрийн дүрсээс баримал барьдаг.

За бидний аялал дууслаа, гэртээ харихаар бэлдэх цаг боллоо.

Бид автобусанд суугаад гэр лүүгээ явлаа.

6. Хичээлийн хураангуй. (Тусгал)

Багш хүүхдүүдийг эргэн тойрондоо цуглуулдаг.

  • Та өнөөдөр хаана байсан бэ?
  • Та ямар сонирхолтой зүйл хийсэн бэ?
  • Та хэнтэй уулзсан бэ?
  • Та юу сурсан бэ?

Екатерина Искаева

Даалгаварууд: 1. Цилиндрийн тухай ойлголт, цилиндрийг хүрээлэн буй орчны объектуудад таних чадварыг бий болгох.

2. 5 дотор тоолох, хүүхдийн геометрийн ойлголт, объектын ерөнхий шинж чанарыг олох чадварыг бэхжүүлэх.

Материал:цилиндр объектыг дүрсэлсэн зураг, янз бүрийн диаметр, өндөртэй цилиндр, цилиндрийн "паспорт" бүхий картууд, цилиндр ба шооны загварууд, 1-5 тоо, хүүхэд бүрт зориулсан геометрийн дүрсийн багц.

1. Цилиндр ба түүний шинж чанаруудын танилцуулга.

Багш нь цилиндр хэлбэртэй объектуудын зургийг харуулдаг: шил, хиам, цилиндр малгай, цилиндр сав, цавуу.

Эдгээр бүх зүйл нийтлэг байгааг та юу анзаарсан бэ? (Бүх объект ижил төстэй хэлбэртэй байна.)

Хэрэв хүүхдүүд энэ асуултад хариулахад хэцүү бол та тэргүүлэх асуултуудыг асууж болно: эдгээр объектыг хийсэн материал, тэдгээрийн өнгө, хэмжээ, зорилго нь ижил байна уу?

Дараа нь багш хүүхдүүдэд ийм хэлбэрийн объектуудыг цилиндр гэж хэлж, ширээн дээрх цилиндрийг олохыг хүснэ. Цилиндрүүдийн хамт ширээн дээр өөр хэлбэрийн объект байх ёстой (жишээлбэл, бөмбөрцөг, параллелепипед, конус). Цилиндр хэлбэртэй объектууд нь элемент болох зургуудыг харуулахыг зөвлөж байна: их буу, багана бүхий барилга, мод гэх мэт.

Цилиндрийг яагаад ингэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? Эрт дээр үед машин байхгүй үед хүмүүс модны ишийг ашиглан хүнд зүйлийг зөөдөг байв. Бодоод үз дээ - яаж?

Багш хүүхдүүдэд ижил диаметртэй хэд хэдэн цилиндр (жишээ нь, харандаа), шоо өгч, шоо нь цилиндрийг ашиглан ширээний нэг захаас нөгөө зах руу шилжих ёстой маш хүнд ачаа гэж төсөөлөхийг хүс. Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа багш "цилиндр" гэдэг үгийг грек хэлнээс "тэшүүрийн талбай", "галзуу" гэж орчуулдаг болохыг тайлбарлав. Үүний нэг шинж чанар нь өнхрөх боломжтой юм.

Хүүхдүүдээс бүлгийн эргэн тойронд тарааж, цилиндр хэлбэртэй объектуудыг олохыг хүснэ.

Дараа нь хүүхдүүд өөр өөр цилиндр байрлуулсан ширээнд буцаж ирдэг. Тэднээс ямар нэгэн байдлаар ижил төстэй дүрсүүдийг олж, сонгосон зургуудаас ялгаатай шинж тэмдгийг олохыг хүсдэг. Жишээлбэл, эдгээр нь ижил өндөртэй цилиндр байж болно, гэхдээ зузаан, өнгө, хийсэн материалаараа ялгаатай (цилиндрийг цаас, хуванцар, хуванцар, металл цилиндр, модон харандаа гэх мэтээр хийж болно).

2. Биеийн тамирын хичээл: "Хэн нь хамгийн анхааралтай вэ?"

"Чих" командын дагуу хүүхдүүд чихийг нь шүүрэн авах ёстой ("Баруун чих" гэж хэлээд үүнийг улам хүндрүүлж болно); "Хамар" команд дээр - хамар. Багш хүүхдүүдтэй хамт даалгавраа гүйцэтгэнэ. Энэ үед тэрээр санаатайгаар алдаа гаргаж, хүүхдүүдийг цохиж эхэлдэг.

3. Тоглоом: "Паспортын газар".

Хүүхдүүдийн ширээн дээр 1-ээс 5 хүртэлх карт байна.Багш тэднийг янз бүрийн өнгийн хуванцараар хийсэн дүрсийг үзэхийг урьж байна.

Хүүхдүүд багшийн асуултанд хариулдаг:

Нийт хэдэн тоо байгаа вэ? (Тоог харуул.)

1-ээс 5 хүртэл, 5-аас 1 хүртэл тоол.

Хэдэн цилиндртэй вэ? (Тэд алгаа таших.)

Тэд яагаад 4 удаа алга ташив? (Хоёр дахь зураг нь цилиндр биш юм.)

Хоёр дахь зураг нь бусдаас юугаараа ялгаатай вэ?

Бүх үндэслэлийн дараа хүүхдүүд цилиндр нь хоёр талдаа ижил тойрогтой, харин хоёр дахь зураг нь тийм биш гэсэн дүгнэлтэд хүрдэг.

Багш цилиндрийг ширээн дээр тавиад, зураг нь нүдний түвшинд байхаар хүүхдүүдийг суулгахыг хүснэ. Тэр хүүхдүүдээс энэ талаар асуудаг. Тэд юу харж байна, үүнийг хэрхэн зурах боломжтой. Дараа нь тэр цилиндрийг хэд хэдэн удаа эргүүлж, хүүхдүүдээс энэ талаар асууна. Хэлэлцүүлгийн үр дүнд бид дараахь дүгнэлтэд хүрэв.

Тиймээс, хэрэв тэд цилиндрийн тухай ярихыг хүсвэл дараах байдлаар хийдэг.

Энэ бол зургийн "паспорт" юм. Та үүнээс юу сурч болох вэ? (Цилиндрийн өндөр, түүний зузаан тухай).

Багш нь цилиндрийг тэгш өнцөгт, цилиндрийн суурийг дугуйланд түрхэж, "паспорт" -ыг эзэмшигчтэй хэрхэн харьцуулж байгааг харуулж байна.

Хүүхдүүд ширээн дээр янз бүрийн цилиндртэй байдаг. Хүүхэд бүрт "паспорт" өгдөг бөгөөд үүний дагуу тэрээр энэ "паспорт" -д тохирох цилиндрийг олох ёстой.

4. Тоглоом: “Тооны сугалаа”.

Хүүхдүүд 1-ээс 5 хүртэлх тоо бүхий картуудыг ширээн дээр тавьдаг. Картууд холилдсон байна. Дараа нь хүүхэд бүр санамсаргүй байдлаар карт гаргаж, карт дээрх тоонд заасны дагуу нийтлэг шинж чанартай олон тооны геометрийн сугалааны дүрсийг байрлуулах ёстой (жишээлбэл, 3 том дүрс, эсвэл 4 улаан дүрс, 2 тойрог гэх мэт). .

Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа хүүхдүүд, багш нар бүлгийг тойрон алхаж, шийдлийн зөв эсэхийг шалгана.